Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Üç parselin olduğu site yönetiminin sınırları

Başlatan aylinak, Temmuz 05, 2019, 07:56:02 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Herkese merhabalar.
Kat mülkiyetinin olmadığı, üç parsel şeklinde olan bir sitede oturuyorum. Tapumda sitenin bir parselinin adı yazılı, parselimizde 8 tane müstakil ev var. Diğer parsel de aynı şekilde, ancak 3.parsel apartman şeklinde dairelerden oluşuyor. Benim sorum şu, site yönetimi oy çokluğu adı altında bu müstakil evlerin olduğu parsellerin içindeki yeşillik alanda değişiklik yapabilir mi? Ama bu değişiklik ağaçların kaldırılması ve gelen geçenin tapularda yazılı parselin içinde (yani müstakil evlerin önünde) gelen geçenin oturması şeklinde.
Linkback: Üç parselin olduğu site yönetiminin sınırları


  • Gösterim 1,595 
  • Teknik Bina Yönetimi Konuları
  • 1 Yanıtlar
#1
Kat mülkiyeti yoksa kat irtifakı vardır. Kat Mülkiyeti Kanunu madde 17/3'e göre yapılar tamamlanmış ve üçte ikisi fiilen kullanılmaya başlamış ise yönetiminde Kat Mülkiyeti Kanunu aynen uygulanır.

Öncelikle üç parselin birlikte yönetilebilmesi için üç parselin birlikte yönetileceğine dair bir yönetim planı tapuya tescil edilmesi gereklidir. Öncelikle buna bakınız, eğer bu yoksa yönetiminiz de yok hükmündedir.

Diyelim böyle bir yönetim planı var, değişiklik yapılacak yerlerin ağaçlık, park, bahçe, yeşil alan vb. özel amaçlara tahsis edilmiş olup olmadığına yönetim planında ve parselin mimari projesinde bakınız. Eğer özel amaca tahsis edilmemiş ise Kat Mülkiyeti Kanunu 42. maddeye göre kat maliklerinin veya kat irtifakı sahiplerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile alınacak karara göre buralardan sağlanan faydanın artırılmasına yönelik değişiklik yapılabilir. Eğer bu alanlar özel amaçlara tahsis edilmiş ise değişiklik yapabilmek için Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 19/2 maddesi gereği kat malikleri veya kat irtifakı sahiplerinin 4/5 çoğunluğu ile karar alınması ve proje tadilatı yapılması gereklidir. (Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 09.06.1993 gün ve 1993/18-64 Esas, 1993/425 Karar)
Yazdıklarım hukuki bilgi değil, tecrübe paylaşımından ibarettir.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler