Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

İcra

Başlatan Murat3434, Ağustos 09, 2023, 10:21:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

merhaba ;

Memlekette 1+1 daire aldım. Daireyi aldığımda binada oturan kat maliklerine buranın yönetimi ,yöneticisi var mı diye sorduğumda herhangi bir yöneticisi olmadığını söylediler. bende ona istinaden kapımı kilitleyip yaşadığım şehire döndüm. yaklaşık 9 ay önce dışardan yönetim şirketi bu binanoın yönetimini devralmış ve bana da icra takibi başlatmış. aidatı ödemediğim için. kendileri ne tebligat gönderdiler ne aradılar ne de sordular. beni ilgili yerin avukatı aradığında tarafıma icra takibi olduğunu öğrendim. kat maliki haberi olmadan toplantı yapılır mı. bana da tebligat yapılması gerekmiyormuydu. ekim yada kasım ayında yapılan topnatı ve yönetim yasalmıdır. normalde ocak ayında topalntı olmaz mı . ne yapabilirim bu icra ile ilgili. teşekkürler.
Linkback: İcra


  • Gösterim 759 
  • Kat Mülkiyeti İle İlgili Soru ve Paylaşım Bölümü
  • 1 Yanıtlar

#1
Kimlik Bildirme Kanunu Madde 11;Kat mülkiyetine tabi taşınmaz mal yöneticileri ve kapıcıları, binalarında bildirim dışı kimselerin oturup oturmadığını, çalışıp çalışmadığını, garaj, kömürlük, boş daire gibi bölümlere saklanmalar, sığınmalar, bazı eşya veya maddeleri gizlemeler olup olmadığını kontrol etmekle yükümlüdürler.  Bütün kat sahipleri ve kiracıları ile binada çalışanlar bu konularda yöneticiye yardımcı olmak ve gereken bilgileri vermek zorundadırlar.

Tebligat Kanunu Madde 62 - Ek Madde 1;(6/6/1985 - 3220 sayılı Kanunun 20 nci maddesi gelen numarasız ek madde olup teselsül için numaralandırılmıştır) Kat Mülkiyeti Kanununun uygulandığı hallerde, ortak taşınmazda oturmayan her bağımsız bölüm sahibi, apartman yönetimi ve ortak giderler ile ilgili tebligat yönünden geçerli olmak üzere, Türkiye'de bir adresini yöneticiye yazılı olarak bildirmek zorundadır. Apartman yönetimi ve ortak giderler ile ilgili tebligatlar bu adrese yapılır.

Bağımsız bölüm sahibinin adres bildirmemesi veya yazılı olarak bildirdiği adrese tebligat yapılamaması hallerinde, bundan sonraki bütün tebligatlar, o kişiye ait bağımsız bölümde fiilen oturana yapılır. Tebligatın bir örneği apartman girişinde bulundurulacak ilan tahtasına asılır. Bağımsız bölümde fiilen oturana bu şekilde yapılacak tebligat, bağımsız bölüm sahibine yapılmış sayılır. (Ek: 19/3/2003-4829/17 md.) Bağımsız bölümde fiilen oturan yoksa ilân tahtasına asılan tebligat örneği bağımsız bölüm sahibine yapılmış sayılır.

Kat Mülkiyeti Kanunu Madde 34 - Değişik Son Fıkra ; Yöneticinin ad ve soyadı ile iş ve ev adresinin anagayrimenkulün kapısı yanına veya girişte görülecek bir yere çerçeve içinde asılması mecburidir. Bu yapılmazsa, yöneticiden veya yönetim kurulu üyelerinin her birine, ilgilinin başvurması üzerine aynı mahkemece, elli Türk Lirasından ikiyüzelli Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.

Özetlemek gerekirse,

Kat maliki olarak yöneticiye/yönetim firmasına yasal tebligat adresinizi, kimlik bilgilerinizi vermeniz gerekiyor, aksi halde şu an yazdığınız gibi tapu kütüğüne kayıtlı olan adresinize tebligat gider, siz almazsanız 1 hafta sonra geri döner, şu an demek ki eve dönseniz kapıda PTT tarafından yapıştırılmış bir kağıt göreceksiniz. Bu yüzden iletişim bilgilerini paylaşınız, iletişim bilgilerinizi paylaşırken karşı taraftan KVKK sorumluluk metni ve açık rıza onayı metni istemeyi unutmayınız. Yoksa şuan olduğu gibi siz haberim yok dersiniz, ama mahkeme "usulen size haber verilmiş" der.

3 yıldır yönetmekte olduğumuz binalarda bizi tanımayan kişiler mevcut. Bu yüzden yöneticiyi siz konu komşuya sormadan öğrenebilmelisiniz, bunun için de kat mülkiyeti kanununda yazdığı şekilde yöneticinin/yönetim firmasının iletişim bilgilerini açıkça ilan etmesi gerekirdi.

Dolayısıyla icraya itiraz etmek ve dava açmak için bu bilgiler ışığında bir avukata danışmanız gerekmektedir.

Bu arada toplantı Ocak ayında olur diye bir zorunluluk yok, yönetim planında aksi belirtilmemişse her yılın ilk ayında (Ocak ayında) yapılır. Yönetim planında Şubat yazıyorsa Şubat'ta yapılır, Mart'ta olağanüstü bir durum çıktıysa olağanüstü toplantı çağrısıyla Mart'ta da toplantı yapılır.

Saygılarımla...Murat Çetin
Metrekare Yönetim

Yazmış olduğum tüm cevaplar yardımlaşma ve bilgi paylaşımı amaçlıdır.  Okuyucuya hukuki ve/veya kanunen herhangi bir sonuç vaat etmez.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz
sag taraf reklam alanı
sol taraf reklam alanı