Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Cezalı ısınma gideri hk. / Emsal Değer (Kıyas) Uygulaması

Başlatan aydıngunes, Şubat 11, 2016, 04:48:48 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Merhabalar ben Tekirdağ Çerkezköy de yaklaşık 300 dairelik bir sitede oturuyorum. Sitemiz henüz 3 senelik. Isınma merkezi sistem olup sayaçlarımızdan geçen ısınmaya göre %70 + %30 şeklinde pay ediliyor. Siteye gelen toplam doğal gaz faturasının %70 ini kullanım miktarımıza oranla, geri kalan % 30 unu ise ortak kullanım gideri olarak pay ediyorlar. Buraya kadar sorun yok. Ancak özellikle bahar aylarında kaloriferini açmayan haneler eğer ortalamanın altında kalıyorlarsa onları cezalı ısınma gideri olarak ortalamaya getiriyorlar. Ortalamayı hesaplama yöntemleri ise gelen faturanın %20 sini alıp daire sayısına bölerek yaptıklarını söylüyorlar. Benim evim GD GB cephe evim kaloriferim yanmadığı bu dönemlerde dahi 23 derecenin altına inmiyor. Peteklerimdeki vanaları 3' e getirdiğim halde devreye girmiyor. Site yönetimine bu uygulamanın tüzükteki yerini göstermelerini istediğimde, bana verdikleri cevap herşey kanunda olmak zorunda değil bu sistemi kullanan herkes aynı şekilde fatura ediyor şeklinde oldu ve bana gidin istediğiniz yere şikayet edin denildi. Kanunu araştırdığımda bu tarz bir uygulamaya rastlayamadım. Sizlerden bilir kişi olarak yardımlarınızı rica ediyorum. Bu parayı benden almaya hakları var mı ? yoksa ben nasıl bir yol izlemeliyim.
Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
Linkback: Cezalı ısınma gideri hk. / Emsal Değer (Kıyas) Uygulaması


  • Gösterim 22,912 
  • Bireysel / Merkezi Isınma Sistemine Geçiş , Merkezi Isıtma Sistemi Paylaşımı / Kalorimetre / Payölçer /Doğalgaz /Kombi İle İlgili Konular
  • 4 Yanıtlar
#1
Yönetiminiz bir tür emsal değer uygulaması yapıyor ancak açıkçası
Alıntı YapOrtalamayı hesaplama yöntemleri ise gelen faturanın %20 sini alıp daire sayısına bölerek yaptıklarını söylüyorlar.
yöntemini ne esasla yapıyorlar anlayamadım.

Burada sizin örneğinizde sorunu izah ediyim.

Binada ;  hak sahiplerinden kaynaklı;
a) daire içi kollektör vanalarının kapatılması,
b) ısı sayaçlarının ( kalorimetre ) arızalanması
ve dolayısıyla ölçüm yapılamaması sonucu bağımsız bölümlere düşen tüketim değerinin hesaplanamaması ,
veya sistemin kurulu olduğu bağımsız bölümde herhangi bir nedenle ve kendinden kaynaklı ;
bir hata sonucu okuma yapılamaması gibi durumlar oluşmaktadır.

Isı paylaşımları ile ilgili yönetmeliğin 5/6. Maddesinde  " Merkezi sistemlerde ısıtma yapılan bağımsız bölümlerdeki mahal sıcaklıklarının 15 °c olacak şekilde ayarlanır." İfadesi yer almaktadır.

O halde yukarıdaki durumlarda yönetmeliğin ilgili maddesinin yerine getirilememesi durumunun çözümü nasıl sağlanacaktır?

Bununla beraber ısı giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin yönetmeliğin 8/1 maddesinde " Merkezi ısıtma sistemlerinde toplam ısıtma giderlerinin % 70'i bağımsız bölümlerin ölçülen ısı tüketimlerine göre paylaştırılır.Toplam ısıtma giderlerinin % 30'u ortak kullanım mahalleri,sistem kayıpları,asgari ısınma ve işletme giderlerinden kaynaklı ısı giderleri olarak bağımsız bölümlerin kullanım alanlarına göre paylaştırılır." hükmü yer almaktadır.

Yine aynı yönetmeliğin  11/1.maddesinde  "Bağımsız bölümlerin ısı veya sıcak su payları,gider paylaşım belgesi düzenlenmesi döneminde bir ekipmanın arızalanması veya benzer bir sebepten dolayı doğru bir şekilde ölçüm yapamaması yüzünden belirlenemiyor ise paylar,söz konusu bölümlerin tüketimleri esas alınarak bina yöneticisi,bina yönetim kurulu,enerji yöneticisi,bölgesel ısı dağıtım ve satış şirketlerince  veya yetkilendirilmiş ölçüm şirketlerince belirlenir." hükmü yer almaktadır.

Dolayısı ile apartman , bina veya tek bloklu yapılarda "Yönetici" veya varsa "Yönetim Kurulu" her halükarda genel kurul , toplu yapılarda Yönetim Kurulu , her halükarda Temsilciler Kurulu, Yönetim Planında Geçici Yönetim döneminde Geçici Yönetim Kurulu veya Geçici Yönetici karar almak, kararı kat maliklerine tebliğ etmek koşulu ile hesaplama tekniklerine ve hakkaniyete uygun olmak koşulu ile "hak sahipleri adına ortaya çıkabilecek zararların minimuma indirilmesi , yönetmeliklerin düzgün işleyebilmesi için ilgili gider paylaşım belgesi düzenleyen yetkili firmanın / ve/ veya Yönetimin  yapacağı tespitler doğrultusunda ; asgari mahal sıcaklığının sağlanamamış olması , sistemden kaynaklı sayaç arızaları,sayacın okunamaması ve sayacın herhangi bir tüketim değeri vermemesi gibi benzer durumlarda"  hak sahiplerine yönetmelikler gereği eş değer kullanım alanına sahip bağımsız bölüm kullanıcıları tüketim değerine istinaden Ortalama Emsal ( Kıyas ) Değer Uygulaması,  yapılmasına karar verebilir (ler)

ÖZET! Yapılması gereken işlem 15 °c 'nin sağlanamadığı bağımsız bölümlerde,  yönetmelik yükümlülüklerinin yerine getirilmesi adına 15 °c kıyası uygulanmasını sağlamaktır.

Şimdi yönetiminizin yapmaya çalıştığı işlemin yukarıda yazdığım esaslar ve amaca dönük olup olmadığını anlamaya , onlara sormak sureti ile karşılıklı mutabık kalmaya çalışın.
Eğer bir hata var ise ödemelerinizi itirazi kayıt ile yapın , sulh mahkemesinde dava açın.


Durumu başkaca şikayet edebileceğiniz bir mercii bulunmamaktadır.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Dairem için hiç bir ısınma vanası, petek vanası kapalı olmamasına rağmen, evimin cephesinden ve dairem için yaptırdığım bir kaç ısı yalıtımı nedeni ile peteklerim açık olmasına rağmen devreye girmemektedir. ( peteklerde numaralı vanalar mevcut ve 3 konumuna getirdiğimizde yaklaşık 23 dereceye takabüllü ) Dairem 15 derecenin altına konumundan ve ısı yalıtımından dolayı peteklerim 3 konumunda olmasına rağmen devreye girmiyor çünki sıcaklık bunun altına çok inmiyor. Yönetimimiz ise bunu sistemi sabote olarak ifade ediyor. Dairemin 15 derecenin altına inmediğini ısrarla söylememe rağmen gelip bunu ölçemeyeceklerini bundan dolayıda tüm site genelinin minimum ortalama giderini baz aldıklarını , bu değerin altında kalanları ise sistemi sabote etme düşüncesi ile cezalı ısınma gideri adı altında minimum ortalama gidere yükselttiklerini belirtiyorlar ???

Merhabalar herkese sağlıklı günler diliyorum. İnternet ortamında çok araştırdım sıkıntı yaşadığım konu ile ilgili bir sorum olacak. Isı pay ölçer cihazı 2017 mayıs ayı son göstergesi 58300/ 2017 kasım ayı son göstergesi 60868/2017 aralık ayı son göstergesi 62549... cihaz bir ay çalışmadığı için kıyas uygulandı bu değerler arasında uygulanan kıyasın cihazdaki arıza giderildikten sonraki gösterdiği değerden mahsup edilmesi gerekmez mi, Çünkü aynı dönem için hem kıyas hem de sayaç da gösterilen değeri Ödemiş oldum. İlgili şirketle görüştüm düzeltme yapacağız dediler yapmadılar. Bununla ilgili başvuracağım bir yargı organı varmıdır neresidir?

Merhabalar.
Sitemiz malikler kurul kararı gereği %30 - %70 merkezi sistem paylaşım hesabına, ek olarak 15 derece kıyas hesabı da eklendi.

Yönetmelikte hesabın nasıl yapılacağı formül de konularak belirtilmiş. Yönetmelikte % 30 un içine zaten "asgari ısınma payı" eklenmiş.

Dairelerde 15 derecenin altına düşmeyen termostatlar takılı. Kollektörler ve kalorimetreler yönetimin her zaman kontrol edebileceği şekilde ortak alanda kurulu. Bu cihazların bakımı ve kontrolünden yönetici sorumlu.

Isıtma sistemindeki cihazlar çalışıyor ölçümlerin alınamaması gibi bir durum yok. Bir manipülasyon yok.

Şimdi hangi kanuna yönetmeliğe göre % 30 ek olarak benden en % 30 daha ceza veriyormuşcasına ek ücret alınıyor. Hangi yönetmelik kıyas yap, kıyası da şuna göre yapacaksın diyor. Firmalar kendi yorumlarına göre bir formül üretmiş, bir katsayı ile birşeyler yapıyor. Neye dayanarak!

Karar imza yerine bu karara  katılmadığımı belirttim.

Kararın iptali için dilekçe hazırlıyorum. Benimle bu yönde alınan mahkeme kararı ya da hazırladığınız dilekçe varsa paylaşırsanız sevinirim. Ayrıca menfi ya da müspet fikirlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler