Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Ek avan talebi

Başlatan Sucan, Şubat 26, 2017, 09:29:47 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yönetici sitede bakım için 2000 tl ek avansı (ön ödemeli) 6 taksitle istiyor.
Benim bütçem buna elverişli değil 10 taksitte ödeyebilirim.
Bana verilen cevap o zaman icraya veririmfaiz işletirim.
Sormak istediğim 3 dört ay sonra başlayayacak işte bana icra veya faiz işlete bilir mi?
Linkback: Ek avan talebi


  • Gösterim 2,994 
  • Teknik Bina Yönetimi Konuları
  • 1 Yanıtlar
#1
(1) Toplantı çağrısı usulüne uygun yapılmadı ise, karara her zaman itiraz edebilirsiniz. (Ancak mahkemece iptal edilene kadar alınan karar geçerlidir.) (Bakınız, bu sitede "Olağan ve Olağanüstü Toplantı Çağrı Usulleri")
(2) Karar usulsüz alındı ise "Hak Düşürücü Süre içerisinde" (mahkemeden) alınan kararın iptalini talep edebilirsiniz. (Bakınız, bu sitede Karar Yeter Sayısı)
(3) Eğer toplantıya katıldıysanız, karar defterine avans tutarının ve toplama süresinin binada oturanların ortalama gelirine uygun olmadığını Şerh (kaydi itiraz) düşmeliydiniz.
(4) Avans gerektiren karar, Kat Mülkiyeti Kanunun 43. Maddesi kapsamında ise Faydalı Yenilik ve İlaveler hakkında giderlere katılmayacağınızı şerh düşebilirdiniz. Hatta bu yeniliklerden ilerde bedelini ödemek suretiyle faydalanmaya başlayabilirsiniz. (Bakınız, Kat Mülkiyeti Kanunu 42. ve 43. Madde)
(5) Ayrıca toplanacak avansın ne için istendiği bir İşletme Projesi ya da Karar Defterinde açıkca ayrıntıları belirlenmelidir.

Muhtelif bakım - onarım Masrafları için 10.000,00 TL. Avans kararı olmaz.

Asansör Bakımı ................................................ 3.000,00 TL.
Bahçe ağaçlandırma ve Çim Ekimi ............. 2.000,00 TL.
İstinat Duvarının İnşaatı ...............................  4.000,00 TL.
Personel Gideri ...............................................  1.0000,00 TL.
                                                             ---------------
                                                              10.000,00 TL.

gibi ayrıntıların belirtilmesi gerekir. Bu yapılmaz ise; Asansör bakımı için 3.000,00 TL. gerekirken hiç fiyat araştırması yapılmadan bu iş 4.000,00 TL.'ye mal olabilir ve yöneticiyi de bu israfdan sorumlu tutamazsınız. İşletme Projesi olursa yönetici, yetki verilen rakamları aşamaz.

Toplantı çağrısının usulüne uygun yapılması dışında itirazınızı "Hak Düşürücü Süre" içerisinde yapmalısınız. (Bakınız, bu sitede "Hak Düşürücü Süre")

Ayrıca, sizin de toplu yaşamı paylaşma içerisinde olduğunuzu ortak giderler hakkında en az yönetici kadar konuya vakıf olmanız gerektiğini, işin hukuki ve maddi yönleri hakkında fikir sahibi olmanız gerektiğini, tüm sorumluluğu yöneticiye yükleyerek haklarınızı verimli olarak koruyamayacağınızı hatırlatmak isterim.

Usulüne uygun itiraz etmediyseniz, itirazınız geçerli olmaz. Yukarıdaki maddeleri sırasıyla denetleyerek, durumu analiz edebilirsiniz.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler