Son mesaj -

 

Kat Mülkiyeti Kanunu ve Apartman, Site Uydu Kent Yönetimi ve Yöneticiliği - KatMulkiyeti.Com Forumu
Haziran 30, 2015, 06:28:50 am *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
 Her Sayfanın Sağ Üst Köşesindeki Ara... Kutusuna Konu İle İlgili Bir İki Kelime Yazarak Benzer Cevaplara Ulaşınız!
Gelişmiş Arama  

Reklamlar
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kooperatiflerin Kat Mülkiyeti'ne Geçişi  (Okunma Sayısı 6267 defa)
Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Yönetici
Forum Gurusu
*****

Karma: 300
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1095


Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi


Site
« : Ocak 08, 2008, 12:49:19 pm »

Kooperatiflerin Kat Mülkiyeti'ne Geçişi

Yapı Kooperatifleri, belli bir gayeyi gerçekleştirmek maksadıyla kurulan bir tür ticari şirkettir.
Kooperatif ,  gayesini gerçekleştirmek için bağımsız bölümler ya da yapılar üzerinde kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurarak bütüb bağımsız bölümleri kooperati ortaklığı adına tescil ettirebilir.  Ancak yapılaın inşaası tamamlanınca - yani kooperaif ortakları ile kişisel mülkiyete geçince - her bağımsız bölüm yada yapı kat mülkiyeti hüümlerine göre ortakların kişisel malı olur. Bu durumda ortaklar kat maliki sıfatı alırlar.

Kat malikleri kurulu oluşunca da , kooperatif ortaklığının kat maliklerinin bağımsız bölümleri üzerinde artık söz hakkı kalmaz.
Kooperatif, kat malikleri kurulu'na girmek istiyorsa, bağımsız bölüm ya da yapılardan birinin mülkiyetine sahip olması gerekir.
Bütün bağımsız bölüm ve yapılar, ortakların kişisel ve özel mülkiyetine geçmiş ise artık kooperatifin söz hakkı kalmamıştır. Hatta gayesi gerçekleşmiş olduğu için hukuki varlığı dahi kalmamıştır. Artık yönetim kat mülkiyeti kanunu hükümlerine göre olacaktır.

Kooperatif yöneimi , gerekli belgeleri kat malikleri kuruluna teslim etmek zorundadır.

 Yargtay Kararı: Kooperatif ortaklığı kişisel mülkiyete geçilerek kat mülkiyeti kurulmuş ise , kat malikleri kurulu yönetim planı gereğince yönetimi ele alır. ( Y.5. HD., 24.05.1982, E. 1982/5014,K.1982/5200.)
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle
Kayıtlı

Üyelerimiz ! Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! http://www.katmulkiyeti.com/portal/forum/index.php?action=search
Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Yönetici
Forum Gurusu
*****

Karma: 300
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1095


Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi


Site
« Yanıtla #1 : Ocak 08, 2008, 03:10:01 pm »

Konunun açıklanmasını gerektiren bir iki soru daha geldi. Önceki anlattıklarım tamamen geçerlidir.

Devam ediyorum. ...
Kooperatif tarafından inşa edilmekte olan binalarda çıkan anlaşmazlıklarda KMK uygulanabilir mi?

Kat irtifakı kurulmamışsa, bu durumdaki yapılarla ilgili anlaşmazlıklar kooperatif üyeleri ya da kooperatif üyeleri arasında çıkmış kabul edilir. Ve bunlara KMK uygulanmaz. ( Y. 18 . HD. 06.05.1993, E. 1993/ 3156, K. 1993/6039)

Diğer taraftan Kooperatiflerde, üyeler arasında kura çekilip üyelere bağımsız bölümler tahsis edilmişse - Tapudaki intikal/geçiş işlemi yapılmamış olsa bile - o zaman KMK uygulanır. Çünkü kooperatiflerde kur'a çekilip bütün üyelerin bağımsız bölümlerinin belirlenmesi ile ferdi mülkiyete geçilmiş olur  (ferdileşme) ve bu mülkiyetin intikali niteliğinde olduğu için bu tarihten itibaren KMK hükümleri uygulanır.


Kooperatif üyelerinin seçtiği yönetici

Ferdileşme işlemi yapılmadığı sürece, kooperatif üyelerinin seçtiği kişi; "Kooperatif Yöneticisi"'dir. Bu yönetici KMK kapsamındaki yönetici değildir. 

Kooperatifler , varlıklarının hiç bir aşamasında KMK'ya tabi değillerdir.


Kooperatif yönetimi , kendi ortakları tarafından ve kooperatifi yönetmek maksadı ile seçilir. Bu yönetimin KMK. hükümlerinin uygulanacağı gayrimenkullerde yetkisi yoktur.

Kooperatif yönetiminin KMK anlamında yönetici olabilmesi için , bağımsız bölüm kat maliklerinden oluşan kat malikleri kurulu'na seçilmiş ya da görevlendirilmiş olması gerekir.Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle
Kayıtlı

Üyelerimiz ! Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! http://www.katmulkiyeti.com/portal/forum/index.php?action=search
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

© KatMulkiyeti.Com- Kat Mülkiyeti ve Gayrimenkul Hukuku Başta Olmak Üzere Türkiye Kanunları İle Anapıların Başta Yönetim Olmak Üzere, Hukuki, Teknik ve İşletme Bina Yönetimi'ne Dair Konuların Yer Aldığı Bir Paylaşım Sitesi Olma Özelliğiyle Gerek Avukat gerek Diğer Hukukçu Arkadaşlar, Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yöneticileri, Genel , Teknik ve İdari Müdürleri, Yönetim ve Yürütme Kurulları İle Sektörde Profesyonel Olarak Görev Yapan Gerçek veya Tüzel Kişilikler , Tanımlanan Anayapılarda Yaşayan Kat Malikleri, Kiracıları ve Sükna Hakkına Sahip Gerçek veya Tüzel Kişilerin ve Tüm Türkiye Vatandaşlarına Gerekse Tanımlanan İlişkileri Kuran ve Türkiye'de Yaşayan Dünya Vatandaşlarına , Tanımlanan Anayapılarda Çalışan Apartman Görevlisi , Bahçevan, Temilik Görevlisi, Güvenlik Görevlisi, veya Kapıcı Gibi Tüm Hizmet Sektörü Çalışanarına ve Tüm Anayapı Sakinlerine Ev sahipliği Yapan, Eğitim ve Bilimsel Alışveriş Yapma Amaçlı bir " Kat Mülkiyeti - Gayrimenkul Yönetimi" Rehberi " dir. İçeriğinde Hukuk, Teknik ve İdari Dallarına Göre Kategorize Edilmiş Mevzuat, Makale , Kanun, Forum, Hukuk Sözlüğü, Hukuk ve Teknik - İdari- Muhasebe Programları ve Bina Yönetim Siteleri Dizini Bulunan Hukuk-Teknik- İdari- Muhasebe - Mevzuat Bilgi Bankası Sistemidir.

© KatMulkiyeti.Com- İnternette ve Bina Yönetimi Alanında Bir Marka Olmakla Birlikte Ticaret Veya İş Amaçlı Bir Site Olmayıp, Herhangi Bir Ticari Kurum, Kuruluş, Bilgisayar Programı Firması vb. Tarafından Desteklenmemekte, Finans Kaynağı Reklam ve Ekseriyetle Site Yönetimi Olan, Ücretsiz ve Açık Kaynak Nitelikli Bir Bina Yönetimi Sitesidir. Bununla Birlikte Sitenin Tüm Hakları Saklı Olup, Telif Hakkı İçeren İçeriği İzinsiz Yayınlanamaz, kopyalanamaz.

© KatMulkiyeti.Com Sitesinden Yararlanmakla Kullanım Sözleşmesini Kabul Etmiş Sayılmaktasınız.

Site Kuralları ve Kullanım Sözleşmesi'ni Görmek İçin Tıklayınız...

© KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı

© KatMulkiyeti.Com- DESTEK LİNKLERİ AŞAĞIDADIR. -

K

A

T

M

U

L

K

I

Y

E

T

IMKPortal ©2003-2006 mkportal.it