Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

İcra takibi başlatmak için gizli gizli aidat toplayan yönetici sorunu?

Başlatan can11, Temmuz 31, 2016, 03:52:47 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İcra takibi başlatmak için gizli gizli aidat toplayan yönetici sorunu?Geceleri oğlu kapıları tıklatıp topluyor dava ettiğim için benim kapımı çalmadı.İcra takibi kaç gün içinde başlatabilir?İcra memurları gelirse karşı koyabilirmiyim.Avukatıma durumu anlattım  bir açıklama yapmadı bildiği vardır diye bir şey demedim bende.Aidatı almıyor daha yazmadım diyip duruyor  oysa sordum birine  gizli gizli topladığını farkettim.Kapı tıkırdamaların çoğalmasın'dan anlamışdım bir planı olduğunu.Daha önce tutanak tutmakla ağzın'dan söz kaçırmıştı.
Linkback: İcra takibi başlatmak için gizli gizli aidat toplayan yönetici sorunu?


  • Gösterim 5,386 
  • Yönetim Planı İle İlgili Konular
  • 3 Yanıtlar
icra takibinin başlaması için, ödeme emrinin usulüne uygun olarak tebliğ edilmesi gerekir. Usulüne uygun tebliğ edilen ödeme emrine, (ödeme emrinin yazıldığı icra dairesine baş vurarak) en geç 7 gün içinde Borca itiraz ettiğinizi yazılı olarak beyan etmelisiniz. Aksi takdirde icra takibi başlar.

Süresi içinde itiraz ederseniz icra takibi durur ve karşı tarafın alacağını ispat etmesi gerekir. Bunun için Alacak Davası açar.
Süresinde itiraz etmez iseniz ve eğer borçlu değilseniz, bu sefer sizin borcunuzun olmadığını ispat etmeniz gerekir.

Tebligat memuru sizi yasal adresinizde (bilinen en son adres ve/veya mersis sisteminde kayıtlı adresinizde) bulamaz ise tebligatı tebligatın yapıldığı adrese bağlı muhtar veya kolluk kuvvetine teslim eder. Bu sebep ile itiraz süresini geçmeyecek şekilde muhtarı sık sık kontrol edin. 

Alacağı olduğunu iddia eden taraf bu iddiasında usulsüzlük yaptı ise size karşı maddi, manevi hesap verir. Herşey oldu bittiye getirerek gerçekleşecek diye bir şey yok. Yalan söyleyen (yasal) bedelini öder.

Çok Teşekkürler bilgilendirmeniz için avukat ihtarname gönderdi.Aidatı almadığı için nerdeyse 4-5 gün oldu gelip ihtarname gereğini yerine getirmiyor bundan sonraki süreç nasıl işleyecek.

Sayın <can11>

Kişisel fikrimi sunabilmem için gönderdiğiniz ihtar metnini bilmem gerekiyor. Hukuki sorumluluklar ve/veya verilen mücadele konu başlıkları ile takip edilemez. Edilse bile verimli olmaz.

Bakınız; bir icra takibinde tebligat memuru tebligat alıcısını bulamadığı için "komşusu 7 numaraya haber verildi" notu ile tebligatı usulüne uygun yaptığı hakkında resmi işlem yapmıştır. Yapılan incelemede 7 numaradaki (sadece eşlerden oluşan karı-koca) hane halkının kendi işlerine gitmek için sabah çok erken saatte çıkıp, iş yerinden tüm işleri sonlandırıp en son kendilerinin çıkması nedeniyle de akşam geç saatte evine ulaştıkları öğrenilmiş kendilerinden de bu konuda imzalı beyan alınmıştır. Yani Tebligat memurunun mesai saati içinde 7 numara ile görüşmüş olmasına imkan yoktur. Tebligat memuru iş güzarlık yapıp, yalan söyleyerek daha az yorulmak için sorumluluklarını tam olarak yerine getirmeden tebligat alacaklısını zor durumda bırakmıştır.

Şirket ya da Kurum Olmayan Gerçek Kişiler İçin Uygulanan Tebligat kanunu gereği; "tebligat ilk olarak mahatabın bilinen adresine yapılır" deniliyor. Yani yapılan ilk tebligatın "muhatabın bilinen ilk adresi" olduğunu varsayıyor. Zaten tebligat muhatabın "Mernis adresine yapılıyor ise" bu durum Tebligat Mazbatasının üzerinde yazar. Yani Ptt Tebligat Memuru, tebligatın ilk tebligat mı yoksa Mernis adresine yapılan kalıcı tebligat mı olduğunu kolaylıkla anlar.

Eğer tebligat (Aynı davanın/resmi takibin) İlk Tebligat Statüsünde ise:

Ptt tebligat memuru (yeterince yorularak) tebligat alacaklısının,
(1) Adresine geldiğinde ve bulamadığında, komşularından (soruşturma amacı ile) sorarak , mesai saatleri içerisinde kendisine ulaşılıp ulaşılamayacağını öğrenmesi gerekir.
(1)(a) Eğer tebligat alacaklısına ulaşılabileceğini öğrenirse,
- Bilgi aldığı komşunun adını soyadını ve imzasını alması gerekir. (eğer komşusu imza atmaktan imtina ederse (kaçınırsa), yine komşusunun adını ve soyadını yazarak bu durumu tebligat mazbatasına yazarak,
- Tebligatı Muhatara ya da kolluk kuvvetlerine teslim eder. (Yani o binayı terk eder)
- Sonra Tebligat Adresine Geri Dönerek, tebligatın muhtara ya da ya da kolluk kuvvetlerine teslim edildiğini belirten çağrı notunu tebligat alacaklısının kapısının üstüne yapıştırır. (Yani önce eylem sonra haber, ya muhtar da yoksa...)
(1)(b) Soruşturma yaparken, yakındaki bir komşusunu bulamaz ise veya komşusu bilgi verdiği halde imza atmaktan kaçınıyor ise (Soruşturma sağlıklı/verimli olmayacağı için) başka bir komşudan soruşturma yapabilir.

Not: Üstelik Somut olayda tebligat alacaklısı bina yöneticisidir. Oysa en iyi soruşturmayı bina yöneticisinden yapabilir. Hatta bina yöneticisi, (aynı alandaki sitenin Site Yönetimi Temsilciler Kurulu üyesi olarak) blok yöneticisidir. Yani Tebligat Görevlisi Site yönetimine uğrasa Tebligat Alacaklısı hakkında en iyi bilgiyi alabilir. Tebligat görevlisi, bina yöneticisinin kim olduğunu bile soruşturmamış.  (Bina yöneticisinin kim olduğu ve telefonu bina duyuru panosunda yazar, yazması yasa gereği zorunludur)

(Not: Tebligat alacaklısı yapılan incelemeler neticesinde muhataba usulsüz tebligat nedeniyle dava açarak kazanmıştır. Yani, tebligatın tebliğ tarihi mahkemece, (icra takibine itiraz eden davacı) muhatabın beyan ettiği tarih olarak kabul edilmiştir. ) Böylece, bu davadan önce yapılan itiraz talebi kabul edilerek, İcra Takibi durdurulmuştur. Bu durumda alacaklının Alacak davası açması gerekir. Not : İlamsız Alacak Takibi talebinde bulunan muhatap, İcra Takibinin durulmasından sonra açması gereken Alacak Davasını (üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen) hala açmamıştır.

(2) Ptt tebligat memuru, tebligat alacaklısının mesai saatlerinde kendisine ulaşılamayacağını öğrenirse, Tebligatı, tebligatı gönderildiği adrese iade etmek üzere işlem yapar.

Not : Tebligatı çıkaran kurum ise bu sefer tebligat alacaklısının Mernis adresine tebligat yapar. Bu aşamadan sonra tebligat yapılmış sayılır.

SİZCE,
Bu bilgiden, bu ayrıntıdan kaç kişi haberdar, kaç kişi farkında. Görülüyor ki ayrıntılar çok önemli ve değerli.

Sizin konunuza gelince, somut bilgiler ışığında fikir yürütülebilir. Bunun için de gönderdiğiniz ihtarın özel isimler üzerini kapatarak ya da xxxx diye yazarak iletmeniz gerekir.

Tabi siz avukat ile çalıştığınızı belirtmişsiniz. Bizler sadece tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Faydalı olması dileğiyle...


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler