Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

Ortak Yerlerin Baz İstasyonu Olarak Kiraya Verilmesi.... GSM BAZ İSTASYONU-

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Şubat 14, 2008, 08:01:45 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.


DİKKAT!!! Ortak Yerlerin Baz İstasyonu Olarak Kiraya Verilmesi.... GSM BAZ İSTASYONU Kurulması Ortak Yerlerin Kiraya Verilmesinden Biraz Farklıdır.

GSM (cep telefonu telekominikasyon işi yapan servis sağlayıcılar : Örnek: Turkcell, Avea, Telsim, Vodafone vs...) şirketlerinin kira sözleşmesi yaparak apartmana baz istasyonu kurabilmesi için,

Kat Mâlikleri Kurulu'nun oybirliği ile karar alması gerekir. Yargıtay'ın görüşü de bu doğrultudadır.

Karar, Kat Malikleri Kurulu'nun oybirliği ile alınmamışsa, karara karşı çıkan kat malikleri Sulh Hukuk Mahkemesinde dâva açıp kararın iptalini ve müdâhalenin önlenmesini isteyebilirler.

Karar, oybirliği ile alınmış olsa bile, Baz İstasyonu'nun sağlığı için tehlikeli olduğunu fark eden kat mâliki, bu konuda verdiği onayını geri aldığını söyleyerek GSM şirketi ile yapılan kira sözleşmesinin feshedilmesini Yönetici'den isteyebilir. Bu isteği yerine getirilmezse, Sulh Hukuk Mahkemesine başvurup sözleşmenin feshini ve müdâhalenin önlenmesini isteyebilir.

Hiçbir karar olmadan Baz İstasyonu kurulmuşsa, yani ortada fiilî bir durum varsa, 3091 sayılı Kanun'a göre 60 gün içinde Kaymakamlık'a başvurulup müdâhalenin önlenmesi istenebilir.

Belediye Başkanlıkları, yürürlükteki İmar Kanunu ve ilgili mevzuat gereğince, genel yetkilerine dayanarak, kendilerine başvurulması halinde, Baz İstasyonu'nun yıkımı karan alıp bunu uygulayabilirler.

Baz istasyonu komşu bir apartmanda kurulmuşsa, Medeni Kanunun komşuluk hukuku hakkındaki hükümleri gereği, müdâhalenin önlenmesi için dâva açılabilir.

Linkback: Ortak Yerlerin Baz İstasyonu Olarak Kiraya Verilmesi.... GSM BAZ İSTASYONU- Mesajı Paylaş


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 28,904 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 2 Yanıt
Ortak Alanlarımızı , Çatı veya Terasımızı Baz İstasyonu Olarak Kiraya Verdik, Yada Baz İstasyonu Gelirimiz Var!
Baz istasyon kirası beyan edersek  vergi ödeyecek miyiz?


Binalara takılan baz istasyonlar nedeniyle Maliyenin denetim yapacağı ve Baz istasyonlar nedeniyle daire sahiplerinde vergi alınacağı birçok gazetede yer aldı.

Örneğin diyelim ki anayapınızda 2009 yılında baz istasyonu kuruldu. Bu baz istasyon için her yıl 12.000 TL almak için anlaşma yaptınız. Bu yıl ilk kirayı aldınız. Kirayı 12 adet kat malikine  -toplam 12 bağımsız bölümolduğundan  - paylaştırdınız geri ödediniz veya  kat malikleri  adına apartmanın ortak genel giderlerinde kullandınız.

Şimdi Bu durumda kat malikleri  vergi mi ödeyecek?


Cep telefonu operatörlerinin (Turkcell, Vodafone, Avea vs..)  anayapılara  kurdukları baz istasyonlar nedeniyle anayapılara  ödedikleri kira bedellerinin, vergi dairesine beyan ederek vergisini ödemeyen maliklerin  Maliyece tespit edilerek, ceza kesileceği yönünde basında çeşitli haberler yer aldı.

Ancak duruma şöyle bakalım. Baz istasyonu nedeniyle alınan kiraların beyan edilmediğinden dolayı ceza kesilecek kat maliki hemen hemen çıkmaz.

Baz istasyon nedeniyle binaya ödenen kira, işyeri kira geliri niteliğindedir. GSM operatörü baz istasyonu kirasının binaya öderken, yüzde 20 oranında gelir vergisi stopajı(kesintisi) yapması ve kalanını binaya ödemesi gerekir.

GSM şirketi vergi kesintisini yapmamışsa bundan binanın sorumluluğu olmaz. Vergi kesilmemesi nedeniyle cezalı verginin GSM operatöründen aranması gerekir.

Baz istasyon kirasını alan anayapı, bunu kat maliklerine paylaştırır. Kat malikleri de beyan haddini aşan tutarda baz istasyonu kirası almışsa bunu beyan etmesi gerekir. Ancak iş yeri kira geliri, gelir vergisi stopajına(kesinti) tabi tutulduğundan, beyan haddi yüksektir.

Örneğin  2009 da  kat maliklerinin herbirinin 22.000 TL nin (yalnız anayapının  değil her daire sahibinin aldığı kira tutarı) üstünde baz istasyon kirası alan kat maliki varsa, bu kirayı 25 Mart 2010 tarihi mesai saati sonuna kadar vergi dairesine işyeri kirası olarak beyan etmelidir.

Ancak beyan vergi ödeyeceği anlamına da gelmez. Çünkü; 2009 da beyan edilen ve tutarı 95.600 TL ye kadar olan işyeri kiraları için vergi ödenmediği gibi tam tersi vergi iadesi alınacaktır. İade gelir vergisi kesintisinin brüt kira üstünden yapılmasına karsın, beyanda verginin kira gelirinden yüzde 25 götürü gider düştükten sonra kalan kiranı safi tutarı üstünden hesaplanması ve hesaplanan vergiden kesinti yoluyla ödenen verginin mahsubundan kaynaklanır. Sonuç olarak, işyeri kira gelirinde 2008 de beyan haddi 19.800 TL, 2009 da ise 22.000 TL olduğundan, bağımsız bölüm başına  yıllık örneğimizde  1.000 TL baz istasyon kirası alan kat maliklerinizin bu kirayı beyan etmesi ve vergi ödemesi gerekmediği gibi, maliyede ceza yazamaz.

Peki 2008 yılında da aynı geliri elde ettik. Ve Vergi ödemedik. Bu durumda 2008 den dolayı cezalı duruma mı düştük?
Hayır.- Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap