Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Arkadaşlar bakarmısınız. Meskenin Avukatlık Bürosu Olarak Kullanılması.

Başlatan Sessiz@Saglıkcı, Eylül 07, 2008, 11:01:56 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Öncelıkle herkeze merhabalar..
forma yenı uye oldum.
bir kusurum varsa sımdıden affola..

benım sorum şu şekilde olacak bu konuyu bır kaç avukat arkadaşımada danıştım ama net bir cvp alamadım..

4 katlı bir apartmanın 3.katının sahibiyim.. ve en alt katımızı (benım degıl) avukatlık burosu olarak kiraya vermişler..
bende bu konudan cok muzdarıbım.. yanı rahatsız oluyorum.. apartmana gıren cıkan bellı olmuyor..
burası acılmadan once kat sahıplerınden ımza topladılar ben ımzalamama ragmen yınede bu iş yeri açıldı..
tapu müdürlüğüne gidip sordugumda orası işyeri değil dediler açamazlar dediler..
bununla ılgılı ne yapabılırım? yönetim planına bakmadım..
mesken olarak gectıgını belırttı tapu muduru bende mesken olan bır yerı buro olarak kullandıklarını soyledım
dava açabılecegımı belırttı..
bana bu konuda yardımcı olursanız cok sevınırım..
saygılarımla...
Linkback: Arkadaşlar bakarmısınız. Meskenin Avukatlık Bürosu Olarak Kullanılması.


  • Gösterim 9,463 
  • Yönetim Planı İle İlgili Konular
  • 2 Yanıtlar
Arkadaşlar bana kımse yardımcı olmayacakmı bu konuda ?

#2

KONU :
Apartmanlarda ve sitelerde avukatların büro açabilmek için, yine serbest muhasebecilerin, mali müşavirlerin , yeminli mali müşavirlerin  bu faaliyetlerde bulunmak için artık kat sahiplerinin iznini almaları gerekmeyecek. Sadece bu meslek dallarında  Kat Mülkiyeti Kanunun 24. maddesi değişmiş olup, yönetim planlarında sınırlamalar olsa dahi bu sınırlamalar uygulanmayacaktır.

ÖZET:  30.04.2013 tarihi itibari ile kat maliklerinin izni ve benzeri şartlar aranmadan anagayrimenkulün mesken olarak gösterilen bağımsız bölümlerinde "avukatlık büroları" ve " serbest muhasebeci", "mali müşavirlik" veya "yeminli mali müşavirlik" faaliyetlerinde bulunulabilir. Bu konuda, yönetim planındaki aksine hükümler uygulanmaz.  "Avukatlık büroları" ve " serbest muhasebeci", "mali müşavirlik" veya "yeminli mali müşavirlik" faaliyetleri haricindeki diğer işyeri ve büro veya diğer ofis faaliyetleri için ise Kat Mülkiyeti Kanunun 24. maddesinde gerekli şartlar ile yönetim planı hükümleri halen geçerlidir.

BU AÇIKLAMANIN TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ:
Mesken Bölümlerde Büro (Avukat,Serbest Muhasebeci/Yeminli / Mali Müşavirlik
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş YapBU AÇIKLAMANIN TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ:
Mesken Bölümlerde Büro (Avukat,Serbest Muhasebeci/Yeminli / Mali Müşavirlik
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap


---------

28 Eylül 2010 tarihinde  yukarıdaki  soruyu yine aşağıdaki biçimde yanıtlamışuz haklı olarak.
Ancak bir gelişme oldu Aralık ayında.

Kısaca özetliyorum.

Yargıtay apartman dairelerinde avukatların büro açamayacağına hükmetti. Kararda apartmandaki bütün ev sahiplerinin izin vermesi şartı koşuldu.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, avukatlık bürolarının apartman dairelerinde açılamayacağına hükmetti.  Bu karar ile Türkiye genelinde avukatların yüzde 50’sinin kiracılık durumu sorunlu hale geldi.

Avukat Elif Hondu Çil Antalya’da Subaşı apartmanın üçüncü katını kendisine avukatlık bürosu olarak kiraladı. Çil, kiralarken de daireyi avukatlık bürosu olarak kullanacağını belirtti. Ancak bir süre sonra apartman yöneticisi gelen gidenlerin fazlalığından apartman sakinlerinin rahatsız olmasını gerekçe göstererek Çil’in daireyi boşaltmasını istedi.

Apartman yöneticisi, avukatın daireyi boşlatması için Antalya 3. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde tahliye davası açtı. Avukat Çil, savunmasında Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 24. maddesinde sadece dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olan işyerlerinin apartman dairelerin açılmasına izin vermediğini, bu yasağın avukatlık yazıhanesini kapsamadığını savundu. Yerel Mahkeme, bu savunmayı kabul ederek Avukat Çil’in kiraladığı daireyi avukatlık yazıhanesi olarak kullanabileceğine karar verdi.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin gündemine geldi. Daire, apartman dairesinin mesken olduğuna dikkat çekti ve Avukat Çil’in daireyi tahliye etmesine karar verilmesini istedi. Daire, ‘tüm kat maliklerinin oybirliği ile verecekleri bir karar bulunmadıkça büro niteliğinde de olsa mesken dışındaki (avukat yazıhanesi) bir amaçla kullanılmayacağını’ belirterek yerel mahkemenin kararını bozdu.

Yerel mahkeme “Yargıtay’ın daha önce oturmuş uygulamalarına paralel olarak meskende avukatlık bürosu mümkündür” diyerek kararında direndi. Bunun üzerine dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun gündemine geldi.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, 8 Aralık 2010’daki toplantısında yerel mahkemenin direnme kararını bozdu. Böylece apartman dairelerinde avukatların yazıhane açamayacağına hükmetti.

Böylece  “Yargıtay yeni bir görüş oluşturdu. Artık avukatlar işyeri ruhsatı olmayan hiçbir apartmanda oturmayacak. Yargıtay, avukat meslektaşlarımıza kapıyı gösterdi.

Artık apartmanda  avukata yer yok

Avukatlara göre Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, avukatların apartman dairelerinde büro açılamayacağına hükmetti ama avukatlara göre bu karar uygulanabilir nitelikte değil.

Karar böyle ancak uygulanılabilirlik noktasında soru işaretleri var.

Avukatlara göre, bu uygulama kamu hizmeti olan avukatlığı ve doktorluğu ticarete dönüştürecek.

Netice de bu durum sadece avukatları değil,  mesken amaçlı imal edilen konutta mimar, mühendis vs gibi büro amaçlı kullanımları da etkileyecek.

Ve aynı zamanda Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 24. maddesi yorumlanırken bu son hukuk genel kurul kararı dikkate alınmalı.

Kanunu tanımıyorum diyen hukuk adamı olamaz.

Bu güncelleştirme konu ile ilgili tüm yazılarımıza eklenmiştir. Ayrıca hukuk genel kurul kararı da ilgili bölüme eklenecektir.

KatMulkiyeti.Com 15 Ocak 2011

Bu sorunun Aralık 2010 öncesi cevabı aşağıdaki gibi idi.


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

4 katlı bir apartmanın 3.katının sahibiyim.. ve en alt katımızı (benım degıl) avukatlık burosu olarak kiraya vermişler..
bende bu konudan cok muzdarıbım.. yanı rahatsız oluyorum.. apartmana gıren cıkan bellı olmuyor..
burası acılmadan once kat sahıplerınden ımza topladılar ben ımzalamama ragmen yınede bu iş yeri açıldı..
tapu müdürlüğüne gidip sordugumda orası işyeri değil dediler açamazlar dediler..
bununla ılgılı ne yapabılırım? yönetim planına bakmadım..
mesken olarak gectıgını belırttı tapu muduru bende mesken olan bır yerı buro olarak kullandıklarını soyledım
dava açabılecegımı belırttı..
bana bu konuda yardımcı olursanız cok sevınırım..
saygılarımla...


Sn.Üyemiz.

Öncelikle bağımsız bölümünüzü "konut" "mesken" olarak adlandırıyorsunuz. Tapu Müdürlüğü de bu bilgiyi vermiş.

Kat Mülkiyeti Kanununun 24. maddesi bu konuyu işlemektedir.

Madde 24 - "Anagayrimenkulün, kütükte mesken, iş veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde hastane, dispanser, klinik, poliklinik, ecza laboratuvarı gibi müesseseler kurulamaz; kat maliklerinin buna aykırı sözleşmeleri hükümsüzdür; dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olmıyan muayenehaneler bu hükmün dışındadır.
Anagayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir.
Bu karar yöneticinin veya kat maliklerinden birinin istemi üzerine bütün bağımsız bölümlerin kat mülkiyeti kütüğündeki sahifelerine şerh verilir."


Biz size yorumumuzu yazacağız.

Tapuda eğer bağımsız bölümünüz mesken olarak kayıtlı bulunuyorsa bu taşınmazın şirket merkezi veya bürosu olarak kullanılması, bu kullanım taşınmazı işyerine dönüştürdüğü için KMK. Md.24 hükmüne aykırıdır.

1'den fazla kişiyle birlikte kapsamlı bir çalışmanın yürütüldüğü yer , büro değil, işyeridir. Bir bağımsız bölümün odalarının ayrı ayrı kişiler tarafından başka amaçlarla büro şeklinde kullanılması kabul edilemez. Büro: yerleşmiş yargıtay kararlarına göre herhangi bir işverene veya kurulaşa bağlı olmaksızın daha çok ticari faaliyete mahsus hizmet üreten , en çok 1-2 kişi ile sekreterin çalıştığı , ticari nitelikte olmayan yerlerdir.

Örneğin, avukat yada çizim yapan bir mühendisin yazıhanesi "büro" olarak nitelendirilse de , bir şirkete bağlı olsun yada olmasın muhasebecilik ve emlak komisyonculuğu yapılan yerler "büro" sayılamaz.

Sendika , dernek veya siyasi parti temsilciliklerinden farkı bulunmayan mühendis odaları temsilciliğinde ; bir çok üyesi bulunan bir kuruluşun faaliyetleri sözkonusu olacağından , bu faaliyetlerin yürütüldüğü bağımımsız bölümün , büro değil, işyeri olarak kullanıldığının kabulü gerekir. Tapuda mesken olarak kayıtlı olan bölüm dernek merkezi olarak kullanılamaz.Bağımsız bölümde yapılan işler büro kapsamında olsa bile , bağımsız bölümün odalarının birden fazla kişi tarafından kullanılması , yani o bağımsız bölümü bir tür işhanına dönüştürmek, böro olarak kullanım sayılmaz.

Meskenin Büro Olarak Kullanılması: Mesken, büro olarak kullanılabilir ve kiraya verilebilir. Çünkü, Yönetim Planında ve tapuda mesken olarak kayıtlı bulunan bir yerin başka bir şekilde kullanılamayacağı yazılı olsa bile, meskenin büro olarak kullanılması hali KMK. md:24/II kapsamına girmez.

Ancak şunu belirtmeliyim;

Anagayrimenkulün kütükte mesken olarak gösterilen bir bağımsız bölümünde meskenden başka bir amaçla kullanımına KMK Md. 24' 2. Fıkraya göre bir yasaklayıcı hüküm getirilmiş, ancak -toplantıya katılan kat maliklerin değil- bütün kat maliklerinin oybirliği ile verecekleri bir kararla aksine hareket etmelerine de izin verilmiştir. Bu şekilde alınan kararın , daha sonra tartışmalı olmaması ve sonradan malik olanları da bağlaması için tapuya şerh edilmesi gerekir. Bu şerh, yönetici ya da herhangi bir kat maliki tarafından yapılacak bir başvuru ile gerçekleşir.

Yargıtaya göre ancak bürolar (tanımı yukarıda yapıldı) md. 24/II hükmü dışındadır. Bundan dolayı , kütükte mesken olarak kayıtlı bağımsız bölümlerin büro şeklinde kullanılmaları için Kat Malikleri Kurulun'dan bu konuda bir karar alınması gerekmez.

Fakat yazınızda anlaşılamayan bir iki husus var. Öncelikle tapudaki yönetim planınızı edininiz. Bu yönetim planında " dernek, siyasi parti borürosu, sendika v b. veya avukatlık bürosu vb..." ilişkin  kiralamalara ilişkin bir yasak var mı? Varsa zaten kiralanamaz. Yönetim planınızda böyle bir yasak olabilir. Çünkü avukatlı bürosu açanların kat maliklerinden imza topladıklarını söylüyorsunuz.  Alalade bir avukatlık bürosu açmak için bu tür imza toplama girişimlerine gerek yoktur çünkü. İmza toplamalarının böyle bir anlamı olabilir. Dediğim gibi yönetim planınıza bakınız. Örneğin planınızda "bağımsız bölümlerin mesken haricinde büro dahil başka bir amaçla kullanılmayacağına" dair bir hüküm olabilir.Buna bakmanız gerekir.  

İkincisi ise daha önce kiralama konusunda kat maliklerinin kat malikleri kurulunda herhangi bir karar alıp almadıkları. Bu karar bir bağımısız bölümün mesken iken avukatlık bürosu veya işyeri olarak kiralanabileceğine dair oybirliği taşıyan bir hüküm ise kiralanabilmesi için imkan yaratır. Buradaki oy birliği toplantıya katılan tüm maliklerin değil , toplantıya katılan katılmayan anayapıda bağımsız bölümü olan tüm kat maliklerinin %100 oy birliği anlamını taşır.

Son olarak avukatlık bürosu olarak kullanılması amacı ile toplanan imzalar (ki bunlar izin açısından verilen imzalardır) sadece imzalayan kat maliklerini bağlar. İmzalamayanları ve hatta imzalamış olsa dahi bağımsız bölümünü satış yolu ile devir alan yeni malikleri bağlamaz. Bu kat malikleri sul hukuk mahkemesinde dava açabilirler.

Yalnız lütfen bu yorumuzun sadece bazı bölümlerini  eksik olarak kaale almayınız. Bütününü dikkate alınız.

Meskenin Büro Olarak Kullanılması-BÜRO NEDİR? -: Mesken, büro olarak kullanılabilir ve kiraya verilebilir. Çünkü, Yönetim Planında ve tapuda mesken olarak kayıtlı bulunan bir yerin başka bir şekilde kullanılamayacağı yazılı olsa bile, meskenin büro olarak kullanılması hali KMK. md:24/II kapsamına girmez.

1'den fazla kişiyle birlikte kapsamlı bir çalışmanın yürütüldüğü yer , büro değil, işyeridir. Bir bağımsız bölümün odalarının ayrı ayrı kişiler tarafından başka amaçlarla büro şeklinde kullanılması kabul edilemez. Büro: yerleşmiş yargıtay kararlarına göre herhangi bir işverene veya kurulaşa bağlı olmaksızın daha çok ticari faaliyete mahsus hizmet üreten , en çok 1-2 kişi ile sekreterin çalıştığı , ticari nitelikte olmayan yerlerdir.

Örneğin, avukat yada çizim yapan bir mühendisin yazıhanesi "büro" olarak nitelendirilse de , bir şirkete bağlı olsun yada olmasın muhasebecilik ve emlak komisyonculuğu yapılan yerler "büro" sayılamaz.

Yani bir avukatın ve bir sekreterin bulunduğu yer büro olarak kabul edilebilir. Ancak birden fazla avukatın farklı hukuk iştigal alanları ile ilgilenerek biraraya geldikleri bir iş kolu, "büro" olarak kabul edilmez. Bu tam olarak bir "işyeridir". İşte bu sebeple imza toplamış olabilirler.


Yapılacak iş sulh hukuk mahkemesine dava açmak ve ilgili meskenin işyeri olarak kullanılamayacağına dair karar alınmasını sağlamaktadır. Mahkeme neticesinde meskenin işyeri olarak kullanılamayacağına dair karar Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap bu kararın ardından eğer avukatlık işi yapan işyeri ise bir şekilde ev sahibi tahliye edecek, eğer ,işyeri sahibi  kat maliki ise genel kurulunuzda oy çoklğu ile alınan bir kararla mülkiyetin el değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Durum budur. Yazdıklarımızı inceleyin ve eksiklikler konusunda araştırarak neticeye varın. Ardından konuyu ayrıntılı bilen bir hukukçudan yardım almanızda fayda vardır.

İyi günler dileriz.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler