Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Ortak Alan olan çatının tamirinin yapılması kararı ve tespitin yapılması

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Şubat 09, 2008, 04:10:10 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Gönderen: senmen
Apartmanın ortak kullanım alanları ile ilgili bir sorunda;örneğin akan bir çatınının tamiri hususunda,apartman sakinlerinin birinin veya birkaçının buna itirazı nasıl değerlendirilir?  (Eğer genel kurulda çatının akması sorununun giderilmesi kararı oyçokluğu ile alınmış ise diğerlerinin bu konuya itirazı değerlendirilmeye alınmaz. )
Yapılması talep edilen tamiratın gerekli olup olmadığı veya ne zaman yapılması gerektiği ile ilgili kararı,böyle bir tespiti kim veya kimler hangi yetkiye dayanarak yapabilirler? Alınan kararlara uyulmaması halinde yaptırımı nasıl ve ne şekilde olur?  ( Bu kararı kat malikleri kurulu alabilir. Tespiti de yapabilir veya görevlendireceği bir kişi yada kuruma yaptırabilir. Yetki genel kurulundur , başka kimsede değildir. İtirazlar varsa kat malikleri kurulu'na veya yöneticiye yapılabilir ancak itirazların yaptırımı yoktur. Yok eğer genel kurulda alınan karara aykırı bir uygulama varsa - örneğin belirlenen tamir bedelinin fazlası ise itiraz edilebilir. Eğer kat maliki genel kurulun hatalı bir karar verdiğini ve yasaya aykırı olduğunu düşünüyorsa yeni kat mülkiyeti kanununa göre toplantıda olumlu oy kullanan kat malikleri namına yöneticiye sulh hukuk mahkemesinde dava açabilir. Mahkeme bu çatı onarımı işine gerek var mı konusunu gerekirse bilirkişiye götürür. Yine itirazı olan kat maliki direkt olarak bilirkişi tespit davası da açabilir. Ancak bilirkişi tespit davası yapılan işi durdurmaz.  Sadece gerekvar mı yok m sorusunun cevabını verir.) Konu ile ilgili mevzuat nedir?Teşekkürler...  (  Mevzuatı yazdım. daha ayrıntılı olarak sorunu anlatırsanız yardımcı olmaya çalışırım.)  AYRICA ÇATI AKIYORSA AKIYORDUR. TAMİR ETTİRİLMESİ GEREKİR. BUNU HER SAGLIKLI İNSAN TESPİT EDEBİLİR.
Linkback: Ortak Alan olan çatının tamirinin yapılması kararı ve tespitin yapılması


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif
  • Gösterim 39,007 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 5 Yanıtlar
merhaba,
10 katlı bir blokta oturuyorum her katta 4 daire var ve en üst katlar dublex,terasları mevcut .ama binanın orta kısmında çatı var. bildiğim kadarıyla çatı ortak alan teras bizlere ait. ama apartman sakinleri çatı onarımında sorun çıkarıyor. bu çatıyı benim mi yaptırmam gerekiyor.

Bir kaç defa yanıtladım bu suyu . forumda ararsanız daha detaylı cevaplara ulaşabilirsiniz.

Kısaca Yönetim planınızda aksine düzenlenmiş bir hüküm yok ise;

Teras dubleksinizin teras alanı sizin kullanımızda olduğundan bu bölümden ötürü sizin dairenizde ve /veya alt dairede oluşan hasarların giderilmesi ve terasın yenilenmesinden siz sorumlusunuz.

Bununla beraber sizin üst katınızın da üstündeki çatı veya ortak kullanıma haiz teras alanı ortak alan olarak değerlendirilir ve buralarda meydana gelen hasar , tamir ve yenilemelerden tüm kat malikleri - siz de dahil- sorumludur. Buralardan gördüğünüz hasarlardan da siz dahil tüm kat malikleri sorumludur. 
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

merhaba ben 3katlı bır bınanın 3katındayım kırma catı var catı akkıyor ben bundan magdur oluyorumbu konuda ne yapabilirim

merhaba ben 3katlı bır bınanın 3katındayım kırma catı var catı akkıyor ben bundan magdur oluyorumbu konuda ne yapabilirim

Binamıza ait çatımız 980 metrekare kat malikleri çatıyı teras haline dönüştürmek ve burayı işletmeye kiraya vermek isterler. Bu mümkün mü ? mümkünse izlenecek yol hakkında bilgi rica ediyorum?
Serdar


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler