Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Daire içinden geçen ana ısınma tesisatı boruları tamiri

Başlatan Şaban Özdinç, Aralık 16, 2020, 03:05:09 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba dairemizin içinden gecen ana kolon tesisatı borularında çürüme oluştu odaya su bastı alt komşuya da su akıntısı oldu ve duvarlarında tadilat gerektirecek durum oluştu bu tamirat masrafı apt. Yönetimine mi aittir daire sahibine mi aittir
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Linkback: Daire içinden geçen ana ısınma tesisatı boruları tamiri


  • Gösterim 2,116 
  • Kat Mülkiyeti İle İlgili Soru ve Paylaşım Bölümü
  • 1 Yanıtlar

Sayın Şaban Özdinç;


634 s Kat Mülkiyeti Kanunu

Madde 19/3 - Her kat maliki anagayrimenkule ve diğer bağımsız bölümlere, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer kat maliklerine karşı sorumludur.


Sızıntının ''bağımsız bölüm tesisatından mı.?" yoksa "komşu bağımsız bölüm tesisatından mı.?" ya da "ortak alan tesisatından mı.?" kaynaklandığının bulunması taraf tespiti açısından önemlidir.

Söz konusu tespiti mahkeme aracılığı ile yaptırabileceğiniz gibi tesisatçı veya tesisatçıların bağlı olduğu oda vasıtası ile yaptırabilirsiniz. Hukuk mahkemeleri dışında yaptırılacak olan bilirkişi durum tespitleri hukuken bir geçerliliği olmamakla beraber, kişilerin konu ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmesini ve ne yapıp ne yapmamaları konusunda yol göstericisi olması açısından katkı sağlar.

(1) Anagayrimenkulün bağımsız bölüm dışında kalan kalorifer, temiz veya pis su ana tesisat boruları ortak alan kapsamındadır. Ana borudan bağımsız bölüme bağlantısı ile birlikte tesisatın bakım ve onarım sorumluluğu kat malikine aittir.

(2) Bağımsız bölüm içerisinde bulunan sıhhi tesisatından kaynaklanan sızıntının kendi bağımsız bölümüne veya başka bir bağımsız bölümü etkilemesi veya zarara neden olması durumunda sorumluluk zarara neden olan bağımsız bölüm malikinindir.

(3) Ortak alandan kaynaklı su sızıntısının olması halinde sorumluluk tüm kat maliklerine aittir. Zararı tüm kat malikleri arsa payı oranına göre karşılamak durumunda kalırlar.

Saygılar...

Not: Bazı durumlarda kalorifer, sıhhi tesisat vs. bağımsız bölümlerin içinden geçebilmektedir. Bu durumda söz konusu tesisatlar ortak alan gideri olarak değerlendirilir. Tespit bu açıdan önemlidir.
Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Bilgi paylaşımıdır. Doğruluğu tartışılır.
Hak ve Sorumluluklarınızı ''Yönetim Planı'' ve ''634 s KMK'' nu inceleyerek öğrenebilirsiniz.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz
sag taraf reklam alanı
sol taraf reklam alanı