KatMulkiyeti.Com üyelik gerektiren bir paylaşım sitesidir. Soru sormak ve kat mülkiyeti ile ilgili her türlü bilgiyi edinmek için üye olmak gereklidir. Tüm üyelik işlemleri ve paylaşımlar ücretsizdir.

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: YÖNETİM PLANINI DEĞİŞTİRME VE YENİ YÖNETİM SEÇİMİ  (Okunma sayısı 1274 defa)

 • ibrahimm68
 • Üye
 • **
 • İleti: 1
 • 0
 • Katmulkiyeti

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
 • Çevrimdışı
YÖNETİM PLANINI DEĞİŞTİRME VE YENİ YÖNETİM SEÇİMİ
« : Aralık 09, 2017, 01:50:40 ös »
Merhaba, 250 dairelik sitemizde yaklaşık 3 yıldır inşaat firması yönetimi sürdürmektedir.Fakat siteyi kötü yönetme ve birçok hizmeti yerine getirememesinden dolayı çoğunluk olarak memnun değiliz.Yönetim planında ki maddede 5 yıl boyunca yönetim inşaat firmasının kontrolündedir şeklinde madde bulunmaktadır, yani yaklaşık 2 senesi daha var.Sormak istediğim soru; olağanüstü genel kurul toplasak ve yönetim oluştursak bu kanunen geçerlimidir?Yoksa yönetim planında ki o maddeyi mi çıkarmamız gerekmektedir ? Yani özet olarak; biz yönetimi malikler olarak nasıl alabiliriz, izleyeceğimiz yol nedir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.


 • Okunma sayısı 1274 defa
 • 1 Yanıt • canturk16
 • Üye
 • **
 • İleti: 3
 • 0
 • Katmulkiyeti

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
 • Çevrimdışı
Ynt: YÖNETİM PLANINI DEĞİŞTİRME VE YENİ YÖNETİM SEÇİMİ
« Yanıtla #1 : Aralık 12, 2017, 02:20:04 ös »
Öncelikle ülkemizdeki yanlışlardan bir tanesi de müteahit firmaların çeşitli evraklarla site yönetimi yapmalarındaki kanunsuz uygulamalar ve bunların denetlenmemesi.
Usülen şöyle olmalıdır..
     250 dairelik sitede tüm daireler satılmışsa (satılmayan daireler için müteahhit oyu gerekir ve bu oy 1 adettir) üzerinden varsayarak....Tüm kat maliklerine 15 gün önceden duyurularak (adreslerine taahhütlü posta ile) belli bir adreste toplantı yapılmalı..Herşeyin  olumlu geçtiğini ve ilk toplantı yapıldığını varsayarak öncelikle SİTE YÖNETİM PLANI oluşturulmalı.. Bu plan bundan sonraki tüm yönetimlerin uyacağı ve kat maliklerinin sitede uymak zorunda kalacakları kararlar olmalı..
Örnek; olağan genel kurullar hangi tarihlerde yapılacak, 250 daire KMK ya göre Site Yönetimi mi olacak yoksa Toplu Yönetim mi olacak, yönetim kurulları kaç kişi ve yedekleri olacak mı, denetim kurulu kaç kişiden oluşacak, yönetim kurullarına verilecek görevlerin sınırları ne olacak, siteye özel  (klima yerleri, cam balkon takılması, ortak alanların kullanım şekli vb) şeyler kat malikleri arasında görüşülüp madde madde yazılarak herkesin uzlaşacağı (bu maddelere kesinlikle şerh düşmemeli) karşılığında herkesin Adı Soyadı Oturduğu Blok/Kat yazılı sıralı bir imza defteri yapılarak tapu dairesine tescili yapılması lazım. Daha sonra satılacak dairelerde yeni daire alan kişi tapu ile birlikte yönetim planını da alarak bu sitede yaşanması gereken kuralları bilerek bu daireyi almalıdır .Bu yönetim planına aykırı hareket edemez çünkü yönetim planını görerek bu kurallarla  almış oluyor..
    Toplantı yapılamazsa ikinci aşamada yine tüm kat malikleri gerekir çünkü salt çoğunluk olmaz..Kat maliklerinin Site Yönetim Planını kendileri oluşturması gerekir.
    Biz de müteahit toplantı yapılmış gibi göstererek ve herhangi bir anahtar, eşya teslim belgesi imzalatırken bilerek bu evrağıda imzalatıp yada boş imzasız Tapu Dairesine giderek bir şekilde Yönetim Planını işleme sokuyor.
    Oluşturulan Site Yönetim Planı kesinlikle KMK ve ilgili kanunlara aykırı olamaz
Bu şu demek, site de anlaşmazlık çıktığında mahkeme öncelikle Site Yönetim Planına sonra Kat Malikleri Karar Defterine sonra Yönetim Kurulu defterine bakar.. Bunlar da kanunlara uygunsuzluk yoksa bu defterlere göre karar verir. Kanunlara uygunsuz ise devletin çıkardığı KMK'na göre karar verir. Yani alınan kararlar KMK'nın önüne geçemediğinden planlar/kararlar KMK ya uygunsa KMK göre karar verilmiş olur. Uygun değilse KMK ya karar verilir.
   Site Yönetim Planın da sonradan yapılacak değişiklikler kat maliklerinin  (4/5 ne göre kabul görürse) çoğunluğuna göre değiştirilip Tapu Dairesine tescil ettirilir.
   Site Yönetim Planı ya da Toplu Yapı  Yönetim Planı yapıldıktan sonra site yönetimleri oluşturulur ve diğer işleyiş Yönetim Planına (Yönetici/Yönetim Kurulu, Blok Yönetimi/Blok Temsilcisi, Denetçi/Denetim Kurulu)göre  site yönetimi yapılır.
   Oluşturulan Yönetim Kurulu daha önceden çalışma yapmadıysa bir İşletme Projesi hazırlayarak bunu Kat Maliklerine sunarak ( site de çalışan personel sayısı-maaşı-sigortası, dışarıdan alınan hizmetler-güvenlik-bahçıvan-sosyal tesis bakım vs. sitede bakım gerektiren cihazlar-asansör-kalorifer kazanı ve tesisatı-ortak alan su ve aydınlatma faturaları, vs tüm siteyi ilgilendiren ortak bakımlar, harcamalar hesaplanarak ve bunların servis ücretleri, yıllık değişmesi muhtemel parça ücretleri ve arızalardan oluşabilecek masraflar vs) kabul gören ve yeniden düzeltilen maddeler üzerinden ortak aidat bulunur ve öngörülen yapılması gereken işlerinde ONAYI alınarak site yönetimi yapılır. Bu işler yapılırken denetim kurulu için denetleme tarihleri Kat malikleri kurulu karar defterine yazılmamışsa her 3 ayda bir denetçiler tarafından site yönetimi idari, mali yönden incelenir ve panolara asılır.


Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


YÖNETİM PLANINI DEĞİŞTİRME VE YENİ YÖNETİM SEÇİMİ Konusuna Ait Benzer Konular

YÖNETİM PLANI
Dünyada ve ülkemizde değişen ve gelişen ekonomik ve sosyal koşulların gereği süregelen hızlı şehirleşme ve bunun bir sonucu olar... Devamı...

Gösterim: 6364 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
SİTELERDE YÖNETİM
1-SİTE YÖNETİM KURULU-SİTE YÖNETİCİSİ2-SİTE DENETİM KURULU-SİTE DENETİCİSİ3-BLOK YÖNETİCİLERİ4-BLOK DENETİCİLERİSİTE GENEL KURUL... Devamı...

Gösterim: 3739 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
SİTELERDE YÖNETİM
SİTELERDE YÖNETİM 1-SİTE YÖNETİM KURULU-SİTE YÖNETİCİSİ2-SİTE DENETİM KURULU-SİTE DENETİCİSİ3-BLOK YÖNETİCİLERİ4-BLOK DENETİCİLE... Devamı...

Gösterim: 9314 - Yanıt: 3 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
TOPLU YAPI YÖNETİMİNDE YÖNETİM KURULU SEÇİMİ
ben bir toplu konutta oturuyorum ve toplu konutumuzun da bir üst yönetimi olan yönetim kurulu var bu toplu konut üst yönetimini ... Devamı...

Gösterim: 9563 - Yanıt: 1 - Başlatan:yalçın yılmaz
SİTE YÖNETİM KURULU SEÇİMİ
Merhaba bir sorum olacak 127 daire 1 iş yeri olmak üzere 128 maliki olan bir sitede oturuyorum. 2 yıllık mutahit garantisi sona ... Devamı...

Gösterim: 5519 - Yanıt: 3 - Başlatan:GURKAN01