Katmülkiyeti.Com


Apsiyon Yöneticinin Yanında

"Apsiyon Yöneticinin Yanında"

Gündem


İzlemek İçin Tıklayın...  Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi...

"Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi....Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Youtube"

Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Site Yönetimi Adına Araç Tescili Yapılamaz. ( Motorlu Araç Ruhsatı)

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Ekim 08, 2018, 12:23:38 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün TRAFİK UYGULAMA VE DENETLEME DAİRESİ BAŞKANLIGINA bildirdiği  "Site yönetimi adına araç tescili yapılıp yapılmayacağına ilişkin" görüşü şöyledir. (23.05.2003 tarih ve B.05 1 .EGM 0 61.04,03-249/2008-14374 sayılı görüş yazısı)
"2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 20 nci maddesine uygun olarak satış işlemi yapılan aracın 634 sayılı Kanun hükümlerine göre oluşturulan site yönetim adına araç alınmasına dair karar defteri ve imza sirkülerinin ibrazı ayrıca trafik mevzuatındaki zorunlulukları yerine getirerek tescilinin yapılmasında sakınca olmadığı düşünülmektedir" yazısına cevap olarak aşağıdaki şekildedir.

"634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu hükümleri çerçevesinde Kat Malikleri Kurulunun ve Kanunun 34 üncü maddesine göre atanmış olan yönetimin tüzel kişiliği bulunmamaktadır.
Bu husus Yargıtay 22.12.1997 tarih ve E:1997/14140, K: 1997/14292, 17.02.2003 tarih ve E:2003/l996, K:2003/2496 sayılı kararlarında belirtilmiştir.

Yine bazı Yargıtay kararlarında apartman ya da site yönetiminin aktif ve pasif dava ehliyeti bulunduğu belirtilmiş ise de, yönetimin aktif ve pasif ehliyeti 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 35 inci maddesinde verilen görevler kapsamında sınırlı tutulmuştur.
Araç dahil mülkiyet edinme konusunda Kanunun 35 inci maddesinde verilmiş herhangi bir görev de bulunmamaktadır.

Ayrıca, yine Yargıtay karartanda (Yargıtay 3. H.D. 23.02.1999 tarih ve E: 1999/1432, K: 1999/1660) da bildirildiği üzere apartman site yöneticisi ya da yönetim kurulu kat malikleri kurulu adına kanunla kendisine verilen görevleri yapmakta olup, yönetici/yönetim kurulu ile kat malikleri kurulu arasındaki ilişki vekalet  ya da temsil ilişkisi olup, bu yönüyle de yönetim adına aracın mülkiyetini edinemeyeceği değerlendirilmektedir.

Her ne kadar 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu hükümlerine göre araçların satış ve devirleri noterlerce yapılmakta ise de, noterlerce yapılan satış ve devirlerin tescil yetkisi trafik tescil kuruluşlarına verilmiş olması nedeniyle noterce satışı yapılmış tescilli bir aracın Kat Mülkiyeti Kanunu hükümleri uyarınca Tüzel kişiliğinin bulunmaması nedeniyle apartman/site yönetimimin  adına   araç tescilinin hukuken uygun olmayacağı değerlendirilmekte olup, "

ayrıca söz konusu durum Noterler Birliğine de bildirilmiştir.

Linkback: Site Yönetimi Adına Araç Tescili Yapılamaz. ( Motorlu Araç Ruhsatı) Mesajı Paylaş


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 1,669 
  • Diğer Konular
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.