Son mesaj -

Kat Mülkiyeti Kanunu ve Apartman, Site Uydu Kent Yönetimi ve Yöneticiliği - KatMulkiyeti.Com Forumu
Ekim 30, 2014, 02:11:02 pm *
Hoşgeldiniz, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.
E-posta adresinize aktivasyon iletisi gelmediyse lütfen buraya tıklayın.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular: Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
 Her Sayfanın Sağ Üst Köşesindeki Ara... Kutusuna Konu İle İlgili Bir İki Kelime Yazarak Benzer Cevaplara Ulaşınız!
Gelişmiş Arama  

Reklamlar
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Bahçede Köpek Gezdirme  (Okunma Sayısı 3877 defa)
aybay
Üye
**

Çevrimdışı Çevrimdışı

« : Ocak 22, 2011, 10:56:05 pm »

Bir kat maliki apartman katında beslediği köpeğini bahçede gezdirmekte ısrar ediyor. Doğal olarak bu arada köpeğin tuvaletini bahçeye yapıp yapmadığını takip edemiyoruz. Ortak parselde inşa edilmiş villanın sahibi bir diğeri ise evden çıkarken köpeklerini serbest salıyor, köpekler her ne kadar bahçe dışına koşuyorlarsa da, arada girişte rast geldiklerinde bizim çocukları korkutuyorlar. Yönetim planımız var mı yok mu kimse bilmiyor. En azından ortada yok. Planda bu tür yasakların olmadığını farz edersek, köpeklerin bahçede gezdirilmesi ve giriş yollarından tasmasız geçirilmesi engellenebilir mi?
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2011, 10:58:17 pm Gönderen: aybay »
Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Yönetici
Forum Gurusu

Çevrimdışı Çevrimdışı

Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

Site
« Yanıtla #1 : Nisan 24, 2011, 02:35:40 am »

Yönetim planınız var ise bu planda evcil hayvan ve köpeklere dahil mutlaka bir madde vardır. Anayapının bir villa projesi olduğunu düşünürsek de o yönetim planına bakmadan size net bir cevap vermem dopru değil.

Türkiye'de tapu sicil müdürlüklerinde mevcut yönetim planlarının %90 ında bu tip yasak maddeleri vardır.

"Kat malikleri, aşağıdaki yasaklara uymakla yükümlüdürler; Bağımsız bölümleriyle eklentilerinde ve ortak yerlerde kedi, köpek ve kümes hayvanları gibi hayvanları barındıramazlar, besleyemezler."

"Ortak yerlerde, Yönetimin gözetimindeki ortaklaşa sahip olunanların dışında kedi, köpek, tavuk vb. gibi hayvanlar besleyemezler. Radyo ve müzik aletleriyle benzeri şeyleri diğer site maliklerini rahatsız edecek şekilde kullanamazlar."

"Bağımsız bölümlerde (kedi, köpek, tavuk gibi) hayvanların beslenmesini açıkça yasaklamış olan yönetim planı hükmüne, tüm kat malikleri uymak zorundadır. (Y.H.G.K. 19.2.1982 gün, 1981/5-780 E., 1982/131 K.)."

Evcil Hayvanlar Ve Hukuksal Sorunlar Av. Ahmet Kemal Şenpolat
http://www.katmulkiyeti.com/portal/forum/index.php?topic=108.0 konusuna da bakabilirsiniz.

Hal böyle iken bazen çok saçma bir şekilde villa sitelerde dahi köpek besleme yasağına rastlayabiliyoruz.

Bazen yönetim planları köpek ve evcil hayvanların beslenmesine ilişkin kuralları belirtebiliyorlar.

Yani önce yönetim planınıza bir göz atın bence.

Bunun dışında eğer dediğiniz gibi evcil hayvan ve köpek beslenmesine ilişkin yönetim planınızda bir yasak bulunmuyor , buna karşılık olarak da besleme usullerine ilişkin bazı kurallar belirtilmedi ise Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 18 maddesine yönelik olarak genel kurulunuzda veya yetki dahilinde ise yönetim kurulunuzda besleme usullerine ilişkin kararlar alabilir, yönetmelikler yayınlayabilirsiniz.

Eğer bu karar ve yönetmeliklere aykırı hareket eden malik veya kiracılar olursa o halde hakimin müdahalesini talep edebilirsiniz.
Bu Sayfayi Paylas
Facebook'a Ekle Google Ekle Yumile Ekle Yahoo Ekle Msn Ekle Netspace Ekle Ask Ekle Clesto Ekle Digg Ekle Reddit Ekle Furl Ekle Del.icio.us Ekle Submit to Jeqq Spurl Ekle Technorati Ekle Newsvine Ekle Simpy Ekle BlinkList Ekle Shadows Ekle

Üyelerimiz ! Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! http://www.katmulkiyeti.com/portal/forum/index.php?action=search
Sayfa: [1]
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

© KatMulkiyeti.Com- Kat Mülkiyeti ve Gayrimenkul Hukuku Başta Olmak Üzere Türkiye Kanunları İle Anapıların Başta Yönetim Olmak Üzere, Hukuki, Teknik ve İşletme Bina Yönetimi'ne Dair Konuların Yer Aldığı Bir Paylaşım Sitesi Olma Özelliğiyle Gerek Avukat gerek Diğer Hukukçu Arkadaşlar, Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yöneticileri, Genel , Teknik ve İdari Müdürleri, Yönetim ve Yürütme Kurulları İle Sektörde Profesyonel Olarak Görev Yapan Gerçek veya Tüzel Kişilikler , Tanımlanan Anayapılarda Yaşayan Kat Malikleri, Kiracıları ve Sükna Hakkına Sahip Gerçek veya Tüzel Kişilerin ve Tüm Türkiye Vatandaşlarına Gerekse Tanımlanan İlişkileri Kuran ve Türkiye'de Yaşayan Dünya Vatandaşlarına , Tanımlanan Anayapılarda Çalışan Apartman Görevlisi , Bahçevan, Temilik Görevlisi, Güvenlik Görevlisi, veya Kapıcı Gibi Tüm Hizmet Sektörü Çalışanarına ve Tüm Anayapı Sakinlerine Ev sahipliği Yapan, Eğitim ve Bilimsel Alışveriş Yapma Amaçlı bir " Kat Mülkiyeti - Gayrimenkul Yönetimi" Rehberi " dir. İçeriğinde Hukuk, Teknik ve İdari Dallarına Göre Kategorize Edilmiş Mevzuat, Makale , Kanun, Forum, Hukuk Sözlüğü, Hukuk ve Teknik - İdari- Muhasebe Programları ve Bina Yönetim Siteleri Dizini Bulunan Hukuk-Teknik- İdari- Muhasebe - Mevzuat Bilgi Bankası Sistemidir.

© KatMulkiyeti.Com- İnternette ve Bina Yönetimi Alanında Bir Marka Olmakla Birlikte Ticaret Veya İş Amaçlı Bir Site Olmayıp, Herhangi Bir Ticari Kurum, Kuruluş, Bilgisayar Programı Firması vb. Tarafından Desteklenmemekte, Finans Kaynağı Reklam ve Ekseriyetle Site Yönetimi Olan, Ücretsiz ve Açık Kaynak Nitelikli Bir Bina Yönetimi Sitesidir. Bununla Birlikte Sitenin Tüm Hakları Saklı Olup, Telif Hakkı İçeren İçeriği İzinsiz Yayınlanamaz, kopyalanamaz.

© KatMulkiyeti.Com Sitesinden Yararlanmakla Kullanım Sözleşmesini Kabul Etmiş Sayılmaktasınız.

Site Kuralları ve Kullanım Sözleşmesi'ni Görmek İçin Tıklayınız...

© KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı

© KatMulkiyeti.Com- DESTEK LİNKLERİ AŞAĞIDADIR. -

K

A

T

M

U

L

K

I

Y

E

T