Son mesaj -

 

Kat Mülkiyeti Kanunu ve Apartman, Site Uydu Kent Yönetimi ve Yöneticiliği - KatMulkiyeti.Com Forumu
Haziran 30, 2015, 11:18:55 am *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
 Her Sayfanın Sağ Üst Köşesindeki Ara... Kutusuna Konu İle İlgili Bir İki Kelime Yazarak Benzer Cevaplara Ulaşınız!
Gelişmiş Arama  

Reklamlar
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskan Ruhsatı) Nedir? Neler Gereklidir?  (Okunma Sayısı 46064 defa)
Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Yönetici
Forum Gurusu
*****

Karma: 300
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1095


Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi


Site
« : Ağustos 12, 2008, 12:19:38 pm »

YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ (İSKAN RUHSATI)

İmar Kanununun 30. Maddesine göre, yapı tamamlandıktan sonra belediye veya valiliklerce anayapının bütün bağımsız bölümleri için verilen ve bağımsız bölümlerin amacına uygun kullanılabilir durumda ve projesine uygun inşa edildiğini gösteren belgedir. Bu belge bir apartmanın sadece bir kısım bağımsız bölümleri için verilmişse cins değişikliği yapılamaz ve kat mülkiyetine geçilemez.
 

YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ (İSKAN RUHSATI)  İÇİN GEREKLİ BELGELER

Yapı Kullanma İzin Belgesi İlgili Belediyeden Alınır. Ancak Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskan Ruhsatı) Alınabilmesi İçin Aşağıdaki Belgelerin Belediyeye İbraz Edilmesi Gerekir.

Kat Malikleri Eğer İlgili Binaya Daha Önce Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskan Ruhsatı) Almamış İseler; Kendileri Açısından Kat Mülkiyetine Geçişte İlgili Tapu Müdürlüğüne Vermeleri Gereken Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskan Ruhsatı) 'nın Alımı İçin Aşağıda Kırmızı ve Kalın Harflerle Yazılmış Olan Belgelerin Belediyeye Verilmesi Zorunludur.

Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskan Ruhsatı)'nın Alınacağı Belediye ; Diğer Siyah Yazı ve Normal Karakterde Yazılan Belgeleri İhtiyaren İsteyebilir, Eğer İskan Ruhsatı İlgili Müteahhit Tarafından Alınıyorsa B Siyeah Yazı ve Normal Karakterde Yazılan Belgeleri İster. 

 
1- BAŞVURU DİLEKÇESİ (MAL SAHİBİNDEN)

2- TAPU ÖRNEĞİ  TAPU (TAPU SAHİBİNİN TC KİMLİK NOSU) (TAPU SAHİBİ FİRMA İSE EN YÜKSEK HİSSEYE SAHİP KİŞİNİN TC KİMLİK NOSU VE TİCARET SİCİL GAZETESİ) (VERGİ LEVHASI)

3- YAPI RUHSATI ÖRNEĞİ ( 5 SENEYİ GEÇMEMİŞ) ( BELEDİYEDEN ALINMIŞ OLAN)

4- VERGİ DAİRESİ İLİŞİK KESME BELGESİ (EK: 6) (VERGİ İLİŞİĞİ KESİLDİĞİNE DAİR BELGE) (VERGİ DAİRESİNDEN ALINACAK)

5-  SSK İLİŞİKSİZ BELGESİ (SSK İLİŞİK KESME BELGESİ (EK: 7)) (SSK İLİŞİĞİ KESİLDİĞİNE DAİR BELGE) (SSK MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINACAK)

6-  TELEKOM ANKASTRE RAPORU

7-  YAPI DENETİM İSKAN RAPORU - GEREKEN EKLERİ AŞAĞIDA GÖSTERİLMİŞTİR. - BU BELGELER YAPI DENETİM ŞİRKETİNDEN ALINACAKTIR.

a) FENNİ MESULLERCE YAPININ PROJELERİNE, FEN VE SAĞLIK KURALLARINA UYGUN OLARAK YAPILIP YAPILMADIĞINI BELİRTİR YAPI DENETİM FORMU

a1- TEKNİK RAPOR (YAPI DENETİMLİ DEĞİL İSE) (EK: 1)
a2-TAAHHÜTNAME (YAPI DENETİMLİ DEĞİL İSE) (EK: 2)

b) YAPI DENETİM KURULUŞUNUN “YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ VERİLMESİNDE HERHANGİ BİR SAKINCA YOKTUR TAAHHÜTNAMESİ” (EK: 4)

c)  YAPI DENETİM KURULUŞUNUN İŞ BİTİRME BELGESİ

d)  YAPI DENETİM DEFTERİ

e)  YAPI DENETİM SORUMLUSUNUN VE DENETÇİLERİNİN TC KİMLİK NOSU, ODA BELGE NOSU VE İKAMETGÂH ADRESLERİ


8- İŞ BİTİRİM BELGESİ (SIHHİ TESİSAT USTASININ ADI, SOYADI, İMZASINI İÇERİR)

9- ONAYLI PROJEDE VAR İSE SIĞINAK KOMİSYON RAPORU (.... İLÇESİ SİVİL SAVUNMA MÜDÜRLÜĞÜNDEN “İSKÂNA ESAS SIĞINAK RAPORU” (EK: 3)) - SIĞINAK RAPORU ( SIĞINAK VAR İSE) (İLÇE SİVİL SAVUNMADAN ALINACAK)

10 – .......... BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İTFAİYE DAİRE BAŞKANLIĞININ “YANGINA UYGUNLUK KONTROLÜ” (EK: 5) - İTFAİYE ONAYI - ( YANGIN MERDİVENİ VAR İSE) Örneğin İstanbulda İBB İtfaiye Müdürlüğü Onayı )

11-  İLGİLİ SU VE KANALİZASYON DAİRESİNDEN  KANALİZASYON HATTINA BAĞLI OLUP OLMADIĞINA DAİR YAZI - (ONAY) (Örneğin İstanbulda İSKİ ONAYI , Beylikdüzü İlçesi ise İSKİ- 3. Kanal Bölge Şefliğinden Alınacak Onay)
 
12 – YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ HİZMET BEDELİ 

13 – İŞLETME BELGESİ

14 – ZEMİN ETÜD RAPORU(YAPI RUHSATI ............ OSB MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINMAMIŞSA)

15-  ASANSÖR VAR İSE ASANSÖR RUHSATI - RUHSAT MEVCUT İSE ASANSÖR YILLIK MUAYENESİ TAMAM OLMALIDIR.

Asansör Yıllık Muayenesinin Tamam Olması İçin Gerekli Evraklar İse;

a) Asansör Ruhsat Fotokopisi
b) Bakım Sözleşmesi ( Bakım Yapan Firma İle Yöneticilik Arasında Yapılan Sözleşme)
c) Bakımcı Firma Belgesi ( Bakım Yapan Firmanın Bakımcı Belgesi Olup Kendilerinin Bu Belgesinin Sanayi ve Ticaret Bakanlığından Onayı Olması Gerekir)
d) 2 Adet Asansör Muayene Raporu ( Bu Rapor Örneğine Sitemizden veya İlgili Belediyeden Ulaşabilirsiniz.)

Asansör Ruhsatı Yok İse ; Asansör Ruhsatı İlgili Belediyeden Alınacaktır. Ancak Ruhsatı Olmayan Asansör İçin Belediyeye Aşağıdaki Belgelerin Verilmesi Gerekir.

a) Asansör Projesi (İmalatçısından Alınarak Belediyeye Verilecek.)
b) Onaylı Bir Kuruluştan AT Tip İnceleme Belgesi ( Bu Belge CE Belgesi - H Modülü ...  Açısından Alınacaktır) (Bu Belgede Belediyeye Verilecektir.

Ruhsatı Belediyeden Daha Önce Alınmış Olan Asansörlere Ait İse Asansör Yıllık Muayeneleri Yapılmış Olacaktır.


16-  ASANSÖR VAR İSE ASANSÖRE AİT  BELEDİYE MAKİNE RUHSAT MÜDÜRLÜĞÜNDEN ONAY -  İLGİLİ BELEDİYE MAKİNE RUHSAT MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINACAKTIR.

17-  İSKAN HARÇ MAKBUZU - İLGİLİ BELEDİYENİN GELİRLER SERVİSİNDEN ALINACAKTIR.

18- MAKİNE RUHSAT HARÇ MAKBUZU - İLGİLİ BELEDİYENİN GELİRLER SERVİSİNDEN ALINACAKTIR.

19– MİMARİ PROJE MÜELLİFİNİN TC KİMLİK NUMARALARI

20– MÜTEAHHİT İÇİN İSTENEN BELGELER

A) MÜTEAHHİDİN ODA KAYIT BELGESİ (TARİH VE BELGE NOSU YAZILI OLACAK)
B) MÜTEAHHİDİN VERGİ LEVHASI
C) SİGORTA SİCİL NOSU
D) TİCARET SİCİL GAZETESİ
E) EN YÜKSEK HİSSEYE SAHİP KİŞİNİN TC KİMLİK NOSU


EK: FORMLAR - YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ / Forms - Certificate of permission for buildings using
TÜRK SATANDARTLARI ENSTİTÜSÜ -  TS 10970 Nisan 1993 (T1:Nisan 1994, T 2: Nisan 2000, TS: 3 Mayıs 2001 Dahil)

EKTEKİ WORD DOSYASINDA ULAŞABİLİRSİNİZ!!!!

Alınan Yapı Kullanma İzin Belgesi Kat Mülkiyeti Fotoğraf  Tasdiki Amacıyla Tapu Müdürlüğüne Gereken Diğer Evrak Ve İşler İle Beraber Verilir.

Nedir Bu İşler ? Kat İrtifakına veya Kat Mülkiyetine Geçişte Belediyeden Alınan Yapı Kullanma İzin Belgesi Tapu Müdürlüğüne Verilir.

Tapu Müdürlükleri Eskiden Kat Mülkiyetine Geçişte Eskiden ; Belediyeden Alınan Yapı Kulanma İzin Belgesi İle Beraber ,

DİLEKÇE (MALSAHİBİNDEN )
13X18 CM EBATINDA 3 'ER ADET  CEPHE FOTOĞRAFLARI (HERHANGİ BİR FOTOĞRAFÇIYA ÇEKTİRİLEBİLECEK)

İstiyorlardı. ANCAK BU BELGELER 2008 YILINDAN İTİBAREN  İSTENMEMEKTEDİR. BU SEBEPLE ÜZERLERİ ÇİZİLMİŞTİR.

Ancak Tapu Müdürlüğüne İlgili Belediyenin Gelirler Servisinden Alınan Kat Mülkiyeti Harç Makbuzu da verilecektir.

Aşağıdaki Linklere Tıklayabilirsiniz.Bu Linkte Kat İrtifakının Kurulması  İle ilgili Tüm Bilgiler Bulunmaktadır. Bilgiler 5711 Sayılı Yasa İle Yapılan Değişiklikleri de İçermektedir. KAT İRTİFAKININ KURULMASI ve GEREKLİ BELGELER - LİNK -- BURAYA TIKLAYIN - http://www.katmulkiyeti.com/portal/forum/index.php?topic=689

Bu Linkte Kat Mülkiyetinin Kurulması İle İlgili  Tüm Bilgiler Bulunmaktadır. Bilgiler 5711 Sayılı Yasa İle Yapılan Değişiklikleri de İçermektedir. KAT MÜLKİYETİNİN KURULMASI ve GEREKLİ BELGELER - LİNK -- BURAYA TIKLAYIN - http://www.katmulkiyeti.com/portal/forum/index.php?topic=690
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle
« Son Düzenleme: Ağustos 21, 2008, 08:15:39 pm Gönderen: KatMulkiyeti.Com »
Kayıtlı

Üyelerimiz ! Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! http://www.katmulkiyeti.com/portal/forum/index.php?action=search
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

© KatMulkiyeti.Com- Kat Mülkiyeti ve Gayrimenkul Hukuku Başta Olmak Üzere Türkiye Kanunları İle Anapıların Başta Yönetim Olmak Üzere, Hukuki, Teknik ve İşletme Bina Yönetimi'ne Dair Konuların Yer Aldığı Bir Paylaşım Sitesi Olma Özelliğiyle Gerek Avukat gerek Diğer Hukukçu Arkadaşlar, Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yöneticileri, Genel , Teknik ve İdari Müdürleri, Yönetim ve Yürütme Kurulları İle Sektörde Profesyonel Olarak Görev Yapan Gerçek veya Tüzel Kişilikler , Tanımlanan Anayapılarda Yaşayan Kat Malikleri, Kiracıları ve Sükna Hakkına Sahip Gerçek veya Tüzel Kişilerin ve Tüm Türkiye Vatandaşlarına Gerekse Tanımlanan İlişkileri Kuran ve Türkiye'de Yaşayan Dünya Vatandaşlarına , Tanımlanan Anayapılarda Çalışan Apartman Görevlisi , Bahçevan, Temilik Görevlisi, Güvenlik Görevlisi, veya Kapıcı Gibi Tüm Hizmet Sektörü Çalışanarına ve Tüm Anayapı Sakinlerine Ev sahipliği Yapan, Eğitim ve Bilimsel Alışveriş Yapma Amaçlı bir " Kat Mülkiyeti - Gayrimenkul Yönetimi" Rehberi " dir. İçeriğinde Hukuk, Teknik ve İdari Dallarına Göre Kategorize Edilmiş Mevzuat, Makale , Kanun, Forum, Hukuk Sözlüğü, Hukuk ve Teknik - İdari- Muhasebe Programları ve Bina Yönetim Siteleri Dizini Bulunan Hukuk-Teknik- İdari- Muhasebe - Mevzuat Bilgi Bankası Sistemidir.

© KatMulkiyeti.Com- İnternette ve Bina Yönetimi Alanında Bir Marka Olmakla Birlikte Ticaret Veya İş Amaçlı Bir Site Olmayıp, Herhangi Bir Ticari Kurum, Kuruluş, Bilgisayar Programı Firması vb. Tarafından Desteklenmemekte, Finans Kaynağı Reklam ve Ekseriyetle Site Yönetimi Olan, Ücretsiz ve Açık Kaynak Nitelikli Bir Bina Yönetimi Sitesidir. Bununla Birlikte Sitenin Tüm Hakları Saklı Olup, Telif Hakkı İçeren İçeriği İzinsiz Yayınlanamaz, kopyalanamaz.

© KatMulkiyeti.Com Sitesinden Yararlanmakla Kullanım Sözleşmesini Kabul Etmiş Sayılmaktasınız.

Site Kuralları ve Kullanım Sözleşmesi'ni Görmek İçin Tıklayınız...

© KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı

© KatMulkiyeti.Com- DESTEK LİNKLERİ AŞAĞIDADIR. -

K

A

T

M

U

L

K

I

Y

E

T

IMKPortal ©2003-2006 mkportal.it