KatMulkiyeti.Com Her Bininci Üyesine Tam İçtihatlı ve Açıklamalı Kat Mülkiyeti Kanunları Seti Hediye Etti. Sıra 13.000 Üyede!

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: GEÇİCİ YÖNETİMİN DEVRİ SONRASI YÖNETİM PLANI DEĞİŞİKLİĞİ  (Okunma sayısı 4138 defa)

 • mzeybel
 • Üye
 • **
 • İleti: 1
 • 0

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
 • Çevrimdışı
11 bloktan oluşan toplu yapıda ikamet ediyoruz. Geçici yönetimin devri için yapılan seçimler sonrası blok yönetici ve denetçileri seçimi yapıldı. Bu hafta Temsilciler Kurulu toplanarak Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu seçimleri yapılacak. Müteahhit grup tarafından hazırlanmış Site yönetim planımızın değiştirilmesini de gündeme almak istiyoruz. Size danışmak istediğim bazı konular var;
1. KMK da Toplu Yapı ile ilgili Md. 70 in ilk bölümünde "Yönetim planının değiştirilmesi için toplu yapı temsilciler kurulu üyelerinin temsil ettikleri bağımsız bölümlerin tamsayısının beşte dördünün oyu şarttır", ikinci bölümünde "Geçici yönetimle ilgili yönetim planı hükümleri, toplu yapı alanındaki bağımsız bölüm maliklerinin beşte dördünün oyları ile değiştirilebilir" cümlesi geçiyor, Site yönetim planımızda 70. maddenin ilk bölümündeki cümle yer alıyor, ikinci bölüm yer almıyor. İkinci cümle gider paylaşımını etkileyen oy birliği ile karar alınacak konular dışındaki maddeleri değiştirmemize izin verir mi?
2. Toplu yapı ortak giderlerinin paylaşımı konusunda KMK ya paralel olarak Site yönetim planımızda "Toplu yapı kapsamındaki bloklarda blok kat maliklerinin ortak kullanım ve yararlanmasına tahsis edilmiş ortak yer ve tesislere ilişkin ortak giderler, o bloktaki kat malikleri tarafından TOPLU YAPI'daki bütün bağımsız bölümlerin ortak kullanım ve yararlanmasına tahsis edilmiş tesis ve yerlere ilişkin ortak giderler ise bütün kat malikleri tarafından karşılanır" ifadesi ile eşit olarak ve arsa paylı olarak paylaştırılacak giderlerin açıklaması yer almakta. Toplu yapıda blok giderlerini ayırmanın zorluğu konusunda sıkıntılar yaşanacağını, elektrik, su, ısınma, sıcak su için ara sayaçlar konulması gerekeceğini ve muhasebesel açıdan da çok zorlanacağımızı düşünüyoruz. Bu maddeyi değiştirmek için 530 kat malik yada vekilinin toplanması sonrası, oy birliği mi aranır, oy çokluğu mu?
3. Yönetime aday arkadaşlarla değerlendirmelerimizde geçmiş dönem ibrası ve geleceğin de incelenmesi açısından Yeminli Mali Müşavir'e defterlerimizi onaylatma görüşü tartışılıyor, bu işlem yasal olarak mümkün müdür, ibra etmeme durumunda mahkemece YMM raporu kabul görür mü, mahkeme kendi bilirkişi mi atar. YMM ile çalışma konusunun da Site Yönetim Planına eklenmesi gerekir mi ?
Teşekkürler.


 • Okunma sayısı 4138 defa
 • 0 Yanıt
Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter