Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

Balkonlara dayanak eklenmesi

Başlatan Harun Aydın, Mayıs 11, 2020, 09:26:19 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Binamız zemşn dahil 5 katlı en üst 3 katta balkonlar var. Balkonlar zamanla esnemişler. Şimdilik yıkılacak bigi görünmüyorlar. Fakat daire sahipler balkonlara destek için bina boyunca kolonlar ile desteklenmesini istiyorlar. Bu işl3m için ruhsat vs izin gerekli midir?

Bu işlem hayli maliyetli bir iş. Maliyeti tüm mal sahipleri hisseleri oranında bölüşmek zorunda mı? Balkonların şahsi kullanıma ait olduğunu düşünüyorum. Garaja herkes girebilir ortak mal ama balkona sadece ev sahibi girebilir şahsi mal. Bu düşüncem doğru mudur? Maliyet balkonu olan dairelere mi tüm apartmana mı aittir?

Yardımınız için tekrar teşekkürler.
Linkback: Balkonlara dayanak eklenmesi Mesajı Paylaş


  • Gösterim 265 
  • Teknik Bina Yönetimi Konuları
  • 1 Yanıt
Sayın harun bey,
Bahsetmiş olduğunuz "balkon" veya "balkonlar" her bağımsız bölümün kendine ait bir yeridir, yani dairenindir.
Diğer husus ise bu "balkonların güçlendirilmesi" balkonların tadilat işlemleri balkonun kendi bütünlüğü içerisinde yapılacaksa, adresinize bağlı ilçe belediyenizden tadilat izni almaniz gerekli. Ancak bahsetmiş olduğunuz yöntem ilave kolonlar ile desteklenme şeklinde ise belediyenin buna izin vereceğini düşünmüyorum. Çünkü ilave kolon demek mevcut insaat alanının mt2 bazında artışı demektir.
Sevgi ve Saygılarımla... Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp