Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

MESKEN ALTI OTO YIKAMA

Başlatan enezli22, Aralık 08, 2020, 01:14:03 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

1-Apartmanımız da 14  kat maliki bulunmaktadır meskenlerin alt katında ve yapı kayıt belgesinde "iş yeri " olarak gözüken yere oto yıkama iş yeri açılması için ruhsat alınmıştır.
2-Bu iş yerleri için kat maliklerinden %51 olur olacak şekilde imza alınmalı mıdır. bu gibi işletmeler için eğer ki alınacak ise binada ikamet etmeyen iş yeri sahibi ve de oto yıkama işletmecisinin imzaları geçerli midir %51 çoğunluğu almak için iş yeri sahibi ve oto yıkama işletmecisinin imzaları iş yeri açma ve çalışma ruhsat almak için geçerli değil ise alınmış olan ruhsat için ne yapılabilir ve de geçersiz olmasının nedeni nedir.
3-Ruhsatı iptal ettirmek için belediye ye şikayette bulunduk kat malikleri olarak onlarda muvafakatname şartı yapı ruhsatında " iş yeri" olarak geçtiği için gerekmediğini söylediler Bizde apartman sakinleri olarak usulsüz muvafakatname yi iptal edip iş yeri ruhsatın iptali için başvuruda bulunduk ama hiçbir işlem yapmıyorlar.
4-aynı zamanda belediye binamız altından bulunan iş yeri için başka birisi tarafın oto yıkma açılmak istenirse belediye yeni ruhsat verebilmesi için apartmandan bizlerden muvafakatname oto yıkama açacak kişi tarafından alınmasını istiyor aksi takdirde ruhsat verilmiyor ama mevcut oto yıkama için işlem yapmıyor geçersiz imzalar ile oto yıkama ruhsatı alındığı halde Bu durumdan apartman sakinleri olarak fazlasıyla rahatsızlık duyuyoruz.bu konu ile ilgili olarak yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederiz.
Linkback: MESKEN ALTI OTO YIKAMA


  • Gösterim 10,826 
  • Kat Mülkiyeti İle İlgili Soru ve Paylaşım Bölümü
  • 3 Yanıtlar

Sayın enezli22;

1- Yönetim Planınızda işyeri olarak görünen yerde Oto Yıkama faaliyetinin yapılıp yapılamayacağı yönünde bir madde olup olmadığını;

2- İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte oto yıkama ruhsatı alma şartlarının neler olduğu ile bağlı olduğunuz belediye uygulamasının neler olduğunun tespit etmeniz;

3- Bağlı bulunduğunuz belediyenin veya Büyükşehir Belediyesinin yayımladığı Oto Yıkama ve Halı Yıkama İş Yerleri Hakkında Yönergesinin olup olmadığını;

araştırmanızı, incelemenizi öneriyorum.

Saygılar...
Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Bilgi paylaşımıdır. Doğruluğu tartışılır.
Hak ve Sorumluluklarınızı ''Yönetim Planı'' ve ''634 s KMK'' nu inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Sayın enezli22;

İlgili mevzuat ve uygulamalara baktığımda ana gayrimenkullünüzün tapuda işyeri, dükkân olarak görünen bağımsız bölümünde oto yıkama faaliyetinin yapılmasını engelleyecek herhangi bir mevzuat hükmü ve uygulama göremedim... Bu durumda bağımsız bölüm malikleri olarak yapabileceğiniz ancak komşuluk hukuku bakımından gürültü, çevre kirliliği ve benzer rahatsızlıklar nedeniyle hak aramak olacak gibi görünüyor.

Saygılar...
Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Bilgi paylaşımıdır. Doğruluğu tartışılır.
Hak ve Sorumluluklarınızı ''Yönetim Planı'' ve ''634 s KMK'' nu inceleyerek öğrenebilirsiniz.

1) Merhaba oto yıkama işletmesi oturduğunuz binanın projesinde ortak yer olarak gözüken bir alanda faaliyet gösteriyor mu?

2) Eğer öyleyse, siz buna daha önce muvaffakat verdiniz mi veya bu konuda alınmış kat malikleri kurulu kararı var mıdır?

3) Oto yıkamacının gürültülü davranması nedeniyle kat mülkiyeti kanunu madde 33 uyarınca sulh hukuk mahkemesi aracılığıyla uyarı tebligatı gönderilebilir. Tabi bu durumda mahkemenin gürültüyü aşırı ve rahatsız edici görmesi gerekecektir. Uyarı bildirimine uyulmaması halinde para cezası uygulanabilir. Israrla uyulmaması halinde binadan atılmasına kadar varabilecek daha sert tedbirler uygulanabiliyor.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz
sag taraf reklam alanı
sol taraf reklam alanı