Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

Mevcut binaya Ana giriş dışında bir girişten girilip merdiven ve asansör yapımı

Başlatan tazdevil, Mart 20, 2013, 02:30:27 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhabalar,

Öncelikle mimar olduğumu belirtmek isterim ama genelde mevcut ofis yapılarında ofis dekorasyonu , villa dekorasyonu ve mağaza dekorasyonu ile ilgili Çalıştım, dolayısı ile hiçbir zaman belediyeler ile ilgili bir tecrübem olmadı, dolayısı ile mevzuat hakkında pek bilgim yok, okuduklarımdan da soracağım sorun ile ilgili net bilgilere ulaşamadım.
Geçende bir tandığım benden bir proje yapmamı istedi. Kendisi 8 katlı bir iş merkezinin  zemin katında bir ticarethane işletmekte ( kiracı olarak). ve bulunduğu binada ki 1. ve 2. katları satın almış. Kendisi bu 1, ve 2, katlardaki alana
özel yurt açmak istemekte. şimdi asıl sorun şu, Bina ticarethane oldugundan dolayı binanın ana giriş kapısı akşam 7 den sonra kapanıyor. Binanın zemin katında ana giriş dışında ticarethaneye ait başka bir giriş bulunmakta. Kendisi bu girişi 1, ve2, katta yer alacak yurt bolumu için kullanıp buraya 2 kata hizmet edecek bir merdiven ve asansor yapmak istemekte. Tabi doğal olarak betonarme dosemede ( kesinlikle kolon ve kirişlere dokunmadan) bir karot ve beton kesme ile delikler açılması gerekecek.(bununla ilgili olarak bir statikçiye danışılacak).  birde açılacak bu merdiven boşluklarının bir kısmı bina merkezinde yer alan asansor ve merdiven holunede çıkacaktır.

Şimdi sormak istediğim sorular,
1) 1.si başka bir girişten bina statiğine zarar vermeden, bir merdiven ve asansor yaptırabilinir mi? ve  bunu yaptırırken kat maliklerinin 4/5 onayımı gerekir?
2) Binanın ana gayrimenkul ortak alanları tabirinde merdiven ve asansör geçmekte ama asansor holu geçmemekte (asan. bu nedenle Örneğin, 3 kattaki kişinin 1.ve 2 kata giriş yapmasını engelleyecek sekilde merdiven etrafını kapatabilirmi yani 3 ve üzeri katlardakiler 1. ve 2 kat asansor holune girmeden merdivenden doğru aşağı inmeye devam edecek şekilde. ve yine diğer katlardaki kullanıcılar asansor ilede  1. ve 2. katlara gelemeyecek sekilde asansor kapıları 1. ve 2 .katlarda kapatılabilirmi?
3) Belediyeye verilecek tadilat projesi nasıl olmalıdır? (mevcut durum paftası, yapılacak kesimler ve yıkılacak duvarların olduğu bir pafta ve yapılacak işi gosteren son hal paftası gibi)
Linkback: Mevcut binaya Ana giriş dışında bir girişten girilip merdiven ve asansör yapımı Mesajı Paylaş


  • Gösterim 5,403 
  • Diğer Konular
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp