Katmülkiyeti.Com


Apsiyon Yöneticinin Yanında

"Apsiyon Yöneticinin Yanında"

Gündem


İzlemek İçin Tıklayın...  Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi...

"Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi....Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Youtube"

Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

KAT İRTİFAKI ZAMANINDA HAZIRLANAN YÖNETİM PLANI

Başlatan Bozdemir, Aralık 30, 2020, 08:35:16 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba,
Sitemiz iki blok toplam 60 daireden oluşmaktadır. Bir adet yönetim planı bulunmakta ama bu planın kat irtifakı kurulması amacıyla veya farklı sebeplerle müteahhitlerin kendi aralarında daire sahipliği çoğunluğu oluşturularak 3-5 adet alt tarafında imza ile oluşturulduğu görülmektedir. internetten örnek indirilmiş kanuna aykırı hususları bile bulunmaktadır. Tapuda da kabul edilmiştir. Sorum şu olacak;

1) yönetim planı kat irtifakı döneminde oluşturulan ilk yönetimin kabul ettiği bir plandır. Bu yönetim kendi için planın bir yerlerinde geçici olduğunu belirtmemiş. Dolayısıyla ilk yönetim geçici midir, BU yönetim planının kat mülkiyeti alan malikler için bir bağlayıcılığı var mıdır. (1 yıl dolmamıştır.)
2) Müteahhitlerden 3-5 imza atılarak oluşturulan bir yönetim planı şuan 60 adet kat malikini bağlar mı? Değiştirmek gerekir mi?

Teşekkür ederim.
Linkback: KAT İRTİFAKI ZAMANINDA HAZIRLANAN YÖNETİM PLANI Mesajı Paylaş


  • Gösterim 386 
  • Yönetim Planı İle İlgili Konular
  • 1 Yanıt
Yönetim planı 5711 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ile kat irtifakı kuruluşu sırasında kat irtifakı sahiplerinin tamamının imzası ile tapuya tescil ettirilir. Bu yönetim planı tüm irtifak sahiplerini, onların miraçılarını, sonradan bağımsız bölümleri satın alanları ve bağımsız bölümleri fiiline kullananları da bağlar. Kat mülkiyetine geçiş tapuda bir yönetim planı var ise yeni yönetim planı yapılmasını gerektirmez.

Yönetim planının geçici yönetime ilişkin hükümleri düzenlememesi halinde Kat Mülkiyeti Kanunu'nun geçici yönetime ilişkin hükümleri geçerlidir.

Dolayısı ile 3-5 imza ile yapılan ve tapuya tescil edilen yönetim planı aslında o tarihteki tüm irtifak sahiplerini içermektedir.

Yönetim planının kanunu aykırı hususları var ise bu hususlar geçersiz olup , kat malikleri arasındaki bir sözleşme niteliğindeki yönetim planının kanuna aykırı hükümlerinin uygulanması konusunda bir çekişmezlik var ise dava edilerek ilgili aykırı hükümlerin iptal edilmesi mümkündür. Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.