Mart 23, 2019, 08:48:24 öö

Haberler:

Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz ile ilgili Daha Önce Verilen Cevaplar ile ilgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
 Her Sayfanın Sag Üst Köşesindeki Ara... Kutusuna Konu ile ilgili Bir iki Kelime Yazarak Benzer Cevaplara Ulaşınız! Arama Parametleri Oluştur


katmulkiyeti.com

Kat Mülkiyeti, Komşuluk İlişkileri, Apartman, toplu Yapı , Tesis Yönetimi İle İlgili Tüm Soru ve Sorunlarınız İçin

Dairenin işyeri olarak kullanılması

Başlatan chrome1235, Nisan 15, 2017, 04:51:12 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba,

30 daireli bir apartmanımız var. Yönetim planında bütün daireler konut amaçlı kullanılır şeklinde belirtilmiş. Komşularımızdan birisi, dairesini işyeri olarak kiraya vermek istiyor. Mühendislik projesi yapan bir işyeri olacakmış, ama müşterileride gelip gidecek. Site yöneticisi olarak bana sordu ne yapabiliriz diye. Ben de sizlerden destek almak istedim.

Okuduğum bilgilere göre 4/5 inin onayı gerekiyor.
Bu kararı almak için olağanüstü bir genel kurul mu yapmak gerekiyor. Yoksa bir tutanak hazırlayıp kat maliklerine onaylıyormusunuz  diye sormam yeterli mi? Bir başka seçenekde olağan genel kurulda bu kararı gündememi almalıyım?
Birde bu 4/5 doğru mu? yani  16 daire toplantıya katılıp 9 kişi onay verirse olur mu?

Bilgisi olan arkadaşlardan destek bekliyorum.
Teşekkürler.

Kemal.


Linkback: Dairenin işyeri olarak kullanılması Mesajı Paylaş


  • Gösterim 3,593 
  • Yönetim Planı İle İlgili Konular
  • 2 Yanıt
Sizin durumunuzda 24. madde geçerlidir.
Ama tapuya şehli bir yönetim planı varsa bu yönetim planında değişiklik yapılıp, tapuya şerh edilmesi gerekir. Yönetim planınında kaç oyla değişiklik yapılabileceği yazar her yönetim planında ayrı olabiliyor, eğer yönetim planında böyle bir madde yoksa KMK'ya göre 5/4 çoğunlukla değişiklik yapılabilir.
Saygılarımla.

Madde 24 - Anagayrimenkulün, kütükte mesken, iş veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde hastane, dispanser, klinik, poliklinik, ecza laboratuvarı gibi müesseseler kurulamaz; kat maliklerinin buna aykırı sözleşmeleri hükümsüzdür; dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olmıyan muayenehaneler bu hükmün dışındadır.
Anagayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir.
(Ek fıkra: 13/2/2011-6111/194 md.) 1136 sayılı Avukatlık Kanununda avukatlık büroları ve hukuk büroları ile ilgili düzenleme yapılıncaya kadar meskenlerdeki avukatlık ve hukuk büroları faaliyetlerine devam ederler. Bu süre, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıldır. Bu hüküm 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununda ilgili düzenleme yapılıncaya kadar meslek mensupları tarafından açılan bürolar hakkında da uygulanır.
Bu karar yöneticinin veya kat maliklerinden birinin istemi üzerine bütün bağımsız bölümlerin kat mülkiyeti kütüğündeki sahifelerine şerh verilir. Mesajı PaylaşPaylaş delicious Paylaş digg Paylaş furl Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp