KatMulkiyeti.Com üyelik gerektiren bir paylaşım sitesidir. Soru sormak ve kat mülkiyeti ile ilgili her türlü bilgiyi edinmek için üye olmak gereklidir. Tüm üyelik işlemleri ve paylaşımlar ücretsizdir.

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: Mevcut binaya Ana giriş dışında bir girişten girilip merdiven ve asansör yapımı  (Okunma sayısı 4780 defa)

 • tazdevil
 • Üye
 • **
 • İleti: 1
 • 0

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
 • Çevrimdışı
Merhabalar,

Öncelikle mimar olduğumu belirtmek isterim ama genelde mevcut ofis yapılarında ofis dekorasyonu , villa dekorasyonu ve mağaza dekorasyonu ile ilgili Çalıştım, dolayısı ile hiçbir zaman belediyeler ile ilgili bir tecrübem olmadı, dolayısı ile mevzuat hakkında pek bilgim yok, okuduklarımdan da soracağım sorun ile ilgili net bilgilere ulaşamadım.
Geçende bir tandığım benden bir proje yapmamı istedi. Kendisi 8 katlı bir iş merkezinin  zemin katında bir ticarethane işletmekte ( kiracı olarak). ve bulunduğu binada ki 1. ve 2. katları satın almış. Kendisi bu 1, ve 2, katlardaki alana
özel yurt açmak istemekte. şimdi asıl sorun şu, Bina ticarethane oldugundan dolayı binanın ana giriş kapısı akşam 7 den sonra kapanıyor. Binanın zemin katında ana giriş dışında ticarethaneye ait başka bir giriş bulunmakta. Kendisi bu girişi 1, ve2, katta yer alacak yurt bolumu için kullanıp buraya 2 kata hizmet edecek bir merdiven ve asansor yapmak istemekte. Tabi doğal olarak betonarme dosemede ( kesinlikle kolon ve kirişlere dokunmadan) bir karot ve beton kesme ile delikler açılması gerekecek.(bununla ilgili olarak bir statikçiye danışılacak).  birde açılacak bu merdiven boşluklarının bir kısmı bina merkezinde yer alan asansor ve merdiven holunede çıkacaktır.

Şimdi sormak istediğim sorular,
1) 1.si başka bir girişten bina statiğine zarar vermeden, bir merdiven ve asansor yaptırabilinir mi? ve  bunu yaptırırken kat maliklerinin 4/5 onayımı gerekir?
2) Binanın ana gayrimenkul ortak alanları tabirinde merdiven ve asansör geçmekte ama asansor holu geçmemekte (asan. bu nedenle Örneğin, 3 kattaki kişinin 1.ve 2 kata giriş yapmasını engelleyecek sekilde merdiven etrafını kapatabilirmi yani 3 ve üzeri katlardakiler 1. ve 2 kat asansor holune girmeden merdivenden doğru aşağı inmeye devam edecek şekilde. ve yine diğer katlardaki kullanıcılar asansor ilede  1. ve 2. katlara gelemeyecek sekilde asansor kapıları 1. ve 2 .katlarda kapatılabilirmi?
3) Belediyeye verilecek tadilat projesi nasıl olmalıdır? (mevcut durum paftası, yapılacak kesimler ve yıkılacak duvarların olduğu bir pafta ve yapılacak işi gosteren son hal paftası gibi)


 • Okunma sayısı 4780 defa
 • 0 Yanıt
Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter