KatMulkiyeti.Com Her Bininci Üyesine Tam İçtihatlı ve Açıklamalı Kat Mülkiyeti Kanunları Seti Hediye Etti. Sıra 13.000 Üyede!

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: Meskende doktor muayenesi açılır mi?  (Okunma sayısı 1283 defa)

  • nasya
  • Üye
  • **
  • İleti: 5
  • 0
  • Katmulkiyeti

  • AKTIFLIK

    DENEYIM
    *
    SEVIYE
    **
  • Çevrimdışı
Meskende doktor muayenesi açılır mi?
« : Ekim 23, 2017, 02:58:56 ös »
[Iyi günler.bina 4 mesken altı dükkan şeklinde.dairelerin 3 mesken olarak kullanılıyor.Diger mesken sahibi doktor ve burayı muayene olarak kullanmaya başlayacakmış.  diğer oturanın itiraz hakkı var mi? Tapuda verilen yönetim planında daireler mesken olarak kullanılır şeklinde hazır matbu bir yonetim planı mevcut.Acilmamasi için yapılabilecek yolu bilen varsa sevinirim


  • Okunma sayısı 1283 defa
  • 1 Yanıt




  • Aydın Develi
  • ***
  • İleti: 43
  • 3
  • Katmulkiyeti

  • AKTIFLIK

    DENEYIM
    *
    SEVIYE
    **
  • Çevrimdışı
Ynt: Meskende doktor muayenesi açılır mi?
« Yanıtla #1 : Ekim 29, 2017, 12:04:58 ös »
634 s Kat Mülkiyeti Kanunu
A) Kat Maliklerinin Borçları:
VII - Yasak İşler:

Madde 24 – Anagayrimenkulün, kütükte mesken, iş veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde hastane, dispanser, klinik, poliklinik, ecza laboratuvarı gibi müesseseler kurulamaz; kat maliklerinin buna aykırı sözleşmeleri hükümsüzdür; dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olmıyan muayenehaneler bu hükmün dışındadır.

Anagayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir.

(Ek fıkra: 13/2/2011-6111/194 md.) 1136 sayılı Avukatlık Kanununda avukatlık büroları ve hukuk büroları ile ilgili düzenleme yapılıncaya kadar meskenlerdeki avukatlık ve hukuk büroları faaliyetlerine devam ederler. Bu süre, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıldır. Bu hüküm 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununda ilgili düzenleme yapılıncaya kadar meslek mensupları tarafından açılan bürolar hakkında da uygulanır.

Bu karar yöneticinin veya kat maliklerinden birinin istemi üzerine bütün bağımsız bölümlerin kat mülkiyeti kütüğündeki sahifelerine şerh verilir.


Sayın Nasya;

634 s Kat Mülkiyeti Kanununun Yasak İşler başlıklı 24. Maddesi ve 634 s Kat Mülkiyeti Kanunun 24. Maddesinin Yargıtay İçtihatları ile çok geniş yorumlanması ile birlikte, anagayrimenkulün kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde kat malikleri kurulu kararı olmadan ve de başkaca bir işleme ve izne gerek kalmadan hekim, tabip, doktorlar tarafından muayenehane açılabilir.

Kaldı ki;

Anagayrimenkulün, yönetim planında veya kat malikleri kurulu kararları içerisinde 634 s KMK / 24-2 Maddesi içeriğindeki gibi benzer bir madde konulmuş ise veya farklı bir ifade ile hekim, tabip, doktorların kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde muayenehane açabilmesinin önü tüm kat maliklerinin oybirliği ile vereceği karar ile açılmış ise, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bölümde muayenehane açılabilir.

İstisnai Durumu ise;

Anagayrimenkulün, yönetim planda veya kat malikleri kurulu kararları içerisinde kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde hekim, tabip, doktorların muayenehane açmasının yasaklandığı yönünde ayrıntılı bir hükmün bulunması halinde, anagayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde muayenehane açılamaz.
(Kat malikleri kurulu kararı, tüm kat maliklerinin oybirliği ile almış olduğu karar olması gerekir ve de alınan kararlar karar verildiği tarihte malik olan kat maliklerini bağlar.)

Ayrıca;

Apartman giriş ve çıkışlarında aşırı sirkülasyon olması, aşırı derecede gürültünün meydana gelmesi veya farklı makul olmayan ve kabul edilemez rahatsızlıkların olması halinde dava açma hakkınızı her zaman kullanabilirsiniz.

Saygılar.
« Son Düzenleme: Ekim 29, 2017, 12:13:31 ös Gönderen: Aydın Develi »



Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


Meskende doktor muayenesi açılır mi? Konusuna Ait Benzer Konular

Balkon Büyütme-Ortak Alana Müdahale ve Meskende İşyeri Açılması
Tapuda mesken olan yere güzellik salonu açılabilir mi? Belediye çalışma ruhsatı almış diyor.B u ne demek? Kat maliklerine sorma ... Devamı...

Gösterim: 22318 - Yanıt: 1 - Başlatan:tommy