Katmülkiyeti.Com


Apsiyon Yöneticinin Yanında

"Apsiyon Yöneticinin Yanında"

Gündem


İzlemek İçin Tıklayın...  Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi...

"Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi....Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Youtube"

Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

YÖNETİM PLANINI DEGİŞTİRME VE YENİ YÖNETİM SEÇİMİ

Başlatan ibrahimm68, Aralık 09, 2017, 05:05:40 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba, 250 dairelik sitemizde yaklaşık 3 yıldır inşaat firması yönetimi sürdürmektedir.Fakat siteyi kötü yönetme ve birçok hizmeti yerine getirememesinden dolayı çoğunluk olarak memnun değiliz.Yönetim planında ki maddede 5 yıl boyunca yönetim inşaat firmasının kontrolündedir şeklinde madde bulunmaktadır, yani yaklaşık 2 senesi daha var.Sormak istediğim soru; olağanüstü genel kurul toplasak ve yönetim oluştursak bu kanunen geçerlimidir?Yoksa yönetim planında ki o maddeyi mi çıkarmamız gerekmektedir ? Yani özet olarak; biz yönetimi malikler olarak nasıl alabiliriz, izleyeceğimiz yol nedir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Linkback: YÖNETİM PLANINI DEGİŞTİRME VE YENİ YÖNETİM SEÇİMİ Mesajı Paylaş


  • Gösterim 2,254 
  • Yöneticilik Seçimi İLe İLgili Konular
  • 1 Yanıt
Öncelikle ülkemizdeki yanlışlardan bir tanesi de müteahit firmaların çeşitli evraklarla site yönetimi yapmalarındaki kanunsuz uygulamalar ve bunların denetlenmemesi.
Usülen şöyle olmalıdır..
     250 dairelik sitede tüm daireler satılmışsa (satılmayan daireler için müteahhit oyu gerekir ve bu oy 1 adettir) üzerinden varsayarak....Tüm kat maliklerine 15 gün önceden duyurularak (adreslerine taahhütlü posta ile) belli bir adreste toplantı yapılmalı..Herşeyin  olumlu geçtiğini ve ilk toplantı yapıldığını varsayarak öncelikle SİTE YÖNETİM PLANI oluşturulmalı.. Bu plan bundan sonraki tüm yönetimlerin uyacağı ve kat maliklerinin sitede uymak zorunda kalacakları kararlar olmalı..
Örnek; olağan genel kurullar hangi tarihlerde yapılacak, 250 daire KMK ya göre Site Yönetimi mi olacak yoksa Toplu Yönetim mi olacak, yönetim kurulları kaç kişi ve yedekleri olacak mı, denetim kurulu kaç kişiden oluşacak, yönetim kurullarına verilecek görevlerin sınırları ne olacak, siteye özel  (klima yerleri, cam balkon takılması, ortak alanların kullanım şekli vb) şeyler kat malikleri arasında görüşülüp madde madde yazılarak herkesin uzlaşacağı (bu maddelere kesinlikle şerh düşmemeli) karşılığında herkesin Adı Soyadı Oturduğu Blok/Kat yazılı sıralı bir imza defteri yapılarak tapu dairesine tescili yapılması lazım. Daha sonra satılacak dairelerde yeni daire alan kişi tapu ile birlikte yönetim planını da alarak bu sitede yaşanması gereken kuralları bilerek bu daireyi almalıdır .Bu yönetim planına aykırı hareket edemez çünkü yönetim planını görerek bu kurallarla  almış oluyor..
    Toplantı yapılamazsa ikinci aşamada yine tüm kat malikleri gerekir çünkü salt çoğunluk olmaz..Kat maliklerinin Site Yönetim Planını kendileri oluşturması gerekir.
    Biz de müteahit toplantı yapılmış gibi göstererek ve herhangi bir anahtar, eşya teslim belgesi imzalatırken bilerek bu evrağıda imzalatıp yada boş imzasız Tapu Dairesine giderek bir şekilde Yönetim Planını işleme sokuyor.
    Oluşturulan Site Yönetim Planı kesinlikle KMK ve ilgili kanunlara aykırı olamaz
Bu şu demek, site de anlaşmazlık çıktığında mahkeme öncelikle Site Yönetim Planına sonra Kat Malikleri Karar Defterine sonra Yönetim Kurulu defterine bakar.. Bunlar da kanunlara uygunsuzluk yoksa bu defterlere göre karar verir. Kanunlara uygunsuz ise devletin çıkardığı KMK'na göre karar verir. Yani alınan kararlar KMK'nın önüne geçemediğinden planlar/kararlar KMK ya uygunsa KMK göre karar verilmiş olur. Uygun değilse KMK ya karar verilir.
   Site Yönetim Planın da sonradan yapılacak değişiklikler kat maliklerinin  (4/5 ne göre kabul görürse) çoğunluğuna göre değiştirilip Tapu Dairesine tescil ettirilir.
   Site Yönetim Planı ya da Toplu Yapı  Yönetim Planı yapıldıktan sonra site yönetimleri oluşturulur ve diğer işleyiş Yönetim Planına (Yönetici/Yönetim Kurulu, Blok Yönetimi/Blok Temsilcisi, Denetçi/Denetim Kurulu)göre  site yönetimi yapılır.
   Oluşturulan Yönetim Kurulu daha önceden çalışma yapmadıysa bir İşletme Projesi hazırlayarak bunu Kat Maliklerine sunarak ( site de çalışan personel sayısı-maaşı-sigortası, dışarıdan alınan hizmetler-güvenlik-bahçıvan-sosyal tesis bakım vs. sitede bakım gerektiren cihazlar-asansör-kalorifer kazanı ve tesisatı-ortak alan su ve aydınlatma faturaları, vs tüm siteyi ilgilendiren ortak bakımlar, harcamalar hesaplanarak ve bunların servis ücretleri, yıllık değişmesi muhtemel parça ücretleri ve arızalardan oluşabilecek masraflar vs) kabul gören ve yeniden düzeltilen maddeler üzerinden ortak aidat bulunur ve öngörülen yapılması gereken işlerinde ONAYI alınarak site yönetimi yapılır. Bu işler yapılırken denetim kurulu için denetleme tarihleri Kat malikleri kurulu karar defterine yazılmamışsa her 3 ayda bir denetçiler tarafından site yönetimi idari, mali yönden incelenir ve panolara asılır.
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.