Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
 Her Sayfanın Sağ Üst Köşesindeki Ara... Kutusuna Konu İle İlgili Bir İki Kelime Yazarak Benzer Cevaplara Ulaşınız!

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: Yönetim Planı Hiç Yoksa Düzenlenmesi (Kar İrtifaklı / Kat Mülkiyeti Binalarda)  (Okunma sayısı 19361 defa)

 • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Yönetici
 • Forum Gurusu
 • *****
 • İleti: 1211
 • Nerden: İstanbul
 • 1848
 • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
  • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
 • Çevrimdışı
YÖNETİM PLANI DÜZENLEMEK

Yönetim Plânı düzenlerken KMK.'daki hükümlere, mevcut mevzuatın emredici kurallarına; kişilik haklarına, ahlâk ve âdaba aykırı olmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Yönetim Planı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1.KMK. md: 27 ve BK. md: 19'a göre; kanunun emredici hükümlerine aykırı olan Yönetim Planı maddeleri geçerli değildir.

2. Yönetim Planı hazırlanırken kat mâlikleri arasında ileride çıkabilecek yaygın anlaşmazlıkları önlemek maksadıyla uygun görülen hükümlerin konulmasında fayda vardır.

3. Yönetim Plânı'nı, bütün bağımsız bölüm sahiplerinin serbest iradeleri ile imzalamaları şarttır. Mahkeme, KMK. md: 33 hükmüne dayanarak, Yönetim Plânı'nı im zalamak istemeyen kat maliklerinin yerine geçmek üzere imzalamış olmasına karar veremez.

Bunun tek istisnası, KMK. md: 10/Son'da yer alan; ortak gayrimenkulde kat mülkiyetine geçiş suretiyle ortaklığın giderilmesi için açılan dâvada söz konusudur.

Hâkim de dahil olmak üzere hiç kimse kat mâliklerinin yerine geçerek Yönetim Plânı yapamaz. Bunun bir tek istisnası vardır. O da; "Ortaklığın Giderilmesi Dâvası"
sırasında hâkim tarafından yapılan Yönetim Plânı'dır.

Yönetim Plânı ne zaman yapılır?

1.Kat Mülkiyeti kurulurken yapılır.

Kat Mülkiyeti kurulurken, Tapu İdaresi'ne verilecek dilekçeye, bir de 'Yönetim Plânı" eklenir (KMK. md: 12/2, d).
 

Yönetim Plânı yapılmamışsa; Tapu memuru, Kanuna uygun olarak düzenlenmiş Yönetim Plânı getirilinceye kadar, "Kat Mülkiyeti'ne çevirme işlemini" yapmaz.
Yönetim Plânı'nm tarihi, Kat Mülkiyeti Kütüğü'nün "Beyanlar Hanesi"ne kaydedilir (KMK. md: 28/5).
Yönetim Plânı, Kat Mülkiyeti'nin kuruluş belgeleri arasında saklanır (KMK. md: 28/5).

Yönetim Planı yapılırken Mâlik, sadece bir kişi ise, O'nun imzalaması; birden fazla ise hepsinin imzalaması gerekir (KMK. md: 12/

Kat mülkiyeti kurulurken, ilgililerden biri veya birkaçı Yönetim Plâm'nı imzalamak istemezlerse; Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 33'üncü maddesi kıysalanmak sureti ile uygulanır. Anagayrimenkulün bulunduğu yerin Sulh Hukuk Mahkemesi'nde dâva açılıp uyarıda bulunulması istenir.Dava, kat mâliklerinden biri veya yönetici tarafından açılır.

Yönetim Planı,  İmzalamış olan bütün kat maliklerini , mirasçılarını ve satın alma yoluyla malik olanları bağlar.

Kiracılar, "zilyedliğe borç"; intifa (faydalanma) ve süknâ (oturma) hakkı sahipleri ise, "irtifak'a bağlı borç" esasına göre Yönetim Planıyla bağlıdır.

KMK.'na göre Yönetim Plânı niteliği taşımayan sözleşmeler sadece onu imzalamış olanları ve onların adına bağımsız bölümü kullananları bağlar.
Böyle bir bağımsız bölümü miras yoluyla veya satın alma ile iktisap edenler, bu sözleşmeyi imzalamadıkları takdirde, onunla bağlı olmazlar.
 

Tapu'da tescilli Yönetim Plânı yoksa ne olur?
Yönetim Planı hukuken yok olduğu gibi, fiilen de olmayabilir. Bu durumda kat mâlikleri Yönetim Plânı yapmaya zorlanamaz. Yani tapuda tescilli yönetim planı yoksa zorla yönetim planı yaptırılamaz.  Bu durumda, kat irtifaklı/kat mülkiyetti gayrimenkul Kat Mâlikleri Kurulu kararlarına ve KMK. hükümlerine göre yönetilir.
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap


 • Okunma sayısı 19361 defa
 • 0 Yanıt
Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


Yönetim Planı Hiç Yoksa Düzenlenmesi (Kar İrtifaklı / Kat Mülkiyeti Binalarda) Konusuna Ait Benzer Konular

Örnek Apartman Yönetim Planı
APARTMAN YÖNETİM PLANI ÖRNEK APARTMAN ( BİNA ) YÖNETİM PLANI1. Bölüm GENEL HÜKÜMLERAna gayrimenkul'ün Yönetimi Madde 1- Kat mülk... Devamı...

Gösterim: 8013 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Örnek Apartman Yönetim Planı -2-
DERYA APARTMANI YÖNETİM PLANIKadıköy, Caferağa mahallesi, Sazlık Sokak 389 Numaralı, ...pafta, ....ada, ....parsel sayılı taşınm... Devamı...

Gösterim: 20489 - Yanıt: 1 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Site Yönetim Planı İle Yönetilen BlokYönetiminde Yönetici ÖzelYetki alabilir mi?
Herkese iyi günler dilerim.Kat Mülkiyeti Kanunu ve Toplu Konut Yönetim Planı ile yönetilen Blokta, Kat Mülkiyeti Kanununda ve To... Devamı...

Gösterim: 3070 - Yanıt: 2 - Başlatan:ck0902
Yönetim planı oy birliği ile mi oy çokluğu ilemi alınabilir?
Merhaba,Kentsel dönüşümden yıkılıp yeniden inşa edilecek bir apartman malikiyim.Sormak istediğim konu yönetim planını  hissedarl... Devamı...

Gösterim: 2787 - Yanıt: 1 - Başlatan:Demirtaş35
Yönetim planı muamması, dükkanlar ve aidatlar
İyi günlerÖzellikle dükkanların aidat durumuyla ilgili 4 sorum olacak cevaplarsanız sevinirim. Siteyi yapan firma (firma demeye ... Devamı...

Gösterim: 3683 - Yanıt: 1 - Başlatan:cylnada