Katmülkiyeti.Com


Apsiyon Yöneticinin Yanında

"Apsiyon Yöneticinin Yanında"

Gündem


İzlemek İçin Tıklayın...  Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi...

"Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi....Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Youtube"

Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Yönetici ücreti

Başlatan sirence, Aralık 27, 2019, 03:16:48 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kat malikiyim. Site yöneticisi konumundayım. Karar defterine işlenmiş olan 1000 tl yöneticilik ücreti almaktayım. Aidat ödeyeceğim ve/veya ödemeyeceğim konusu defterde belirtilmemiştir. Aidat ödeme durumum nedir? Bir yanlışlık yapmak istememekteyim. Şimdiden teşekkür ederim..
Linkback: Yönetici ücreti Mesajı Paylaş


  • Gösterim 914 
  • Diğer Konular
  • 3 Yanıt




Aralık 28, 2019, 04:25:41 ös #1 Son düzenlenme: Aralık 30, 2019, 05:32:43 öö krsdtryk
Sayın sirence,

Yöneticinin alacağı ücretle iilgili ilk olarak 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 28. maddesi gereği yönetim planına bakılmalıdır. Eğer hüküm yoksa Kanun'un 40/3 maddesi uyarınca bir ücret talep edebilir. Sizin durumunuzda da kat malikleri size uygun bir ücret belirlemişlerdir.

Yöneticinin giderlere katılması hususu ise aynı maddeenin 4. fıkrasında düzenlenmiş olup, aldığı yöneticilik ücreti ile giderlere katılma konuları birbirinden ayrı değerlendirilmesi gereken hususlardır. İlgili maddeye göre kat malikleri kurulu, kat malikleri arasından atanmış yöneticinin normal yönetim giderlerine katılıp katılmayacağı, katılacaksa, ne oranda katılacağını kararlaştırılmamışsa, yönetici yönetim süresince kendisine düşen normal yönetim giderlerinin yarısına katılmayabilir.

Yani insiyatif şu an sizdedir. Mesajı Paylaş
Yazdıklarım hukuki bilgi değil, tecrübe paylaşımından ibarettir.

Sayın sirence;

Sayın krsdtryk'nın yazdıklarına ilave olarak bir hatırlatma yapmak isterim.

Kat malikleri arasından seçilen yönetici ve deneticilere yönetim giderlerinin üzerinde ödeme yapılması halinde fazla kısmın ücret olarak Gelir Vergisi Kanunu'nun ilgili maddelerine göre vergilendirilmesi gerekir. Bu nedenle aldığınız ücretin vergisini ödemek durumundasınız.

Saygılar...
Mesajı Paylaş
Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Bilgi paylaşımıdır. Doğruluğu tartışılır.
Hak ve Sorumluluklarınızı ''Yönetim Planı'' ve ''634 s KMK'' nu inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.