Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

eski hale getirme davası ( - Kat Mülkiyeti

Başlatan mehmettecdeli, Haziran 23, 2019, 01:44:48 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba

Bütün kat maliklerine karşı , kat maliklerinden biri '' Kat maliklerinin beşte dördünün yazılı izni ve kat malikleri kurulu kararı olmaksızın apartmanın dış görünüşünü bozarak balkonlarını kapatan davalıların davranışının eski haline getirilmesi '' talepli dava açmış bulunmakta.

Davalı olan kat maliklerinin bir çoğunun vekaletini almış bulunmaktayım . sorularıma geçecek olursak

1- Davanın açıldığı tarihte kat malikleri kurulu tarafından bu yönde karar alınmamış olmasına rağmen , dava sürecinde kat malikleri tarafından 4/5 çoğunluğu sağlayacak şekilde bir karar alınsa bu kararın davamıza etkisi ne olur ?

2- Tüm kat maliklerine karşı dava açan kişiye karşı daha önce site yönetimi ortak alana yapmış olduğu yapıdan dolayı eski hale getirme davası açarak haksız yapının yıkılması kararını almıştır. Bunun üzerine davacının bu olayı kişisel hırs haline getirdiğini tüm apartman sakinlerinin cam balkonlarını yıktıracağını belirterek bu davayı açması dürüstlük kuralına aykırı mıdır ?

3- tüm kat maliklerine karşı dava açan kat maliki balkonu siyah camla kapalı olmasına rağmen yakını olan kat maliki dışında bütün kat maliklerine dava açması açıkca dürüstlük kuralına aykrırı hareket ettiğini göstermesi nedeniyle davanın reddini sağlayabilir mi ?

ilk defa böyle bir uyuşmazlıkla karşılaşıyorum , özellikle sitedeki meslektaşlarımın değerli görüşlerini bekliyorum.
Saygılarımla ,
Linkback: eski hale getirme davası ( - Kat Mülkiyeti


  • Gösterim 1,462 
  • Genel Kural Tarif ve Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakına İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
1. maddenin cevabı: Kat malikleri kurulunun balkonlar kapatıldıktan sonra veya dava açıldıktan sonra 4/5 çoğunluk ile aldıkları karar mevcut durumun hukuki hale getirilmesi, mevcut durumu kat maliklerinin 4/5 inin kabul ettiği anlamına gelir ve geçerlidir. Daha önceden ortak alanda otopark inşaatına ilişkin böyle bir yargıtay kararı görmüştüm ama şimdi bulamadım.

2. sorunun cevabı: Biribirinden bağımsız iki konu, her kat maliki dava açma hakkına sahiptir. Daha önce kendine dava açılmış olması bu davayı etkilemez kanısındayım.

3. sorunun cevabı: Dava açan kat maliki de balkonu kapatmış ise kendisi de bu durumu kabul ediyor demektir ve açtığı dava dürüstük ve iyi niyet ilkelerine aykırıdır. Ama dava açılamayacağı anlamına gelmez, 1. maddedeki gibi karar alıp mahkemeye sunmanız yeterli olacaktır.

Not: Hukukçu değilim, 14 bloklu büyük bir sitenin yönetim kurulu başkanıyım, sürekli bu tarz davalar ile karşılaştığımdan fikrimi paylaşmak istedim.
Yazdıklarım hukuki bilgi değil, tecrübe paylaşımından ibarettir.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler