Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Sobalı Binada Merkezi Kalorifer Sistemine Geçiş

Başlatan aliseyit, Ocak 30, 2010, 12:33:23 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ben sinop'ta sobalı bir binada oturuyorum. Merkezi Kalorifer yaptırlmak isteniyor. Yapılabilmesi için herkesin razı olması şartı varmı. Kat maliklerinden birinin onayı olmayınca bu iş yapılabilirmi. Acil cevabınızı bekliyorum. teşekkür ederim.


Linkback: Sobalı Binada Merkezi Kalorifer Sistemine Geçiş


  • Gösterim 9,419 
  • Bireysel / Merkezi Isınma Sistemine Geçiş , Merkezi Isıtma Sistemi Paylaşımı / Kalorimetre / Payölçer /Doğalgaz /Kombi İle İlgili Konular
  • 1 Yanıtlar
#1
Sayın üye !

Sorunuzun cevabı aslında Belediyenizde bulunan Onaylı Mimari Proje de saklı.
Ama sizin durumunuzda ben binanınızın sobalı olarak projelendirildiğini düşünüyorum.
Bu durumda şöyle sonuç oluşur.

Sobalı Olarak Projelendirilmiş Binalarda (Merkezi Sistem Olmayan) Merkezi Sisteme Geçiş ;

Isıtma sistemi bir proje konusudur. Kat mülkiyetli anataşınmazda ortak bir tesisin,  proje ile getirilen bir sistemin değiştirilebilmesi için,karar  tüm kat maliklerinin onay vermesi (rızasının olması) ya da kat maliklerinin bu konuda oybirliğiyle karar alması gereklidir.

Genel kural böyle olmakla birlikte  KMK . 42. maddeye (05.02.1992 gün ve 3770 sayılı Yasayla eklenen) dördüncü fıkra ile bu genel kuraldan ayrılarak ortak kaloriferle olan ısıtmanın doğalgaz kullanımı amacıyla bireysel (ferdi) ısıtmaya dönüştürülmesi için kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunlıığu ile verecekleri kararı yeterli görmüş; bu ayrıcalığı salt doğalgaz kullanmak koşuluna bağlamıştı. Aradan geçen 16  yıllık süre içinde değişen koşullar ve duyulan gereksinim karşısında anılan madde fıkrası, 5627 sayılı Yasanın 16. maddesi ile değiştirilerek;

"Gerek ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü, gerekse ısıtma sisteminin merkeziden bireysele veya bireyselden merkezi sisteme dönüştürülmesi için kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğuyla verecekleri karar yeterli görülmüştür."

Ancak toplam inşaat alanı ikibin metrekare ve üzeri olan yapılarda merkezi ısıtma sisteminin bireysel (ferdi) ısıtma sistemine dönüştürülmesinde genel ilke korunmuş, bunun için kat maliklerinin (sayı ve arsa payı bakımından) oybirliği aranmıştır.

"Buna göre inşaat alanı ikibin ve üzeri olan yapılarda -yakıtın türü ne olursa olsun- salt merkezi ısıtma sisteminden bireysel ısıtma sistemine geçilebilmesi için, bu konuda tüm kat maliklerinin -sayı ve arsa payı bakımından- oyçokluğuyla değil, oybirliğiyle karar vermeleri gerekmektedir. Bunun dışındaki dönüşümler (yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkeziden bireysele veya bireyselden merkezi sisteme çevrilmesi), kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri kararla yapılabilecektir."

Alıntı YapSorunuz Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 42. maddesinde ve 3. fıkrasında tanımlanmıştır. "(Ek fıkra: 10/12/1990 - KHK - 431/1 md.; Aynen kabul: 05/02/1992 - 3770/1 md.) Kat maliklerinden birinin isteği ile ortak kaloriferle olan ısınmanın doğalgaz kullanılmak maksadıyla ferdi ısınmaya dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. "

Ancak doğalgaz kullanmak maksadıyla olmayan (ferdi ısınma elektrik, odun, kömür, LPG ve benzeri yakıtlar ile yapılacaksa) ferdi ısısnma istekleri, oybirliği ile alınacak kararlarla mümkündür.

Yine doğalgazlı merkezi ısınmadan , doğalgazlı ferdi ısınmaya(kombi)  geçmek için , çoğunluğun kararı gereklidir.  


Neticede görüşüm; "Toplam inşaat alanı ikibin metrekare  altında olan sobalı Binada Merkezi Kalorifer Sistemine Geçiş İçin Gerekli Oy Oranının Tüm Kat Maliklerinin Salt Çoğunluğu Olmasıdır.  "
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler