Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
Arama Sayfasına Ulaşmak İçin ! TIKLAYINIZ!!! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: Yeni Değişen Yasa İle Bir Kat Maliki En Fazla Kaç Maliki Vekaleten Temsil Edebilir.?  (Okunma sayısı 44046 defa)

 • gtorun
 • Üye
 • **
 • İleti: 1
 • 0

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
 • Çevrimdışı
yeni kat mülkiyet yasasında bir malik en çok kaç maliki genel kurullarda temsil edebilir.
yeni kanununda iki olarak düzenlenmiş lütfen metin le birlikte mesaj atabilirmisiniz<?


 • Okunma sayısı 44046 defa
 • 1 Yanıt • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Yönetici
 • Forum Gurusu
 • *****
 • İleti: 1211
 • Nerden: İstanbul
 • 1848
 • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
  • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
 • Çevrimdışı
Sn. üye,

Toplu yapı kapsamındaki anayapılara da örnek olsun diye şu şekilde açıklayacağım.

Blok yapılar için;  "Kırk ve daha az sayıdaki bağımsız bölümden oluşan blok yapı genel kurullarında  bir kişi en fazla iki kişiye vekalet edebilir. 40 adet bağımsız bölümden fazla sayıdaki blok yapı genel kruullarında ise bir kişi oy sayısının en fazla yüzde beşine ( %5 ) 'ine vekalet edebilir."

Örnek olarak 30 adet bağımsız bölümden oluşan bir blok yapının genel kurulunda bir kişi en fazla 2 bağımsız bölüm kat malikine vekalet edebilir. Kendi bağımsız bölümü de varsa temsil ettiği bağımsız bölüm sayısı 3 adet olur. 

Örnek olarak 60 adet bağımsız bölümden oluşan bir blok yapının genel kurulunda bir kişi en fazla 3 bağımsız bölüm kat malikine vekalet edebilir. Kendi bağımsız bölümü de varsa temsil ettiği bağımsız bölüm sayısı 4 adet olur. 


Toplu Yapı Kapsamındaki Anayapılar İçin  (Site vs...) ;   "Kırk ve daha az sayıdaki bağımsız bölümden oluşan toplu yapı (site ) genel kurullarında  bir kişi en fazla iki kişiye vekalet edebilir. 40 adet bağımsız bölümden fazla sayıdaki toplu yapı (site ) genel kurullarında ise bir kişi oy sayısının en fazla yüzde beşine ( %5 ) 'ine vekalet edebilir."

Örnek olarak 12 daireli 3 bloktan ve toplam  36 adet bağımsız bölümden oluşan bir toplu yapı (site ) genel kurulunda bir kişi en fazla 2 bağımsız bölüm kat malikine vekalet edebilir. Kendi bağımsız bölümü de varsa temsil ettiği bağımsız bölüm sayısı 3 adet olur. 

Örnek olarak 60 daireli 5 bloktan ve toplam  300 adet bağımsız bölümden oluşan bir toplu yapı (site ) genel kurulunda bir kişi en fazla 15 bağımsız bölüm kat malikine vekalet edebilir. Kendi bağımsız bölümü de varsa temsil ettiği bağımsız bölüm sayısı 16 adet olur.   


Kanun Metni

III - Oya katılma:
Madde 31 - Her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahiptir.
Anagayrimenkulde birden ziyade bağımsız bölümü olan kat maliki, her bağımsız bölüm için ayrı bir oy hakkına sahiptir; bununla beraber onun malik olduğu bağımsız bölümlerin sayısı ne olursa olsun, sahip olacağı oy sayısı bütün oyların üçte birinden fazla olamaz, oy hesabı yapılırken kesirler gözönüne alınmaz.
Bir bağımsız bölümün birden ziyade maliki varsa, kat malikleri kurulunda bunları içlerinden vekalet verecekleri birisi temsil eder. Kat maliklerinden biri ehliyetsiz ise onu kanuni mümessili temsil eder.
Alınacak karar doğrudan doğruya kendini ilgilendiren kat maliki görüşmelerde hazır bulunabilir, fakat oya katılamaz.
Kat maliklerinden biri, oyunu yetkili vekil eliyle kullanabilir. Bir kişi, oy sayısının yüzde beşinden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak, kırk ve daha az sayıdaki kat mülkiyetine tâbi taşınmazlarda bir kişi, en fazla iki kişiye vekâlet edebilir. (md:16)
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap


Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


Yeni Değişen Yasa İle Bir Kat Maliki En Fazla Kaç Maliki Vekaleten Temsil Edebilir.? Konusuna Ait Benzer Konular

Yeni Kat Mülkiyeti Yasa Değişikliği Yararlı Oldu Mu?
Yeni Kat Mülkiyeti Yasa Değişikliği Yararlı Oldu Mu? Bu Soruyu Cevaplamaya Çalışıyoruz. Devamı...

Gösterim: 16691 - Yanıt: 6 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Türk Borçlar Kanunu Yasa Tasarısı ve 2008'de Yeni Kiracı- Evsahibi İlişkileri ..
Radikal Gazetesi'nden Alıntıdır.Orjinal Haber İsmi: Kiracıya 2008 müjdesi: Enflasyon kadar artış Ev sahipleriyle kiracıları süre... Devamı...

Gösterim: 5633 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Kat maliki olmayan Yönetici ,KAT MALİKİNE Rakip olabilirmi
Olağan genel kurul kararlarının iptaline ve  onaylı projeye aykırı tadilatların eski hale getirilmesi ne ilişkin Sulhhukuk  mahk... Devamı...

Gösterim: 2418 - Yanıt: 0 - Başlatan:devrimoz
Eski Kat Maliklerinin Borçlarının Yeni Kat Maliki İle İlişkisi
İlgi (A) : "slts" isimli üyenin 02.03.2016 tarihinde Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap adresinde so... Devamı...

Gösterim: 1958 - Yanıt: 0 - Başlatan:ck0902
Kat Maliki Toplantısı ve Yasa ve Usule Aykırı Alınan Kararlar Hakkında
Herkese Merhabalar,4.11.2017 tarihinde kiracımın oturduğu 11 dairenin bulunduğu apartmanda bana yazılı olarak bildirilmediğinden... Devamı...

Gösterim: 1912 - Yanıt: 3 - Başlatan:harun26180