Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Genel kurul çağrısının e-posta ile yapılması.

Başlatan minhan, Mayıs 27, 2016, 03:39:17 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Merhaba,
Genel Kurulun olağan ve olağanüstü olarak toplantıya çağrılması için kullanılacak yöntemlere ilişkin KMK'da açık hükümler mevcut. Ancak bizim sitenin yönetim planında olağan genel kurul toplantılarıyla ilgili bölümde "Toplantıların nerede ve hangi saatte yapılacağı ve gündemi site yöneticisi tarafından tüm daire sahiplerine veya dairelerden faydalananlara  şayet yönetime bildirmişlerse mail yoluyla ,SMS'le,iadeli taahhütlü mektup veya imza karşılığında bizzat 15 gün önce tebliğ edilir.",
olağanüsütü genel kurul toplantıları ile ilgili bölümde ise; "Olağanüstü toplantılarda toplantının sebebi yazılı olarak tespit edilen toplantı gününden en az 15 gün evvel daire sahiplerine elektronik postayla,SMS'le,  taahhütlü mektup veya imza mukabili  bizzat tebliğ edilir. " şeklinde ibareler mevcut.
Yönetici kolayına geldiği için daima ve yalnızca e-postayla duyuru yapmayı tercih ediyor, başka hiç bir yöntem kullanılmıyor. Bazı kat maliklerinin e-posta adresleri olmadığı/bilinmediği için e-posta ile de olsa toplantılardan resmi olarak haberdar olmadıklarını biliyorum.
Son bir kaç ayda iki kez olağanüstü genel kurul toplantısı yapıldı ve bazı kararlar alındı.
Sizlere sormak istediğim KMK'daki hükümlere ilave olarak site yönetim planında yer alan e-posta, SMS v.b. diğer yöntemlerle genel kurul üyelerine çağrı gönderilebilir mi? Eğer gönderilebiliyorsa; e-posta alamayan ve bu nedenle toplantılardan hiç haberi olmayan yaklaşık %10 oranındaki kat malikinin varlığı toplantılarda alınan kararların iptali için gerekçe teşkil eder mi?
İyi çalışmalar dilerim.

Linkback: Genel kurul çağrısının e-posta ile yapılması.


  • Gösterim 13,559 
  • Yönetim Planı İle İlgili Konular
  • 4 Yanıtlar
#1
e-tebligat, tebligat yapmaya yetkili kurum ya da noterler tarafından yapılır. Örneğin bir avukat noter aracılığı ile tebligat gönderebilir. Ancak örneğin Maliye Bakanlığı mükellefine doğrudan tebligat gönderebilir.

Site Yönetimi, Devlet Kurumu ya da devletin tebligat yönünde yetkili kıldığı gerçek ya da tüzel kişilik değildir. Dolayısıyla Site Yönetimi e-posta yoluyla tebliğde bulunamaz.

Gerçek kişi ya da (şirket gibi) tüzel kişiler e-imza ile üyesi olduğu platformdan e-tebligat alabilir. E-tebligat göndermek için ise noter aracılığı ile bu yapabilir.

YİNE DE, usulsüz de olsa tebliğ alındı ise geçerlidir. Örneğin Kat Maliki e-posta yoluyla Genel Kurul Toplantısı hakkında bilgi alıp, toplantıya katıldı ise, tebligat geçerli sayılır.

Önemli olan amaç ve sonucudur. Haberdar olduğu halde haberim yoktu demek iyi niyet kurallarına ters olur. Medeni Kanunun 2. Maddesini incelemenizi öneririm.

Cevabınız için teşekkür ederim. Ben duyurunun e-posta ile yapılmasından başka gerekçeler de ortaya koyarak iptal davası açtım. Neticelendiğinde tecrübelerimi burada paylaşmayı düşünüyorum. İyi günler dilerim.

ck0902 nin açıklamaları yeterli olmakla beraber, son dönemlerde yönetim planlarına "elektronik postayla,SMS'le,  taahhütlü mektup veya imza mukabili " tebligat yapılabileceğine ilişkin hükümler yazılmaktadır/ yazmaktayız.
Ancak yönetim planında ilgili tebligat kanununa atıf yapılarak bu maddelerin düzenlenmesi gerekir.
Tebligat ile ilgili hususlarda yönetim planı değil, yürürlülükteki tebligat kanunu geçerlidir. Yönetim planları anayapının yaklaşık ömrü olan 40-50 yıl boyunca var olacakları için ileride gerçekleşecek teknolojik gelişmeler dikkate alınarak bu tip maddelerin yazılması doğru olmakla beraber, tebligat kanununda geçerli olan kat malikinin ikamet posta adresine, posta adresi bulunmuyorsa binadaki bağımsız bölüm adresine iadeli taahhütlü çağrı ve bildirimler yapılması gereklidir. Bağımsız bölümden faydalanan kiracı ve/veya faydalanan varsa bu kişilerin şahıslarına yapılan imzalı teslim de geçerlidir. Bağımsız bölüme yapılan elden teslimlerde bizzat faydalanma hakkı bulunan kişiye yapılması, bu kişilerin evde devamlı yatılı kalan yardımcılarına, aile bireylerine yapılması da tebligatın geçerli olmasını sağlayacaktır.
Bu açıklamalara göre sadece elektronik postayla ve /veya SMS'le yapılan çağrılar henüz hukuk sistemimize göre geçerli olmayıp, bunlar hatırlatma amaçlı veya ileride herhangi bir konunun dava edilmesi söz konusu olursa delil ve ispat niteliği taşır.
Bununla beraber ck0902 nin ifade ettiği gibi  sadece elektronik postayla ve /veya SMS'le yapılan çağrıya uyarak toplantıya katılanlar, toplantıda belirtip tutanağa geçirmedikçe çağrı usulunun hatalı olduğunu belirterek katıldıkları ve oy kullandıkları toplantının usulsüz olduğunu iddia edemezler. Katılmayanlar ise her halükarda 6 ay toplantının ve kararlarının iptali için dava açabilirler.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

Yanıtınız için teşekkür ederim.
Ben de kendimce sizinkine benzer bir yorum yapmıştım. Açtığım davada da olağanüstü genel kurul toplantısının uygun şekilde duyurulmadığını/tebliğ edilmediğini ileri sürdüm. Neticeyi buradan duyurmayı düşünüyorum.
İyi günler dilerim.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler