Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

YÖNETİM PLANI VE YAPTIRIMLAR

Başlatan blauschnee, Ağustos 11, 2015, 10:42:06 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.Merhabalar,
Yeni bir yönetim planı hazırlanırken, özellikle kat maliklerinin borçları ve kat maliklerinin hakları konularında herhangi bir yaptırım yazılabilir mi? Bağlayıcılığı var mıdır?
Örneğin; "Kat malikleri kendi bağımsız bölümlerini ahlak ve adaba aykırı şekilde kullanamazlar" yerine "Kat malikleri kendi bağımsız bölümlerini ahlak ve adaba aykırı şekilde kullanamazlar, aksi durumun tespit edilmesi halinde malik(ler)......." gibi. Tabi böyle bir şeyin yaptırımı nedir bilmediğim için tam olarak veremedim örneği.
İlginize şimdiden teşekkürler
Linkback: YÖNETİM PLANI VE YAPTIRIMLAR


  • Gösterim 7,644 
  • Yönetim Planı İle İlgili Konular
  • 5 Yanıtlar
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Merhabalar,
Yeni bir yönetim planı hazırlanırken, özellikle kat maliklerinin borçları ve kat maliklerinin hakları konularında herhangi bir yaptırım yazılabilir mi? Bağlayıcılığı var mıdır?
Örneğin; "Kat malikleri kendi bağımsız bölümlerini ahlak ve adaba aykırı şekilde kullanamazlar" yerinegibi. Tabi  "Kat malikleri kendi bağımsız bölümlerini ahlak ve adaba aykırı şekilde kullanamazlar, aksi durumun tespit edilmesi halinde malik(ler)......." böyle bir şeyin yaptırımı nedir bilmediğim için tam olarak veremedim örneği.
İlginize şimdiden teşekkürler

"Kat malikleri kendi bağımsız bölümlerini ahlak ve adaba aykırı şekilde kullanamazlar, aksi durumun tespit edilmesi halinde malik(ler)......."  cümleniz eğer bir para cezası vs. şeklinde bitiyorsa bu tip cezaların tahsili ile ilgili yaptırım sınırlıdır. Hukuk sistemimize göre para cezaları uygulaması ve tahsil yetkisi yerel yönetimler, vergi dairlerindedir.
Yönetim planına hakkaniyete ve yasalara aykırı olmayan hükümler konulabilir.

Neticede Kat Mülkiyeti ile ilgili uyumsuzluklarda (yönetim planı dahil) çözüm yeri Sulh Hukuk mahkemeleridir. Kat malikleri kendi bağımsız bölümlerini ahlak ve adaba aykırı şekilde kullanırlarsa mahkemeye başvurmak gerekir . Devamında KMK'nın ilgili hükmüne göre bağımsız bölümün devri maddesi kat maliklerince işletilebilir.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

#2
450 dairelik bir sitede oturuyorum Site yürüyüş yollarımızda kaykay, bisiklet, yürüyüş vs.. Yapılması serbest. Bende çevreyi rahatsız etmeyecek şekilde köpeğimi gezdirdim ancak site  yönetimi daha önce bu konuyla ilgili bir yönergeye istinaden bana uyarı yolladı. Yönergede site yollarında evcil hayvan gezdirilmesi yasaklanmıştı.  Şimdi sorum şudur.

 Yönetime bu uyarının  dayanağını sorduğumda   site yönetim planının
IV nolu Kat maliklerinin hakları ve yükümlülükleri bölümünden  - Bağımsız bölümlere ilişkin yükümlülklerin genel kapsamı madesinin - başlıca yükümlülükler kısmında bulunan aşağıdaki maddeye dayanarak yaptığını bildirdi.

 " Bağımsız  bölümde ve eklentilerinde kedi köpek kuş balık gibi evcil hayvanlar hariç başka hayvan besleyemezler. Besledikleri hayvanları ise diğer kat maliklerini rahatsız etmemesini sağlarlar. esledikleri hayvanlartn ise diier kat maliklerini rahatsrz etmemesini sallarlar. Aksi takdirde, parsel kat malikleri kurulu veya toplu yapı temsilciler kurulu, sorun çıkaran  hayvanın Site dışına çıkarılmasını isteyebilir. Ayrrca bu konuda,, toplu yapı temsilciler  kurulunun alacağı  kariarlara hayvan sahipleri uymak zorundadrrlar. Kopek gezdirmelerinde poşet  taşıyarak hayvanın gaitasını anında temizleyerek çevreyi  kirletmemek yükümlülüğü altındadırlar"


Yönetimin bu maddeye dayanarak kimseye rahatsızlık vermediğim ve çevreyi kirletmediğim bir durumda böyle bir yaptırım uygulayabirmi? Yönetim planındaki yukardaki maddeye dayanılarak yönetim yayınladığı   Yönergede yer alan "site yollarında evcil hayvan gezdirilmemesi"  gibi bir yaptırım kararı alabilir mi? Cevaplar için şimdiden tşk.

Saygılarımla,


#3
Sayın nild;

Yönetim planınızın birçok yönetim planında olmayan, özellikle hayvan sevenleri kıskandıracak madde içerdiğini belirterek başlamak istiyorum. Yaşadığınız sıkıntıdan da anladığım kadarıyla da yönetim planında böyle bir maddenin olması bile hayvan severlerin yaşadığı sıkıntıları ortadan kaldırmıyor.

Aslında bu sorunun ortaya çıkması veya sorunun çözülememesinin nedeninin yönetim felsefesi ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Kat maliklerinin istekleri doğrultusunda olsun veya olmasın yapılan uygulamaların getireceği artılar ve eksilerde düşünülerek çözüm yollarının bulunması ve uygulanması gerekir.
 
Yönetim Planınızın ilgili maddesi:
IV-Kat Maliklerinin Hakları ve Yükümlülükleri-Bağımsız Bölümlere İlişkin Yükümlükleri

Bağımsız bölümde ve eklentilerinde kedi köpek kuş balık gibi evcil hayvanlar hariç başka hayvan besleyemezler. Besledikleri hayvanları ise diğer kat maliklerini rahatsız etmemesini sağlarlar. Aksi takdirde, parsel kat malikleri kurulu veya toplu yapı temsilciler kurulu, sorun çıkaran hayvanın site dışına çıkarılmasını isteyebilir. Ayrıca bu konuda, toplu yapı temsilciler kurulunun alacağı kararlara hayvan sahipleri uymak zorundadırlar. Köpek gezdirmelerinde poşet taşıyarak hayvanın gaitasını anında temizleyerek çevreyi kirletmemek yükümlülüğü altındadırlar.

(1) Yönetimin bu maddeye dayanarak kimseye rahatsızlık vermediğim ve çevreyi kirletmediğim bir durumda böyle bir yaptırım uygulayabilir mi?

Yönetim planının bu maddesine ve de kat malikleri kurulunun konu ile ilgili almış olduğu kararlara, yetki verilmiş ise diğer kurulların almış olduğu konu ile ilgili kararlarına uyduğunuz sürece herhangi bir yaptırım uygulanmaz.

Sayın nild, benim konu ile ilgili genel değerlendirmem;

Yönetici / Yönetim Kurulu veya Kat Malikleri bağımsız bölüm içerisinde beslenen evcil hayvanın çevreye ve insanlara verdiği rahatsızlıktan dolayı ve rahatsızlığın derecesine, şiddetine göre şifahi veya yazılı ikazlarda bulunabilir. Noter aracılığı ile rahatsızlığın giderilmesi için ihtarname çekebilir. Sulh Hukuk Mahkemesinde konu ile ilgili dava açabilir. Bu genel bir uygulama durumudur.

(2) Yönetim planındaki yukardaki maddeye dayanılarak yönetim yayınladığı yönergede yer alan "site yollarında evcil hayvan gezdirilmemesi" gibi bir yaptırım kararı alabilir mi?

Yönetim planınızın ilgili maddesinin içerisinde geçen ''Köpek gezdirmelerinde poşet taşıyarak hayvanın gaitasını anında temizleyerek çevreyi kirletmemek yükümlülüğü altındadırlar.'' ifadesine göre site içerisinde köpek gezdirilebileceği, yasak olmadığı anlaşılmaktadır.

Yasak getirebilir mi? Site içerisinde ''hayvan gezdirmek yasaktır'' denebilir mi.? Daha da ileri giderek bağımsız bölümlerde ''hayvan beslemek yasaktır'' denebilir mi? bu konu ile ilgili benzer birçok soru sorulabilir.

Sayın nild, benim konu ile ilgili genel değerlendirmem;

Yönetim planınıza göre bağımsız bölüm ve eklentilerinde kedi köpek kuş balık gibi evcil hayvanlar beslenebilir. Hatta temizlik kurallarını uymak suretiyle site içerisinde köpek gezdirilebilir. Yönetim planındaki bu maddeye aykırı yasak(lamalar) getiremez ancak sınırlama(lar) getirebilir. Sınırlama(lar) getirilse bile bu yönetim planına aykırı olamaz. Bu sınırlama(lar)dan mağdur olan var ise bu mağduriyeti gidermeli, en azından çaba göstermelidir.

Sizin olayda, farklı sebeplerden veya isteklerden dolayı böyle bir uygulamaya gidilmiş olunsa da, sitenin bir bölümünde hayvan gezdirmesi ile ilgili alan belirlenebilir miydi.? sorusu sorulabilir.

Böyle bir alan oluşturulması ile ilgili yönetim ile birlikte çaba göstermenizi öneririm. Evcil hayvan besleyen veya beslemeyen tüm kat maliklerini memnun edebilecek en uygun çözüm yolunun bu olduğunu düşünüyorum.

Saygılar.

Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Bilgi paylaşımıdır. Doğruluğu tartışılır.
Hak ve Sorumluluklarınızı ''Yönetim Planı'' ve ''634 s KMK'' nu inceleyerek öğrenebilirsiniz.

İlginize ve cavabınıza  çok tşk. Saygılar

Sayın Aydın Develi üyemizin yorumu nefis olmuş. 
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler