Son mesaj -

Kat Mülkiyeti Kanunu ve Apartman, Site Uydu Kent Yönetimi ve Yöneticiliği - KatMulkiyeti.Com Forumu
Aralık 21, 2014, 02:26:07 am *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: KatMulkiyeti.Com 1000 /2000/ 3000/ 4000/ 5000/6000/7000/8000 ve 9000. Üyelerine  Tam İçtihatlı ve Açıklamalı Kat Mülkiyeti Kanunları Seti Hediye Etti. Sıra 10.000 Üyede!
Gelişmiş Arama  

Reklamlar
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Dükkan için aidat vermek zorunlumu?  (Okunma Sayısı 15361 defa)
siyahinci298
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« : Haziran 24, 2008, 10:32:23 pm »

Apartmanın bulvara bakan güney yönünde 35 metre karelik bir dükkan kiraladım apartmanın giriş kapısı kuzeye bakmaktadır benim dükkanımla hiç bir ilişkisi yoktur çevre düzenlemesi olarak apartmanın kuzeyini, dogusunu, batısını apartmanın güney sınırına kadar kilit taş döşenmiş onarım ve bakımı yapılmıştır. Ancak benim kiraladıgım dükkan ve yanındaki diğer dükkanların önü hala toprak olarak durmakta ve herhangi çevre düzenleme faaliyetinde bulunulmamıştır. Ayrıca apartman kapıcısının , kullanılan asansörün,  yapılan çevre temizliginin bana hiç bir faydası yoktur ve bu hizmetlerden faydalanmıyorum benden normal dairelerde oturan bütün hizmetlerden faydalanan daire kulanıcıları gibi 30 ytl aidat istiyorlar bu hizmetlerden faydalanmadıgım ve apatman ile hiç alaksı dükkan kiracısı olduğum halde bu aidatı kanuna göre ödemek zorunda mıyım? vereceginiz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle
Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Yönetici
Forum Gurusu

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

Site
« Yanıtla #1 : Haziran 26, 2008, 04:35:49 pm »

Apartmanın bulvara bakan güney yönünde 35 metre karelik bir dükkan kiraladım apartmanın giriş kapısı kuzeye bakmaktadır benim dükkanımla hiç bir ilişkisi yoktur çevre düzenlemesi olarak apartmanın kuzeyini, dogusunu, batısını apartmanın güney sınırına kadar kilit taş döşenmiş onarım ve bakımı yapılmıştır. Ancak benim kiraladıgım dükkan ve yanındaki diğer dükkanların önü hala toprak olarak durmakta ve herhangi çevre düzenleme faaliyetinde bulunulmamıştır. Ayrıca apartman kapıcısının , kullanılan asansörün,  yapılan çevre temizliginin bana hiç bir faydası yoktur ve bu hizmetlerden faydalanmıyorum benden normal dairelerde oturan bütün hizmetlerden faydalanan daire kulanıcıları gibi 30 ytl aidat istiyorlar bu hizmetlerden faydalanmadıgım ve apatman ile hiç alaksı dükkan kiracısı olduğum halde bu aidatı kanuna göre ödemek zorunda mıyım? vereceginiz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim

Apartmanın girişinin farklı bir yerde olmasının bir anlamı yok. Siz bu apartmanın zemin kotunda bulunuyorsunuz önemli olan bu. Dükkanınızın önünün düzenlenmesi için yöneticinize başvurunuz. Çünkü burası ortak alandır. Ancak siz bu bölgede tüm malikler onay vermedikçe veya yönetim planında bir tezgah açabileceğinize dair bir hüküm yoksa tezgah filan açamazsınız bilginiz olsun.

Dükkân önünde bulunan boşluklar kural olarak ortak yerlerdendir. Bu nedenle, dükkân sahibinin burayı tek başına tasarruf etmesi mümkün değildir. Ama, Onanmış Mimarî Projede bu boşluğun dükkâna ait olduğu ve onun eklentisi olduğu belirtilmişse, bu durumda dükkânın eklentisi olarak kabul edilir.

Apartmanın yönetim planını elde ediniz . Bu yönetim planında aidat ödemeleri konusunda hükümler bulunmaktadır. Örneğin bazı yönetim planlarında dükkan sahiplerinin ve/veya zemin katların asansör masraflarına katılmayacağı yazabilir. Yönetim planında ne yazıyorsa o uygulanmalıdır. Eğer ödemeyeceğiniz yazıyorsa neleri ödemeyeceğiniz de belirtilmiştir. ( apartman kapıcısının , kullanılan asansörün,  yapılan çevre temizliginin masraflarına katılıp katılmayacağınız belirtilmiştir.) Eğer asansöre katılmayacağınız yazıyorsa katılmayacağınız masraf sadece asansör masaraflarıdır. Diğerlerine katılmak zorundasınızdır.

Eğer yönetim planında katılıp katılmayacağınıza dair bir hüküm yoksa faydalanmasanızda tüm ortak giderlere katılmak zorundasınızdır.

Eğer yönetim planında ortak giderlere katılacağınıza dair bir hüküm varsa veya yazılmamışsa , tüm ortak giderlere katılmanız zorunludur. Kat malikleri kurulu ancak ve ancak tüm maliklerin onay vermesi ile sizlerin katılmayacağı yönetim giderlerini tespit edebilirler. Bu karar için tüm maliklerin tamamının yani %100'ünün olumlu oy vermesi ve karara yazdırması gerekir.

Aksi taktirde tüm ortak giderlere faydalanmasanız da katılmak zorundasınızdır.

Peki Yönetim Planı yoksa ne olacak?

Taraflar Kat Mülkiyeti Kanununu'nun uygulanmasını kabul ediyorlarsa, asansör giderlerinden sorumlu tutulmaları gerekir. Yönetim planının bütün kat malikleri tarafından imza edilmemiş ve binaenaleyh geçerli bir yönetim planının varlığından söz edilemez ise yani yönetim planı mevcut değilse dahi 634 sayılı Kanunun 20 nci maddesinin (kat maliklerinden her biri, anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, korunma ve onarım giderleriyle yönetici aylığı ve kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ücretleri gibi diğer giderlere ve ortak tesislerle işletme giderlerine "ve giderler için toplanacak avansa, kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlü olup başka türlü anlaşma olmadıkça, ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçerek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz) hükmüne göre dükkanlar tüm ortak giderlere aynı oranda katılırlar.(Y. HGK., 20.12.1972, E. 1969/5-1243, K. 1972/1494.)

İyi günler dilerim.
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle

Üyelerimiz ! Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! http://www.katmulkiyeti.com/portal/forum/index.php?action=search
Sayfa: [1]
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

© KatMulkiyeti.Com- Kat Mülkiyeti ve Gayrimenkul Hukuku Başta Olmak Üzere Türkiye Kanunları İle Anapıların Başta Yönetim Olmak Üzere, Hukuki, Teknik ve İşletme Bina Yönetimi'ne Dair Konuların Yer Aldığı Bir Paylaşım Sitesi Olma Özelliğiyle Gerek Avukat gerek Diğer Hukukçu Arkadaşlar, Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yöneticileri, Genel , Teknik ve İdari Müdürleri, Yönetim ve Yürütme Kurulları İle Sektörde Profesyonel Olarak Görev Yapan Gerçek veya Tüzel Kişilikler , Tanımlanan Anayapılarda Yaşayan Kat Malikleri, Kiracıları ve Sükna Hakkına Sahip Gerçek veya Tüzel Kişilerin ve Tüm Türkiye Vatandaşlarına Gerekse Tanımlanan İlişkileri Kuran ve Türkiye'de Yaşayan Dünya Vatandaşlarına , Tanımlanan Anayapılarda Çalışan Apartman Görevlisi , Bahçevan, Temilik Görevlisi, Güvenlik Görevlisi, veya Kapıcı Gibi Tüm Hizmet Sektörü Çalışanarına ve Tüm Anayapı Sakinlerine Ev sahipliği Yapan, Eğitim ve Bilimsel Alışveriş Yapma Amaçlı bir " Kat Mülkiyeti - Gayrimenkul Yönetimi" Rehberi " dir. İçeriğinde Hukuk, Teknik ve İdari Dallarına Göre Kategorize Edilmiş Mevzuat, Makale , Kanun, Forum, Hukuk Sözlüğü, Hukuk ve Teknik - İdari- Muhasebe Programları ve Bina Yönetim Siteleri Dizini Bulunan Hukuk-Teknik- İdari- Muhasebe - Mevzuat Bilgi Bankası Sistemidir.

© KatMulkiyeti.Com- İnternette ve Bina Yönetimi Alanında Bir Marka Olmakla Birlikte Ticaret Veya İş Amaçlı Bir Site Olmayıp, Herhangi Bir Ticari Kurum, Kuruluş, Bilgisayar Programı Firması vb. Tarafından Desteklenmemekte, Finans Kaynağı Reklam ve Ekseriyetle Site Yönetimi Olan, Ücretsiz ve Açık Kaynak Nitelikli Bir Bina Yönetimi Sitesidir. Bununla Birlikte Sitenin Tüm Hakları Saklı Olup, Telif Hakkı İçeren İçeriği İzinsiz Yayınlanamaz, kopyalanamaz.

© KatMulkiyeti.Com Sitesinden Yararlanmakla Kullanım Sözleşmesini Kabul Etmiş Sayılmaktasınız.

Site Kuralları ve Kullanım Sözleşmesi'ni Görmek İçin Tıklayınız...

© KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı

© KatMulkiyeti.Com- DESTEK LİNKLERİ AŞAĞIDADIR. -

K

A

T

M

U

L

K

I

Y

E

T