Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

komşu gürültüsüne çözüm bulan arkadaş var mı?

Başlatan yardımyardım, Mart 14, 2019, 11:39:11 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Başım üst kat komşum ile belada. Üç yaşında çocukları var, evde sürekli
koşturuyor. Çocuk bu tabii ki koşacak ancak insan hiç mi yere gürültüyü
önleyecek bir şey koymaz? 2 yıl önce bu evi satın aldık ve hala da kredisini
ödüyoruz. Kendileri apartman yöneticisi, ödediğim ayların makbuzunu dahi
alamadım. Çocukları varmış yazamamış falan.

Ben bu aileye kibarca yere bir şey koymalarını söyledim ama ne söylediysem
tersini yapıyorlar resmen. Bu sefer kendileri de koşmaya başladı, ev
sallnıyor. Hiç ilaç kullanmazdım, baş ağrısı ve uygu ilaçsız günüm geçmiyor.
Polis çağırdım, daha da arttı. Kendileri koşsa bile "çocuk yapıyor"
diyorlari, polis de idare edin dedi bana. Kabahatlar kanununu ve kişilerin
huzurunu bozma kanunlarını inceledim. Savcılığa dilekçe vermeyi düşünüyorum,
sizler ne dersiniz? Herkes git kavga et gibi yöntemler öneriyor ama ben
hakkımı yasal yoldan aramayı düşünüyorum.

Önerileriniz nedir? Bu arada ben işitme engelliyim, en ufak seslere bile


duyarlı olduğumu düşünmeyin lütfen, kime şikayetimi ciddiye almıyor.
Linkback: komşu gürültüsüne çözüm bulan arkadaş var mı?


  • Gösterim 7,795 
  • Yeni Üyeler ve Acemi Sorular...
  • 11 Yanıtlar
#1
Gürültü Yapan Komşular ile İlgili Yapılabilecekler veya Gürültünüzden Rahatsız Olduğunu İfade Eden Komşular ile İlişkiler İçin Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap, Videoyu İzleyebilir, Aşağıdaki linkteki konuya bakabilirsiniz.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

#2
Sayın Ozan ÖZEN'in verdiği bilgiye naçizane ilave olarak; Kat Mülkiyeti Kanunun 18. Maddesine muhalefet eden bir başka kat maliki/veya bağımsız bölümden sürekli yararlan kişi(ler), sizin Kat Mülkiyetinden kaynaklanan haklarınızı zedelemiş olmaktadır. Bu da size kusurlu taraf hakkında Tazminat Davası açma ehliyeti kazandırır. Bazı insanlar maalesef para kaybedeceğini anladığı zaman medeniyete katkı sağlamaktadırlar.

Peki nasıl kanıtlarım? Koşmayı videoya çekerim ama evin sarsıldığını nasıl gösterebilirim.

Yoksa rahatsız olduğumu belirten bir dilekçe yazmak etkili olur mu?

Alıntı YapPeki nasıl kanıtlarım? Koşmayı videoya çekerim ama evin sarsıldığını nasıl gösterebilirim.

örneğin evinize gelen misafirleri şahit göstererek. Kendi evinizin içinden olmak üzere (evinizde rızası olduğunu da kayıt altına aldığınız kişiler dahilinde) gürültünün olduğu sırada (varsa titreşimleri de kayıt yapacak/gösterecek şekilde) sesli ve görüntü kayıt yapabilirsiniz.

Kimse uğraşmak istemiyor. Kendim görüntülü videoya alabilirim sadece. Sizce çocuk sahibi olmaları yasalar önünde onlara bu hakkı veriyor mu? Polis bile uğraşmak istemedi. Ben resmen onlara göre uyuyorum, yaşıyorum. Diğer yönetici postumda bahsettiğim kişi de bu aile. Makbuz tebligatını gönderirken bu maddeyi ihlal ettiklerini de aynı tebligata yazsam olur mu?

#6
Alıntı YapKimse uğraşmak istemiyor. Kendim görüntülü videoya alabilirim sadece. Sizce çocuk sahibi olmaları yasalar önünde onlara bu hakkı veriyor mu? Polis bile uğraşmak istemedi. Ben resmen onlara göre uyuyorum, yaşıyorum. Diğer yönetici postumda bahsettiğim kişi de bu aile. Makbuz tebligatını gönderirken bu maddeyi ihlal ettiklerini de aynı tebligata yazsam olur mu?

Hayatın doğal akışı esastır.

Hiç kimse kendisine dikkatsizce sıçratılan bir kirli su kütlesine maruz kalmadan, buna sebep olan hakkında ağır küfürler sarf etmez.

Şimdi küfür eden bu kişiyi suçlamak gerekir mi? veya "küfür yerine (nasıl ispat edecekse) olayı adli makamlara sevk etseydi" denilebilir mi? Her ikisi de mümkün. Ancak insan vücudunun hatta hayvanlarda da bir savunma, dengeyi yeniden sağlayan sinir sistemi bulunur.

Uzatmadan demek istediğim; Toplu yaşam içerisinde elbette çocuğu olan aile çocuğun da biyolojik, sosyo-psikolojik gelişimlerinden kaçınamayacağı için çıkan gürültü belli saatlerde ve ve dozda makul sayılabilir. Özellikle saat 22:00'den sonra yapılan gürültünün haklı sebebinden  çok fazla söz edilemez.

Peki saat 22:00'den sonra bebek ağlamasın mı? yaşlı insan ağrılarından yakınmasın mı? yeni evli çiftler hiç tartışmasın mı? Evet bütün bunlar olsun. Bence hakim yapılan gürültüde sorumluluk bakımından da bir kötü niyet varlığını sorgular. Çünkü hukukta kötü niyet korunmaz. Ama makul sınırlar, sosyo-kültürel gerçekler çerçevesinde bazı sorunlara destek olunabilir.

Haklı sebeplerle Tazminat Davası açma hakkınız bakidir.

Yine de ben kanunu bilirim derseniz... Masum değiliz hiç birimiz.

Ben kanunları bilmiyorum. Bilmediğim için ve şu an avukata danışasacak maddi gücüm olmadığı için sizlerden yardım talep ettim.

Hiçbir şekilde maddi ve manevi talebim yok. Ben 10 yıldır apartman dairesinde 1.katta oturuyorum. Hiç böyle tepemde atlayan zıplayan olmadı. Verdiğiniz maddelere baktığımda ağlama sesinin tolere edilebilecek sesler olduğunu okudum. Ben bir işitme engelli ve duymamak için cihaz kullanmayan biri olarak bu gürültüyü duyuyorum. Polis geliyor çocuk o, başka odaya geçin diyor. Tüm evi koşuyor,  çünkü anne,baba bir tarafta sohbet ediyor, ilgilenmiyor. Annesi, babası yokken evde yok gibi. Bir çocuk annesi ev içinde "hadi kovalamaca oynayalım" demese babası "hadi top oynayalım" demese o yaşta çocuk zaten onları yapmaz. Koskoca insanlar, ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Savcılığa şikayet ücretsizmiş, o yolu denesem mi?

Haklı sebeplerle Tazminat Davası açma hakkınız bakidir.

(Naçizane)
Savcıya ceza suç duyurusu için başvuruda bulunulur. Ceza davasını savcı açar veya kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verirse açmaz. Size de durumu tebliğ eder.

Yani "savcıya başvurmak ücretsizmiş" diye bir mantık ile hareket edilmez. Burada haklarınızın zedelenmesi söz konusu. Kime gideceğinizi siz seçemezsiniz.

Sizin yapacağınız bağlı olduğunuz Sulh Hukuk Mahkemesine gitmek. Çünkü anagayrimenkulde bulunan bir kat maliki Kat Mülkiyeti Kanununun 33. Maddesine göre ödevini yerine getirmeyen diğer kat maliki hakkında Hakim Müdahalesi talep edebilir.

Mahkemenin türü; eğer husumet aynı anagayrimenkul içinde ise Sulh Hukuk Mahkemesine, aynı toplu yapı içinde toplu yapı yönetimine ve/veya farklı anagayrimenkuldeki kat maliki ile oluşan husumet için Asliye Hukuk Mahkemesine başvuruda bulunulur.

Sadece yanlış mahkemede dava açtığı için hakkını kaybettiğini zanneden, morali bozulan kişiler var.

Alternatif (ekonomik) yöntemler arayarak haklarınızı aramak konusunda zaman kaybediyorsunuz. Suç kişiseldir. Öyleyse siz de kendi iradeniz ile karar vermeli ve hakkınızı aramalısınız.

Önce bilgi aldığınız kişilerden aldığınız bilgiyi kullanın, hem soru sorup hem de alternatif yoldan/yöntemden bahsetmeyin.

"Bu eşyanın tabiatına aykırı."

Ben çalışmıyorum, hala da evin kredisini ödüyoruz mahkeme masraflarını karşılayacak gücümüz yok. Bir kere polis geldi, bir kere cimer üstünden Zabıta gelip uyardı. 3 gün sürdü sessizlik. Sonra çocuk yine 7-9 arası hep koşuyor. Bizi rahatsız etmek için yürüme şekilleri bile değişti.

#10
"Gürültü yapan komşuya 3.000TL Ceza" diye bir blog yazısı okumuştum, ayrıca haberlerde de çeşitli versiyonları ile karşılaşmıştım. Size de belki yardımcı olabilir.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Gürültü Yapan Komşular ile İlgili Yapılabilecekler veya Gürültünüzden Rahatsız Olduğunu İfade Eden Komşular ile İlişkiler İçin Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap, Videoyu İzleyebilir, Aşağıdaki linkteki konuya bakabilirsiniz.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş YapLinklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap"Gürültü yapan komşuya 3.000TL Ceza" diye bir blog yazısı okumuştum, ayrıca haberlerde de çeşitli versiyonları ile karşılaşmıştım. Size de belki yardımcı olabilir.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

mahkeme sürecine göre ve yapılan masrafa göre 3000 çok az.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler