Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Ortak alanda inşa edilmiş Havalandırma bacası sorunu

Başlatan SadeVatandas, Mart 11, 2020, 07:43:47 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhabalar,

2004 tarihinde şuanda ikamet ettiğimiz apartman dairesini satın aldık, apartmanın altında 8 adet  dükkan mevcut, bu dükkanlardan tam ortada yer alan dükkan 2001 yılında ayrıntılarını bilmediğim bir şekilde ruhsatını Restaurant olarak alacağa işletmesinde Ekte görüldüğü üzere aynı şaftta kalan dairelerin ortak alanı , Tuvalet ve Banyoların havalandırma boşluğuna inşa edilmiş  ' Havalandırma bacası '  izni alıp ruhsata (ve ya imar vs yasal kayıt yerine ) işletmiş.


Gel zaman git zaman dükkanın mal sahibi değişti ve bir o kiracı bir bu kiracı her 1-2 yılda bir işletme sahibide değişti.

Son 3-4 yıldır bu işletmeden gelen ağır kızartma ve yemek kokuları herkesin şikayet konusu olmasına karşın, apartman maliklerinin bir çocuğunun yaşlı ve bir kısmının üşengeç olmasında dolayı bugünlere hep şikayetler ile geldi.

Şimdi ise son olarak işletme kendisini Pide salonu olarak hazırlamakta ve inşa ettikleri fırında odun yakarak pide ve lahmacun satmak için hazırlıyor. Fakat yetersiz ve sorunlu olan bacadan bol bol yanan odun ve ağır karbonmonoksit kokuları geliyor.

Elbette şikayetler yoğun ve bir şekilde giderilecektir fakat genel olarak Ortak alanda yapılmış bu baca apartman sakinlerini rahatsız etmeye devam edecektir.

Sorum şöyle, Bu verilen izin bir şekilde iptal edilebilir mi ?
Yazılı olarak 'Havalandırma bacası' diye yazılmış izin bu şekilde kullanılabilir mi ?

Apartman sakinleri ya yaşlı ya da üşengeç diyelim fakat mırıldanmalar var, Bu tür sorunları en doğru nasıl çözümleyebiliriz ? ( kararla avukat tutmak vs vs )

Bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

saygılar

İzin ile ilgili detay ektedir. Sildiğim kısım mimarın isim soyismi ve  noter kayıt numararı vs.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Linkback: Ortak alanda inşa edilmiş Havalandırma bacası sorunu


  • Gösterim 1,850 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
Yapı ruhsatı ve eki proje önemlidir.
Sözkonusu izin şaftın ortak alan olma durumunu ortadan kaldırmaz.
Ayrıca 2001 yılında ruhsat eki olan projeye işletme hikayesini de inceleyin. Binanın asıl ruhsat tarihi ve proje tarihine , iskan alınmış ise yapı ruhsatı tarihine bakınız.
Her aşama farklı şekilde başvuru yapılmasını gerektirebilir.
Belediye bu aşamada eğer aykırı bir işlem de sözkonusu ise konuya dahil olmak istemeyebilir.
En doğrusu sulh mahkemesine müdahalenin menni davası açılmasıdır.
.
İşlemler ile ilgili genel kurul kararı alınarak da mahkeme yönetici tarafından açılabilir. Ancak davayı açan malik olan yönetici olsun. Ya da herhangi bir malik davayı açabilir.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler