Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Merkezi ısı sisteminde boş daire

Başlatan RmZeR, Ocak 12, 2018, 01:05:15 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba 38 dairelik bir sitenin yöneticiyim ve bizim sitemizde merkezi ısı sistemi var dairelerde kalorimetre yok bunla ilgili metrekare hesabına göre ücretlendirme yapıyoruz tüm daireler aynı metrekarede değil çünkü boş dairelerden tam daireye oranla %30 ücretini alıyoruz lakin boş dairelerin üstündeki oturan kişiler soğuk olduğundan boş dairelerin tamamının yanmasını istiyorlar bu boş dairelerden o şekilde tamamının ücretini talep edebilirmiyiz birde vermek istemezlerse nasıl bir yol izlememiz lazım.Boş dairelerin peteklerini  açtık diyelim fatura geldiği taktirde ödeme yapmaz ise boş daire sahibini mahkemeye verip emsal göstereceğimiz ve hızlı bir şekilde bu ücreti tahsil edeceğimiz bir yol varmı bilgi verirseniz sevinirim iyi günler dilerim.
Linkback: Merkezi ısı sisteminde boş daire


  • Gösterim 5,481 
  • Teknik Bina Yönetimi Konuları
  • 1 Yanıtlar
#1
Kat maliki, dairesi boş da olsa giderlere katılmak zorundadır ve yönetime Türkiye'de geçerli bir adres vermediği takdirde kendisine (bağımsız bölüm adresine yapılmak üzere) tebligatlar yapılmış sayılır.

Dolayısıyla yasal alt yapısı ve zorunluluklar konusunda anlaşma sağlanmadan böyle bir uygulama doğru değildir. Direnmeniz halinde TCK 155/2'den dava açılabilir. Çünkü başkasından daha çok para alarak boş daireyi ısıtıyorsunuz ve boş dairenin Yakıt aidatının %30'u kadar ısıtılıp ısıtılmadığı resmi olarak belli değil.

Her daire 15 derecenin altında olmamak üzere ısıtılmak zorundadır. Bunun için boş dairelerde karşılıklı sözleşme imzalayarak kalörifer perteklerine 15 dereceye kadar ayarlı volonoid valfler taktırmalı ve boş olduğuna göre bunların denetimine izin vermelerini sağlamalısınız.

Bu yapıldığı takdirde, daha çok ısınmak isteyen 15 dereceden fazla ısındığı için bunun orantısı belirlenip ona göre ücretlendirme yapılabilir.

İlgili kanun maddesi : KMK Madde 20.Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler