Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Ortak uydu çanak anteni

Başlatan nativo, Temmuz 10, 2010, 07:52:50 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba,

500 kadar dairesi olan bir sitede yaşıyorum.

Site sakinlerinin kendi çanak antenlerini takmaları yasak, çözüm olarak da ortak bir çanak anten yapılmış ve herkesin bunu kullanması gerekiyor.

Buraya kadar herşey normal. Ancak dairede çanak antene bağlantı yok ve bunu yalnızca anlaşmalı X firması 100 lira gbi bir ücret karşılığında yapıyor. Üstelik Diigitürk, Dsmart gibi extra şeyler için değil, sadece çanak antene kablo bağlatsanız da bu ücreti talep ediyorlar.

Bu durumun uygunsuz ve yanlış bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

Evimde kablo bağlantısının tamamlanmamış olması teknik bir eksikliktir. Bunu dışarıdan bir firmaya yaptırmak zorunda değilim.

Bu derece aidat ödenen bir sitede, yasaklanan ve şartlanan bir konuda site sakinlerine ücretsiz olarak çözüm sunulması gerekiyor.

Bu durumu yönetime yazıılı olarak bildirdim, ancak firmayı adres gösteren, durumu açıklayıcı olmayan bir yazı aldım.

Bu durumda sorularım;

1. Ben mağdur olduğumu düşünüyorum, ama kanunen de durum böyle midir ?

2. Eğer kanunen mağdursam, hakkımı nasıl arayabilirim ?

Cevaplarınız için şimdiden minettarım.


Linkback: Ortak uydu çanak anteni


  • Gösterim 10,006 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
Anlaşılan Site Yönetimi veya müteahhid şirket maliyeti karşılamak yerine bir başka firmaya sistemi kurdurmuş ve herhangi bir maliyet ödememiş. Genelde bu tip uygulamalarda uysu fimrası 500 daireye kadar yetecek santrali aynı anda kurmaz, talep geldikçe bağladığı dağıtım santrali (switch, splitter  vs.. ) değiştirerek hacmini arttırarak yeniler. Her yeni talepte de daireye yeni kablo çeker. Çünkü uydu sistemi her daireye ayrı kablo gitmesini gerektir.

Şimdi sizin sitenin özel şartlarını bilmiyorum ama, gelecek kablodan büyük ihtimalle aynı anda D-Smart (Türksat ) ve Digiturk (Eutelsat) yayınlarını aynı anda alabileceksiniz. Belki de Hotbird vs. gibi bir başka uydu veya 2 uyduyu da alabilir veya aynı anda kablo tv de aynı kablşo üzerinden verilmiş olabilir.

Buraya kadar herşey teknik . Dolayısı ile sizin tüm  taleplerinizi çözmüşlerdir.
Sadece yatırımı yapmamışlar. Bunu maliyetini bir firmaya yükleyerek devir etmişler.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Evimde kablo bağlantısının tamamlanmamış olması teknik bir eksikliktir. Bunu dışarıdan bir firmaya yaptırmak zorunda değilim.

Şimdi siz bunun müteahhidin yapması gerekirdi burası sıfır kilometre site derseniz, müteahhidden ev aldı iseniz, sözleşmenize veya size verdiği vaatlere bakacaksınız. Uydu sistemli siteden daire almış iseniz Tüketici Mahkemesinde dava açın- ki sizin payınıza düşen düşük bir rakam o sebeple hakem heyeti sorununuzu halleder. Eğer müteahhiden daire almamış iseniz o zaman müteahhide karşı yapabilecek bir şeyiniz yok.

Yok eğer Site Yönetiminden şikayetçi iseniz

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Bu derece aidat ödenen bir sitede, yasaklanan ve şartlanan bir konuda site sakinlerine ücretsiz olarak çözüm sunulması gerekiyor.

Böyle bir zorunluluk yok. Eğer aidatlarınızda uydu yayını verilmesi karşılığında bir bütçe kalemi dahil ise tabi ki haklısınız. Ancak zennediyorum böyle bir masraf kalemi yoktur. - Dikkat uydu sisteminin bakım masrafları  ile karıştırmayalım-

Eğer bu sitede uydu anten sistemi yok ise ve Site Yönetimi Kat Malikleri Kurulu'na bu işin yapılması için bir bütçe (YATIRIM BÜTÇESİ )  ile gelmedi ise (örneğin 500 daireli bir site için daire başına 80 TL x 500 daire = 40.000 TL) ve bu para toplanarak tüm dairelere uydu yayını alt yapısı çekilmedi ise ,

Site Yönetimi masraf çıkartmak yerine talep eden alsın düşüncesi ile hareket ederek, kendi bütçelerine dail omayan bir iş için daire başına 80 TL yerine biraz daha fazla rakama örneğin daire başı 100 TL'ye bu işi bir x fimasına devretti ise bu durumun çok da hukuki olmadığını düşünemeyiz.

Çünkü sistemi kurmak için tüm arsa payları eşit ise 251 adet olumlu oy gerekir. Site yönetiminin bu rakamı bulması güçtür. Çünkü faydalanmak istemeyenler bu duruma olur vermeyebilir.

O halde en adaletli çözüm şu an size yapılan uygulamadır.

Ben bir sorun görmüyor ve mağdur olduğunuzu düşünmüyorum.

TABİ Kİ YUKARIDA ANLATTIGIM ŞARTLAR GEÇERLİ İSE..

İyi seyirler:)
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler