Katmülkiyeti.Com

Yönetim Planı Geçerli Mi? Çoğunluk Ne Olmalı ? Bu Site Yönetimi Yasal Mı?

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Ocak 17, 2008, 05:57:50 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TOPLU YAPILARDA DİGER SORULARDA YÖNETİM PLANI DEGİŞİKLİGİ İÇİN OLAGANÜSTÜ GENEL KURUL TARİHİ İLE İLGİLİ YORUMLARIMIZI OKUMAK İÇİN....
LİNKLERE TIKLAYINIZ:....

Yeni Kanun Dolayısı İle Toplu Yapı Tanımındaki Anayapıların Yönetim Planları Değişmeli Mi?
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Yeni Yasaya Göre Yönetici Seçimi Tarihi ve Yönetim Planı?
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Yönetim Planı Geçerli Mi? Çoğunluk Ne Olmalı ? Bu Site Yönetimi Yasal Mı?
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

PEKİ TOPLU YAPI KAPSAMINDA YÖNETİM PLANLARI NE ZAMANA KADAR DEGİŞECEK, NASIL YAPILACAK?
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Yönetim Planları Değişecek - ANA MADDE BAŞLIGI
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap]Arama Parametleri Oluştur[/url]

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Sayın Admin verdiğiniz çok yararlanıyorum.
En son öğrenmek istediğim " İşletme projesi ile belirtilen aidatı ödeyen, ancak sadece yönetim kurulunca alınan bir karara göre su sondajı için ortaya koydukları ek ödemeyi ödemeyenlerin elektriğini, suyunu kesebilir mi? " sorusuna  "Kesinlikle kesemezler. Böyle bir hakları yoktur. Bu durum anayasada belirlenmiş gayrimenkul sahipliği hükümlerine aykırıdır. Ayrıca bu bahanelerle elektriğinizi , suyunuzu kesen kişiler için hukuk davası yanında ceza davası da açabilirsiniz. Tazminat talep edebilirsiniz." şeklinde cevap vermiştiniz. Ancak Anayasada gayrimenkul sahipliği ile ilgili herhangi bir maddeye rastlayamadım. Bu hangi maddede açıklanmaktadır. Buna ilişkin başk yasal düzenlemeler bulunmakta mıdır. Beni bu konuda da aydınlatacağınızı umuyor, saygılar sunuyorum.
Mesajı Paylaş

Sayın Mühendis ,

Konu zaten çok açık. Anayasanın 35. maddesi "– Herkes, mülkiyet ve miras haklarına sahiptir.Bu haklar, ancak kamu yararı amacıyla, kanunla sınırlanabilir.Mülkiyet hakkının kullanılması toplum yararına aykırı olamaz." der. Buradan yola çıkarak, sizin kat mülkiyetinden doğğan ilişkileriniz ile ilgili olarak bir yorum ekledim sadece.

Bizim sitemiz Kat Mülkiyeti ile sınırlı. Ancak sitemizde gayrimenkul hukuku açısından bazı mevzuatlar var. Sizin gayrimenkul ile ilgili olarak literatürde arama yapmanız imkansız .. Bu konunun hukuk karşılığı Taşınmaz Mal Zilyedliğidir.

İlgili Kanunlar hakkında
Kat Mülkiyeti İle İlgili Açıklamalı Konular
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

bölümünden eğer içeriyorsa diğer ayrıntıları bulabilirsiniz.

Bunun dışındaki hususlar hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için internetteki çok nitelikli diğer hukuk forumlarını kullnabilirsiniz.

Saygılarımla, Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap]Arama Parametleri Oluştur[/url]

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Sayin Admin,
Şimdi de karşımıza bir başka sorun cıktı. Sorun şu;
Sizlerle yazıştığımız için biliyorsunuz.
Her parsel için ayrı ayrı düzenlenmiş, her sayfası imzalı  yönetim planları Tapuya 27/12/2001 yılında verilmiş, Tapu dairesinde mevcuttur.
29/07/2007 tarihinde 4 parsel için seçilmiş bir tek yönetim, 29/07/2007 tarihli yeni bir yönetim planı ortaya koymuş ve uygulamaya başlamıştır. Bu yönetim planı Tapu Dairesine tescil ettirilmemiştir. Bu yönetim, 29/07/2007 tarihli tapuya tescilli olmayan bu yönetim planı için "Yönetim Planı Benzeri Sözleşme" demekte ve uygulamaktadır.
Sorum Şudur;
1) 28 Kasım 2007 den önce 4 parselde kurulu dubleks konutlar için seçildiğini söyleyen bu yönetim, 2001 yılından beri tapu dairesinde bulunan yönetim planlarını göz ardı edip, 2007 yılında ortaya koyduğu ve bazı kat maliklerine sadece son sayfasını imzalattığı, tapuya da tescil edilmemiş bir belgeyi "Yönetim Planı Benzeri Sözleşme" adı altında ortaya koyarak uygulamaya koyabilir mi?
2) Kat irtifakı kurulurken her parsel için ayrı ayrı olmak üzere taa 2001 yılında düzenlenerek tapu dairesine verilmiş yönetim planları yok sayılabilir mi? Yönetim planı benzeri sözleşme nedir?Ne zaman düzenlenmesi gereği vardır?
3) Tapu  dairesince tescil edilmiş esas yönetim planları varken, Tapuya tescil ettirilmemiş yönetim planı benzeri sözleşme  uygulamaya konabilir mi? Mesajı Paylaş