Son mesaj -

 

Kat Mülkiyeti Kanunu ve Apartman, Site Uydu Kent Yönetimi ve Yöneticiliği - KatMulkiyeti.Com Forumu
Temmuz 04, 2015, 06:17:11 pm *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: KatMulkiyeti.Com üyelik gerektiren bir paylaşım sitesidir. Soru sormak ve kat mülkiyeti ile ilgili her türlü bilgiyi edinmek için üye olmak gereklidir. Tüm üyelik işlemleri ve paylaşımlar ücretsizdir.
Gelişmiş Arama  

Reklamlar
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Çatı Katı Sakinleri..Çatı Katı Sakinleri.. Dam terasların çatı haline getirilmes  (Okunma Sayısı 4050 defa)
nimetim
Üye
**

Karma: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2


« : Şubat 22, 2008, 06:59:32 pm »

Çatı düz bir alan . Çatı katı sakinleri diğer sakinleri çatı yapımı için zorlayabilir mi ? Yoksa sadece izolasyon mu yapılabilir ? Mahkemeye gidersek mahkeme çatı yapımına karar verebilir mi ? Mahkemeaçmak için kaç imza gerekli ?
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle
« Son Düzenleme: Şubat 22, 2008, 07:39:19 pm Gönderen: KatMulkiyeti.Com »
Kayıtlı
Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Yönetici
Forum Gurusu
*****

Karma: 300
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1095


Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi


Site
« Yanıtla #1 : Şubat 22, 2008, 07:38:52 pm »

Çatı düz bir alan . Çatı katı sakinleri diğer sakinleri çatı yapımı için zorlayabilir mi ? Yoksa sadece izolasyon mu yapılabilir ? Mahkemeye gidersek mahkeme çatı yapımına karar verebilir mi ? Mahkemeaçmak için kaç imza gerekli ?

Genel veya Genel Olmayan (Yani Ortak Kullanıma Haiz veya Haiz Olmayan) Dam Terasların Çatı Haline Getirilmesi İçin En Üst Kat Malikleri Tarafından Diğer Malikler Zorlanabilir mi? Kabul İçin Gerekli Oy Oranı Nedir. ? Mahkeme Kime Yönelik Karar Alır?

Sayın üyemiz ;
Öncelikle şunu ifade edeyim . Sizinki çatı değil. Genel veya genel olmayan dam terasıdır.


Genel Dam Terasları; ortasında ya da kenarında bağımsız bölüm bulunmayan veya böyle bir (teras kat, çekme kat) bağımsız bölüm bulunsa bile, genel merdivenlerden ulaşılması mümkün olan teraslardır. Genel Dam Teraslan ortak yerlerdendir.
Genel olmayan dam terasları, ulaşılması için mutlaka bir bağımsız bölümün içinden geçilmesi gereken teraslardır.

1. Öncelikle terasınız genel dam terası mıdır?  Genel dam teraslarının kapatılması ancak oybirliği (tüm kat maliklerinin)  ile mümkün olur. İtiraz eden varsa yapılamaz.

Teras, çatıya dönüştürülmek istenirse öncelikle, bütün kat mâliklerinden yazılı muvafakat alınması gerekir.Kararın, kat mâliklerinin oybirliği ile alınması gerekir.

2. Teras, su ya da yakıt deposu konulmak, toprakla örtülerek çimlendirilmek, üstü kapatılmak, kiraya verilmek suretiyle kullanılamaz. Çünkü, teraslar; manzara seyretmek, hava almak, güneşlenmek, çamaşır kurutmak, çocukların oynaması amacıyla inşa edilmiş yerlerdir.


3.  Terasın ortak yer olup olmadığı onanmış İmar Planına göre saptanır. (Y. 5. HD., 10.12.1979, E. 1979/8100, K. 1979/9214.) Onaylı imar planınıza bakınız lütfen...Eğer imar planı çatıyı yasaklıyorsa tabi ki teras kapatılamaz.

Peki Yukarıdaki durumlardan biri veya birileri mevcut değilse ne olacak?

Yani terasa ahşap çatı yapılabilir mi? En üstteki kat malikleri bu konuda dava açabilir ve kazanabilir mi?

Mutlak zorunluluk olmadıkça yapılamaz. (Y. 5.HD„ 17.02.1986, E. 1986/1362, ,K. 1986/1924.)

Ancak defalarca onarım yapılmasına rağmen teras hala en üstteki kat malikine zarar veriyorsa , teras ortak kullanıma hazi bir teras tipi değilse ve çatı yapılması imar planına aykırı değilse bu taktirde mahkemeler faydaya bakacaktır.

Bu durumda en üstteki kat malikleri çatı yapımı için zorlayabilir ve mahkeme kararı ile çatı yapılmasını sağlayabilirler.

 
4. Bir yargıtay kararı mevcuttur. "Ortak yerlerdeki onarımlarda, kat mâliklerinin yararına olan yolun seçilmesi gerekir."

Ortak yerlerden açık olan terasın ahşap çatı haline dönüştürülmesi davasından dolayı yapılan yargılama sonunda, dava konusu yerin kapanmayıp, izolasyonun yenilenmesine dair verilen hükmün Yargıtay'ca incelenmesi taraflar vekilleri yönünden süresinde verilen dilekçe ile istenilmiş olmakla;

Kat mülkiyetli bir apartmanda dam terasın altındaki bağımsızbölümün maliki olan davacı, terastan sızan sularla dairesiz arar gördüğünden, dam terasın ahşap çatı haline dönüştürülmesine karar verilmesini istemiş, davalılar ise onarımı gerektiren bir durum bulunmadığını
savunmuşlardır. Alınan bilirkişi raporunda, bozulan teras zeminin za-lasyon onarımının    liraya, ahşap çatının ise,   lirayayapılabileceği açıklanmıştır. Mahkeme; projesinde açık olarak gösterilen terastan, tüm kat maliklerinin yararlanma hakkı bulunduğu için,terasın örtülmesi halinde onların bu hakları ortadan kalkacağından,zemin onarımı yolunu seçmiş ve ahşap örtü yerine,izolasyonunun yenilenmesine karar vermiştir.
Davacının dairesindeki hasarın terastaki bozukluktan kaynaklandığı bilirkişi raporuyla saptanmış olduğundan, davalıların temyiz itirazları yerinde görülmemiştir. Davacının temyizine gelince;

Dosya içindeki belgelerden aynı terasta iki yıl önce de izolasyon onarımının yapıldığı anlaşılmaktadır. Bilirkişi raporunda gösterilen iki öneri arasında parasal bakımdan büyük bir fark bulunmadığı ve belediyece de imar mevzuatı bakımından sakıncalı görülmeyen ahşap çatı örtüsünün yapılması halinde çok daha uzun bir süre onarımına gereksinme duyulmayacağı gözönünde tutularak, kat maliklerinin yaranna olan bu yolun seçilmesi gerekirken, yukarıda yazılı ve yasa hükümlerine uygun düşmeyen görüşlerle, zemindeki izolasyonun onarımına karar verilmesi doğru bulunmamıştır.

Davacının temyiz itirazları yerinde olduğundan hükmün açıklanan nedenlerle HUMK. nun 428. maddesi gereğince bozulmasına ... (Y. 5. HD., 15.10.1984, E.1984/8682 K. 1984/8182 15.10.1984.)


Yani eğer yukarıdaki durumlar hasıl olursa mahkeme açık terasın çatı ile kaplanmasına karar verebilir. Örneğin iki yıl ara ile yapılan tekrar tamiratları. Tabii imar projesine aykırı bir durum da olmamalıdır.


5. Bununla beraber bir başka yargıtay kararı ise şu şekilde çatı ile kaplamaya olumlu görüş vermiştir. Apartman terasının çatı ile kapatılması tüm kat mâliklerinin yararınadır. \ (Y. 5. HD., 06.05.1975, E. 1975/1929, K. 1975/9423.)

Durum böyle . Size uygun olanını seçerek kararınızı veriniz.


Bu arada mahkeme açmak için herhangi bir sayıda imza gerekli değildir. Eğer zarar gördüğüne inanan üst kat sakini daha önce de periyodik olarak tamir edilmesine rağmen terasın hala akıntı yaptığını iddia ve ispat edebiliyorsa , bununla beraber çatı yapımı , izolasyon değişimine göre çok fazla bir rakam tutmayacaksa vu durumda tek başına dahi kat malikleri kuruluna veya yönetim kuruluna dava açabilir.

Bununla beraber yapılmasına itiraz ededn herhangi bir kat maliki de dava açmak için imzaya ihtiyaç duymayacaktır. Tek başına dahi mahkeme açabilir.

Saygılarımla
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle
« Son Düzenleme: Şubat 22, 2008, 07:44:43 pm Gönderen: KatMulkiyeti.Com »
Kayıtlı

Üyelerimiz ! Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! http://www.katmulkiyeti.com/portal/forum/index.php?action=search
çatısız
Üye
**

Karma: 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1


« Yanıtla #2 : Nisan 24, 2010, 11:05:21 pm »

4 katlı binanın üst katı bana ait binanın  çatısı yok kimse çatı yaptırmaya razı gelmiyor para vermeyiz kendin yaptır diyor yağmur suları evi oturulamaz derecede içeri sızıyor bütün eşyalarım berbat oldu ayrıca tavanlar dökülüyo demirleri çıktı  bina çürüyor çatı yaptırmaya zolamam için  hangi kanuni yol vardır nereye başvurayım.    teşekkürler 
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

© KatMulkiyeti.Com- Kat Mülkiyeti ve Gayrimenkul Hukuku Başta Olmak Üzere Türkiye Kanunları İle Anapıların Başta Yönetim Olmak Üzere, Hukuki, Teknik ve İşletme Bina Yönetimi'ne Dair Konuların Yer Aldığı Bir Paylaşım Sitesi Olma Özelliğiyle Gerek Avukat gerek Diğer Hukukçu Arkadaşlar, Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yöneticileri, Genel , Teknik ve İdari Müdürleri, Yönetim ve Yürütme Kurulları İle Sektörde Profesyonel Olarak Görev Yapan Gerçek veya Tüzel Kişilikler , Tanımlanan Anayapılarda Yaşayan Kat Malikleri, Kiracıları ve Sükna Hakkına Sahip Gerçek veya Tüzel Kişilerin ve Tüm Türkiye Vatandaşlarına Gerekse Tanımlanan İlişkileri Kuran ve Türkiye'de Yaşayan Dünya Vatandaşlarına , Tanımlanan Anayapılarda Çalışan Apartman Görevlisi , Bahçevan, Temilik Görevlisi, Güvenlik Görevlisi, veya Kapıcı Gibi Tüm Hizmet Sektörü Çalışanarına ve Tüm Anayapı Sakinlerine Ev sahipliği Yapan, Eğitim ve Bilimsel Alışveriş Yapma Amaçlı bir " Kat Mülkiyeti - Gayrimenkul Yönetimi" Rehberi " dir. İçeriğinde Hukuk, Teknik ve İdari Dallarına Göre Kategorize Edilmiş Mevzuat, Makale , Kanun, Forum, Hukuk Sözlüğü, Hukuk ve Teknik - İdari- Muhasebe Programları ve Bina Yönetim Siteleri Dizini Bulunan Hukuk-Teknik- İdari- Muhasebe - Mevzuat Bilgi Bankası Sistemidir.

© KatMulkiyeti.Com- İnternette ve Bina Yönetimi Alanında Bir Marka Olmakla Birlikte Ticaret Veya İş Amaçlı Bir Site Olmayıp, Herhangi Bir Ticari Kurum, Kuruluş, Bilgisayar Programı Firması vb. Tarafından Desteklenmemekte, Finans Kaynağı Reklam ve Ekseriyetle Site Yönetimi Olan, Ücretsiz ve Açık Kaynak Nitelikli Bir Bina Yönetimi Sitesidir. Bununla Birlikte Sitenin Tüm Hakları Saklı Olup, Telif Hakkı İçeren İçeriği İzinsiz Yayınlanamaz, kopyalanamaz.

© KatMulkiyeti.Com Sitesinden Yararlanmakla Kullanım Sözleşmesini Kabul Etmiş Sayılmaktasınız.

Site Kuralları ve Kullanım Sözleşmesi'ni Görmek İçin Tıklayınız...

© KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı

© KatMulkiyeti.Com- DESTEK LİNKLERİ AŞAĞIDADIR. -

K

A

T

M

U

L

K

I

Y

E

T

IMKPortal ©2003-2006 mkportal.it