Katmülkiyeti.Com

İzoder Dergi


Dergiyi Okumak İçin İçin Tıklayın...  İZODERGİ 145. Sayısı Yayında! - İZODER

"Dergiyi Okumak İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayabilirsiniz... İZODERGİ 145. Sayısı Yayında! - İZODER"

Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

Yöneticilik Seçimi Mecburi Midir.? Bir Anayapıda Yönetici Olması Mecburi Midir?

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Ocak 10, 2008, 01:19:12 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bir Web sitemize gelen mesaj ve cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

ilk kez bir apartmanın yöneticiliğini yapacağım ama bu konuda hiç  bir bilgim yok yanlızz bina sakinleri arasındaki konşmalarımızda sadece ara otomatik elektiriği ve binanın temizliğinin yapıması uygun görüldü. kısacası binada yönetici istenmiyor ama bu iki konunun yapılması isteniyor daha doğrusu ne yapmam gerekiyor. teşekkürler.

Mail adresi:uzman021@?Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap??.Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Linkback: Yöneticilik Seçimi Mecburi Midir.? Bir Anayapıda Yönetici Olması Mecburi Midir? Mesajı Paylaş


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 10,447 
  • Yöneticilik Seçimi İLe İLgili Konular
  • 5 Yanıt
Sayın uzman21;

Konunuz KMK Md:34 ile ilgilidir.

Bu kanuna göre eğer "Anagayrimenkulün sekiz veya daha fazla bağımsız bölümü varsa, yönetici atanması mecburidir. " Bu husus tartışılamaz. Genel Kurul yapmalı ve yönetici seçilmelidir.

Ancak daha az sayıda bağımsız bölüm var olsa dahi ben size yine de genel kurul yaparak yönetici atamanızı öneririm. Komşularınızın fikirleri iyi güzel de ya apartmanınız da başka sorunlar olursa veya bu temizlik masrafını veya elektrik faturasından kendilerine düşen payı ödemeyen kat maliki veya kiracı olursa.... ? Eğer yönetici atamazsanız kendilerine düşen payı ödemeyenler için bir yaptırım da yapamazsınız.

Komşularınıza bu hususu beyan ediniz.

Aşağıda kanunun ilgili maddesi vardır. 


Madde 34 - Kat malikleri, anagayrimenkulün yönetimini kendi aralarından veya dışardan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirler; bu kimseye (Yönetici), kurula da (Yönetim kurulu) denir.

Anagayrimenkulün sekiz veya daha fazla bağımsız bölümü varsa, yönetici atanması mecburidir.

Anagayrimenkulün bütün bölümleri bir kişinin mülkiyetinde ise, malik kanunen yönetici durumundadır.

Yönetici, kat maliklerinin, hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır.

Yönetici her yıl kat malikleri kurulunun kanuni yıllık toplantısında yeniden atanır; eski yönetici tekrar atanabilir.

Kat malikleri anagayrimenkulün yönetiminde anlaşamaz veya toplanıp bir yönetici atayamazlarsa, o geyrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesince, kat maliklerinden birinin müracaatı üzerine ve mümkünse diğerleri de dinlendikten sonra, gayrimenkule bir yönetici atanır. Bu yönetici, aynen kat maliklerince atanan yöneticinin yetkilerine sahip ve kat maliklerine karşı sorumlu olur. 

Sulh mahkemesince atanan yönetici, bu atanma üzerinden altı ay geçmedikçe, kat malikleri kurulunca değiştirilemez Ancak haklı bir sebep çıkarsa, onu atamış olan sulh mahkemesi, değiştirmeye müsaade edebilir.

Yönetici atanırken kendisiyle yapılan sözleşmede, teminat göstermesi şart edilebilir; sözleşmede böyle bir şart olmasa bile, haklı bir sebebin çıkması halinde kat malikleri kurulu, yöneticiden teminat göstermesini isteyebilir.   

Yöneticinin ad ve soyadı ile iş ve ev adresinin anagayrimenkulün kapısı yanına veya girişte görülecek bir yere çerçeve içinde asılması mecburidir. Bu yapılmazsa, yöneticiden veya yönetim kurulu üyelerinin her birine, ilgilinin başvurması üzerine aynı mahkemece, elli Türk Lirasından ikiyüzelli Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir. (md:18)

Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Yeni  kat  mülkiyeti  kanunu   hakkındaki bilgilerini  tarafıma gönderilmesini saygılarımla arz  ederim Mesajı Paylaş