Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Vaziyet planı

Başlatan İsmail Hakkı Nur, Mayıs 22, 2024, 01:43:15 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sevgili Ozan Bey,

Sık karşılaşılmadığını  düşündüğüm bir durumu  izah etmeye ve fikrinizi  paylaşmanızı  diliyorum.

Bulunduğum  site 1974  yılında  bir  müteahhit tarafından  yapılmış  kooperatif değil.  1470 adet bir  site yapmaya çalışmış ancak 1150  adet olunca  site  inşaatını bitirmiş.

Müteahhit ilk  planladığı  siteye ait daireleri satmış.  1150  daireden sonrası alan belediye tarafından  yeşil  alan  olarak tescil edilmiş.  Ancak  320 dairelik  yerlerin tapuları  birkaç kişi  toplamış.

1988  yılına  gelindiğinde  ilk  vaziyet planın  yerine  yeni  haliyle  yeşil alanlı  bir site planı  hem belediye hem de  tapuya verilmiş.  Ne tapuda nede Belediyede ilk  vaziyet planı  bulunmamaktadır.

Belediye ve Tapu dairesi  yeni  vaziyet planına göre (2018 yılındaki plana göre) blok ve daire numaralrı belirten  tapu  işlemlerini yapmışlar ve  hala  yapmaktadırlar.   Diğer yandan da  1974 yılındaki tapuların yerleri şimdiki mevcut sitede  varmış gibi  alım satım işlemlerini yapmaktadır. Ekteki  örnekte olduğu gibi  137.  blok, 6  nolu  daire  mevcut sitede bulunmamaktadır ancak  Tapu dairesi böyle bir yer varmış gibi  tapu  vermiş. Tapusunu alan  kişide  2018  yılında o sitede yerim var ama belli değil. Bunun için  bütün site tapularının  iptali taleple  sulh hukuk da dava açmış.  Davada hasım  olarak da site sakinleri gösterilmiş. Bu arada Davacı belediye ve tapu müdürlüğüne dava açmamıştır.
Davacı  bütün sitenin  tapularının   iptalini talep ederek arsa payına dönülmesini talep ediyor.
Sitede  insanların elinde oturdukları  dairelerin blok  ve dairelerinin  numaraları bulunuyor.   Davacının elindeki tapuda yazan bloğu  nede dairesin numarası  fiiliyatta yok

Bu durumda:
1-  Tapu  dairesi  fiziki olarak olmayan  yere  varmış gibi nasıl tapu verebilir?

2- Tapu  işlemleri hem belediye hemde tapu dairesince  yürütüldüğüne göre,  davcının  tapu   ve belediyeye dava açması gerekmez miydi?

3- Oturanlar böyle bir konuda taraf olabilir mi?

4- 1974 yılındaki ilk  vaziyet planı  nerede bilinmiyor.  nasıl kayboldu  bilinmiyor.  Ancak 1988 den beri işletilen  vaziyet planına eğer bir itiraz  yapılacaksa  zaman aşımı gerçekleşmedi mi?

4- Dava açan kişi,  1974 yılındaki tapuları  topladığında   sitede o tapulara ait blok ve dairelerin olmadığını biliyor. Buranın  yıkılarak  yeni  bir toplu konut yapılanmasına uğraşıyor. Davacının izlediği yol ve amaç hukuki mi?

Sevgili ozan bey  beni  ana hatları  ile  bilgilendirebilirseniz çok memnun olurum. 
Saygılarımla
Prof.  Dr. İ.Hakkı NUR
Linkback: Vaziyet planı


  • Gösterim 1,638 
  • Kat Mülkiyeti İle İlgili Soru ve Paylaşım Bölümü
  • 0 Yanıtlar


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz
sag taraf reklam alanı
sol taraf reklam alanı