Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Zemin kat duvarlarının su alması

Başlatan Emine Güven, Nisan 12, 2022, 09:07:31 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Zemin katta oturuyorum.yatak odamın duvarları kabarıp dökülüyor. Sıhhi tesisatçı temelden su alıyor dedi. Ne yapılabilir? Duvarlara tecrit maddeleri ve boyaları sürülebilir dendi. Bu konuda yapılacak masrafları apartman mı öder ben mi ödeyeceğim? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler
Linkback: Zemin kat duvarlarının su alması


  • Gösterim 612 
  • Teknik Bina Yönetimi Konuları
  • 1 Yanıtlar
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş YapZemin katta oturuyorum.yatak odamın duvarları kabarıp dökülüyor. Sıhhi tesisatçı temelden su alıyor dedi. Ne yapılabilir? Duvarlara tecrit maddeleri ve boyaları sürülebilir dendi. Bu konuda yapılacak masrafları apartman mı öder ben mi ödeyeceğim? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

Merhaba,

1- Binaların temelden su alması normal değildir ve bu durum inşaat firması ile ilgili de olabilir. Binayı ayakta tutan obje temeldir. Eğer sonradan bir tesisat arızası, toprak kayması vb. durum yaşandıysa, temeller su almıyorken su almaya başladıysa, bu problemin çözümü için zaten dairenize değil ortak yerlere (dış duvarlar, su giderleri, ana tesisat hatları vb.) müdahale edilmesi gerekir ki; dairenizden ziyade temele zarar vermekte olan su engellensin. Şahsi kanaatim; diğer kat malikleri sırf ödemeden kaçınmak adına içinde yaşadıkları binanın temelinin su almasına razı olmayacaklardır.
2- Dairenizin içine yapılacak olan bir işlemi diğer kat malikleri ödemek zorunda değiller fakat; bu olay yaşandıktan sonra yönetime iadeli taahhütlü posta yoluyla yazılı olarak ya da noter aracılığı ile bu durumu ilettiyseniz ve herhangi bir aksiyon alınmadıysa, o zaman dairenizin zararının karşılanması için yönetimden talepte bulunabilirsiniz. Fakat dairenizin durumu kötüleşene kadar beklediyseniz diğer maliklerle aranızda ihtilaf süreci başlar.
3- Kat mülkiyeti kanunu madde 19 değişik ikinci fıkraya istinaden mahkemeye başvurarak onarım/tamir ihtiyacının tespit edilmesini mahkemeden talep edebilirsiniz. Bu tespit yapıldıktan sonra kat maliklerinin rızası aranmaz, doğrudan işlemler başlatılıp ücretler tüm malikler tarafından ödenmek zorunda olur. Ödemeye/işleme itiraz eden/edecek olan bir malik olursa, mahkeme kararı ile icra takibi yapmak daha kolay olur.
Murat Çetin
Metrekare Yönetim

Yazmış olduğum tüm cevaplar bilgi paylaşımı ve yardım amaçlıdır, hukuki geçerliliği garanti edilmemekte olup, hukuk danışmanlığı almanızı tavsiye ederim.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler