Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
Arama Sayfasına Ulaşmak İçin ! TIKLAYINIZ!!! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: ÇOĞUNLUK TOPLANAMADIĞI İÇİN YÖNETİM PLANI DEĞİŞTİRİLEMEZSE NE OLCAK  (Okunma sayısı 4105 defa)

 • f_doruk
 • fazlı doruk
 • ***
 • İleti: 34
 • 0

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
 • Çevrimdışı
Sayın Admin,
Sorduğum sorulara verdiğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum. Bu sitede yaşamak zor olduğu kadar kanunları anlamak  da zor. yardımlarınız içi teşekkür ediyorum. Bazı sorularım daha var. Sabrınızı rica ediyorum.
1) Birden çok ada (her ada sadece bir parselden müteşekkil) üzerinde kurulu sitenin her parseli için Tapu iaderesinde ayrı yönetim planları  varsa, toplu yapı kapsamına giren bu sitenin yönetim planı çoğunluk olmadığı için değiştirelemiyorsa sonuç ne olacak. Her parsel kendini ayrımı yönetecek.
2) Yönetim planları değiştirilmeden toplu yapı yönetimi oluşturulabilir mi?
3) Şayet bu üç parsel toplu yapı olarak yönetilmek istemiyorsa, her parsel ayrı yönetilmek istiyorsa, ve halen tapuda kendi parsellerine ait bir yönetim planı varsa durum ne olacak. Toplu yapı için girişim yapılmamış, ne tapuda ne de toplantılarda, üç parselli bir yönetim oluşmak zorunda mıdır?  Kısacası ayrı parsellerde bulunan ve bir sözleşmeyle yönetilen sitelerin durumu ne olcak?
4) Böyle üç parselli  her parselde 10 blok ve her blok 6 daireden oluşan 180 malikli  sitede yeni kanuna göre, eskisi gibi bir toplantı yapılıp 60-70 kişinin oyuyla yönetim kurulu seçilebilirmi. Yani anlatmak istediğim bu siteler kat maliklerinin  aralarında yaptıkları sözleşmeye göre ve sadece imzalayanları bağlayan sözleşmelerle idare edilmeye devam edilebilir mi?
5) Yeni kanuna göre yönetim planları yeni kanuna uyarlanmadan ve  blok yöneticileri olmadan bir toplantı yapılıp yönetim kurulu seçilebirmi, seçilebilir ise yeter sayı kmk'ya tüm kat maliklerinin salt çoğunluğu mu yoksa katılanların çoğunluğu mu olmalıdır.
6) Kmk'nın 9. bölümünündeki 71. maddenin ikinci fıkrasını (kalın yazılı) anlayamadım. "Blok yöneticisi ve denetçisi, bloktaki kat maliklerinin; blok niteliğinde olmayan yapıların ortak yer ve tesisleri için yönetici ve denetçi, bu yapılardaki kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından seçilir. Toplu yapı kapsamındaki bütün ortak yapı, yer ve tesisler için yönetici ve denetçi ise, toplu yapı temsilciler kuruluna katılan yönetici ve temsilcilerin, yönettikleri ve temsil ettikleri bağımsız bölüm sayısının salt çoğunluğunun oyu ile atanır." Burada anlatılmak istenen heralde toplu yapı temsilciler kurul toplantısına katılanların salt çoğunluğu değil, bütün temsilci ve yöneticilerin salt çoğunlu mu? Örneğin 3 ada 10'ar bloktan oluşan sitede 30 blok yöneticisini 16'sının oyuylamı yönetim kurulu seçilebilir?
7) Bir çok parsel üzerinde kurulu yönetim planları sözleşme niteliği taşıyan, tapuda ayrı yönetim planları olan, çoğunluk sağlayamadığı için veya bilgisizlikten durumlarının farkında olmayan sitelerle iligili yeni bir yargıtay kararı var mı? Yoksa yargıtayda açılmış böyle bir dava varmı?
Saygılar sunuyorum, cevabınızı heyecanla bekliyorum.


 • Okunma sayısı 4105 defa
 • 0 Yanıt
Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


ÇOĞUNLUK TOPLANAMADIĞI İÇİN YÖNETİM PLANI DEĞİŞTİRİLEMEZSE NE OLCAK Konusuna Ait Benzer Konular

ÖRNEK SİTE YÖNETİM PLANI
SİTE YÖNETİM PLANI..........................SİTESİSİTE YÖNETİM PLANI BİRİNCİ BÖLÜM GENEL HÜKÜMLER  Madde 1.               634 sa... Devamı...

Gösterim: 10207 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
YÖNETİM PLANI
Dünyada ve ülkemizde değişen ve gelişen ekonomik ve sosyal koşulların gereği süregelen hızlı şehirleşme ve bunun bir sonucu olar... Devamı...

Gösterim: 6275 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
YÖNETİM PLANI VE YAPTIRIMLAR
Merhabalar,Yeni bir yönetim planı hazırlanırken, özellikle kat maliklerinin borçları ve kat maliklerinin hakları konularında her... Devamı...

Gösterim: 5623 - Yanıt: 5 - Başlatan:blauschnee
YÖNETİM PLANI GEÇERLİLİĞİ
1) Tapuya şerh edilmeyen yönetim planı hukuken geçersiz midir?Yok hükmünde midir? Eğer öyle ise yasal dayanağı nedir?2) Yönetim ... Devamı...

Gösterim: 2383 - Yanıt: 1 - Başlatan:001
ESKİ YÖNETİM PLANI
           Şu anda ayrı ayrı isimlerle ve yönetimleri olan 8 bloktan oluşan bir siteyiz.Daha önce S.S.Yapı Kooperatifi olarak te... Devamı...

Gösterim: 2072 - Yanıt: 1 - Başlatan:CECOLAND