Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

ÇOGUNLUK TOPLANAMADIGI İÇİN YÖNETİM PLANI DEGİŞTİRİLEMEZSE NE OLCAK

Başlatan f_doruk, Ekim 13, 2008, 04:07:53 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sayın Admin,
Sorduğum sorulara verdiğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum. Bu sitede yaşamak zor olduğu kadar kanunları anlamak  da zor. yardımlarınız içi teşekkür ediyorum. Bazı sorularım daha var. Sabrınızı rica ediyorum.
1) Birden çok ada (her ada sadece bir parselden müteşekkil) üzerinde kurulu sitenin her parseli için Tapu iaderesinde ayrı yönetim planları  varsa, toplu yapı kapsamına giren bu sitenin yönetim planı çoğunluk olmadığı için değiştirelemiyorsa sonuç ne olacak. Her parsel kendini ayrımı yönetecek.
2) Yönetim planları değiştirilmeden toplu yapı yönetimi oluşturulabilir mi?
3) Şayet bu üç parsel toplu yapı olarak yönetilmek istemiyorsa, her parsel ayrı yönetilmek istiyorsa, ve halen tapuda kendi parsellerine ait bir yönetim planı varsa durum ne olacak. Toplu yapı için girişim yapılmamış, ne tapuda ne de toplantılarda, üç parselli bir yönetim oluşmak zorunda mıdır?  Kısacası ayrı parsellerde bulunan ve bir sözleşmeyle yönetilen sitelerin durumu ne olcak?
4) Böyle üç parselli  her parselde 10 blok ve her blok 6 daireden oluşan 180 malikli  sitede yeni kanuna göre, eskisi gibi bir toplantı yapılıp 60-70 kişinin oyuyla yönetim kurulu seçilebilirmi. Yani anlatmak istediğim bu siteler kat maliklerinin  aralarında yaptıkları sözleşmeye göre ve sadece imzalayanları bağlayan sözleşmelerle idare edilmeye devam edilebilir mi?
5) Yeni kanuna göre yönetim planları yeni kanuna uyarlanmadan ve  blok yöneticileri olmadan bir toplantı yapılıp yönetim kurulu seçilebirmi, seçilebilir ise yeter sayı kmk'ya tüm kat maliklerinin salt çoğunluğu mu yoksa katılanların çoğunluğu mu olmalıdır.
6) Kmk'nın 9. bölümünündeki 71. maddenin ikinci fıkrasını (kalın yazılı) anlayamadım. "Blok yöneticisi ve denetçisi, bloktaki kat maliklerinin; blok niteliğinde olmayan yapıların ortak yer ve tesisleri için yönetici ve denetçi, bu yapılardaki kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından seçilir. Toplu yapı kapsamındaki bütün ortak yapı, yer ve tesisler için yönetici ve denetçi ise, toplu yapı temsilciler kuruluna katılan yönetici ve temsilcilerin, yönettikleri ve temsil ettikleri bağımsız bölüm sayısının salt çoğunluğunun oyu ile atanır." Burada anlatılmak istenen heralde toplu yapı temsilciler kurul toplantısına katılanların salt çoğunluğu değil, bütün temsilci ve yöneticilerin salt çoğunlu mu? Örneğin 3 ada 10'ar bloktan oluşan sitede 30 blok yöneticisini 16'sının oyuylamı yönetim kurulu seçilebilir?
7) Bir çok parsel üzerinde kurulu yönetim planları sözleşme niteliği taşıyan, tapuda ayrı yönetim planları olan, çoğunluk sağlayamadığı için veya bilgisizlikten durumlarının farkında olmayan sitelerle iligili yeni bir yargıtay kararı var mı? Yoksa yargıtayda açılmış böyle bir dava varmı?
Saygılar sunuyorum, cevabınızı heyecanla bekliyorum.

Linkback: ÇOGUNLUK TOPLANAMADIGI İÇİN YÖNETİM PLANI DEGİŞTİRİLEMEZSE NE OLCAK


  • Gösterim 5,227 
  • Yönetim Planı İle İlgili Konular
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler