Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Ortak kullanım alanı bahçelerin durumu

Başlatan TORMINATOR, Aralık 14, 2020, 11:17:49 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba arkadaşlar.

Yeni bir ev alacağım. Proje henüz onaylanma aşamasında, ardından inşaat başlayacak. Yatay mimari ile yapılmış 3 katlı apartmanlardan birkaç blok yan yana dizilmiş. Her zemin katı önünde bahçe var, üstlerindeki dairelerde ise balkon. Satan firma "Müstakil bahçeli 3+1" diyerek reklam yapıyor. Bahçe olan evler diğerlerinden daha pahalı. Ama forumu biraz araştırdıktan sonra ücretinin, bu reklamın ve hatta bahçeye evden çıkış olmasının bahçe kullanımı üzerinde hiç bir bağlayıcılığı olmadığını anladım. Kat mülkiyeti kanununu birkaç kez baştan sona okudum. Anladıklarımı aşağıda yazdım. Lütfen yanlışsam beni düzeltin.

Alacağım evde, bundan 2 sene sonra KMK kararınca bahçenin ortak kullanıma döndürülmesini engellemek için neleri kontrol etmem gerekiyor?

  • Sözleşme: Satan firma ile aramda yapılıyor ama bunun bahçe sahipliği üzerinde hiç bir yaptırımı bulunmuyor. Burada yazsa da geçersiz. Buradan hiç bir destek alınamaz şeklinde anladım.
  • Yönetim planı: "Bahçenin kullanımı zemindeki daireye aittir" şeklinde bilgi yönetim planında olsa da yeterli olmayacaktır şeklinde anladım. Çünkü kanunda "5/4 oy oranıyla yönetim planı değiştirilir" diyor. Bahçenin ortak kullanıma çevrilmesini "güvenliğimi tehlikeye atıyor veya gürültü rahatsız ediyor" gerekçesiyle engelleyemem çünkü nispeten geniş bir site içerisinde. Evin değerini düşüreceği ise aşikar. Burada sıradaki konu devreye giriyor.
  • Arsa payı: Birebir aynısı olan üst katın arsa payı 2/25 iken, bahçeli olanın payı 3/25 ise bu bahçeden dolayı evin değer artışını gösterir. Bundan dolayı yönetim planı değişikliğine karşı itirazımı Sulh Mahkemelerine yapabilirim diye anladım.
  • Mimari plan: Tek başına yetersiz bir veri sunuyor, ancak arsa payı ile birleştirildiğinde savunma gücünü arttırıyor diye düşünüyorum. Bir de şu sorum var; mimari plan blok için mi çizilir, yoksa daire için mi çizilir? Çünkü blok için çiziliyorsa zaten bahçenin daire ile ilişkisini hiç bir şekilde belirtmez. Sadece 'orada projenin yaptığı bir bahçe var' der.
  • Tapu: Tapuda sadece bağımsız alan olan meskenin yüz ölçümü yazacak, bahçenin yüz ölçümü veya niteliği ile ilgili bir bilgi olmayacak sanıyorum. Ayrıca yönetim planını belirtecek. O planda bu bahçenin giriş katına tahsis edildiği yazacaktır. Değil mi? Bu da değiştirilebilir olduğu için konu yine dönüp dolaşıp tapuda yazan arsa payına geliyor sanıyorum.

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Linkback: Ortak kullanım alanı bahçelerin durumu


  • Gösterim 2,118 
  • Kat Mülkiyeti İle İlgili Soru ve Paylaşım Bölümü
  • 0 Yanıtlar


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz
sag taraf reklam alanı
sol taraf reklam alanı