Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Yönetim Planı Hiç Yoksa Düzenlenmesi (Kar İrtifaklı / Kat Mülkiyeti Binalarda)

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Şubat 02, 2008, 06:35:32 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YÖNETİM PLANI DÜZENLEMEK

Yönetim Plânı düzenlerken KMK.'daki hükümlere, mevcut mevzuatın emredici kurallarına; kişilik haklarına, ahlâk ve âdaba aykırı olmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Yönetim Planı Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1.KMK. md: 27 ve BK. md: 19'a göre; kanunun emredici hükümlerine aykırı olan Yönetim Planı maddeleri geçerli değildir.

2. Yönetim Planı hazırlanırken kat mâlikleri arasında ileride çıkabilecek yaygın anlaşmazlıkları önlemek maksadıyla uygun görülen hükümlerin konulmasında fayda vardır.

3. Yönetim Plânı'nı, bütün bağımsız bölüm sahiplerinin serbest iradeleri ile imzalamaları şarttır. Mahkeme, KMK. md: 33 hükmüne dayanarak, Yönetim Plânı'nı im zalamak istemeyen kat maliklerinin yerine geçmek üzere imzalamış olmasına karar veremez.

Bunun tek istisnası, KMK. md: 10/Son'da yer alan; ortak gayrimenkulde kat mülkiyetine geçiş suretiyle ortaklığın giderilmesi için açılan dâvada söz konusudur.

Hâkim de dahil olmak üzere hiç kimse kat mâliklerinin yerine geçerek Yönetim Plânı yapamaz. Bunun bir tek istisnası vardır. O da; "Ortaklığın Giderilmesi Dâvası"
sırasında hâkim tarafından yapılan Yönetim Plânı'dır.

Yönetim Plânı ne zaman yapılır?

1.Kat Mülkiyeti kurulurken yapılır.

Kat Mülkiyeti kurulurken, Tapu İdaresi'ne verilecek dilekçeye, bir de 'Yönetim Plânı" eklenir (KMK. md: 12/2, d).


Yönetim Plânı yapılmamışsa; Tapu memuru, Kanuna uygun olarak düzenlenmiş Yönetim Plânı getirilinceye kadar, "Kat Mülkiyeti'ne çevirme işlemini" yapmaz.
Yönetim Plânı'nm tarihi, Kat Mülkiyeti Kütüğü'nün "Beyanlar Hanesi"ne kaydedilir (KMK. md: 28/5).
Yönetim Plânı, Kat Mülkiyeti'nin kuruluş belgeleri arasında saklanır (KMK. md: 28/5).

Yönetim Planı yapılırken Mâlik, sadece bir kişi ise, O'nun imzalaması; birden fazla ise hepsinin imzalaması gerekir (KMK. md: 12/

Kat mülkiyeti kurulurken, ilgililerden biri veya birkaçı Yönetim Plâm'nı imzalamak istemezlerse; Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 33'üncü maddesi kıysalanmak sureti ile uygulanır. Anagayrimenkulün bulunduğu yerin Sulh Hukuk Mahkemesi'nde dâva açılıp uyarıda bulunulması istenir.Dava, kat mâliklerinden biri veya yönetici tarafından açılır.

Yönetim Planı,  İmzalamış olan bütün kat maliklerini , mirasçılarını ve satın alma yoluyla malik olanları bağlar.

Kiracılar, "zilyedliğe borç"; intifa (faydalanma) ve süknâ (oturma) hakkı sahipleri ise, "irtifak'a bağlı borç" esasına göre Yönetim Planıyla bağlıdır.

KMK.'na göre Yönetim Plânı niteliği taşımayan sözleşmeler sadece onu imzalamış olanları ve onların adına bağımsız bölümü kullananları bağlar.
Böyle bir bağımsız bölümü miras yoluyla veya satın alma ile iktisap edenler, bu sözleşmeyi imzalamadıkları takdirde, onunla bağlı olmazlar.


Tapu'da tescilli Yönetim Plânı yoksa ne olur?
Yönetim Planı hukuken yok olduğu gibi, fiilen de olmayabilir. Bu durumda kat mâlikleri Yönetim Plânı yapmaya zorlanamaz. Yani tapuda tescilli yönetim planı yoksa zorla yönetim planı yaptırılamaz.  Bu durumda, kat irtifaklı/kat mülkiyetti gayrimenkul Kat Mâlikleri Kurulu kararlarına ve KMK. hükümlerine göre yönetilir.

Linkback: Yönetim Planı Hiç Yoksa Düzenlenmesi (Kar İrtifaklı / Kat Mülkiyeti Binalarda)


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif
  • Gösterim 20,836 
  • Yönetim Planı İle İlgili Konular
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler