Katmülkiyeti.Com


Apsiyon Yöneticinin Yanında

"Apsiyon Yöneticinin Yanında"

Gündem


İzlemek İçin Tıklayın...  Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi...

"Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi....Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Youtube"

Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Yönetici veya Denetçi yerine görevleri için Vekalet verebilir mi ?

Başlatan soncirit, Ağustos 11, 2017, 02:05:57 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba,
6 Bloklu Sitemizin Olağan Genel kurulunda seçilen Denetçimiz görevleri için yerine dışarıdan herhangi birisine Vekalet vererek görevlerine ait sorumlulukları yerine getirtilebilir mi ?  Bana saçma geliyor. Genel Kurul tarafından Seçilmiş denetçi yoldan geçen birine vekaletle bu görevlerini( Yönetim kurulunu Denetleme, üyelere Rapor verme vs.) devredemez düşüncesindeyim. Yardımlarınızı bekliyorum.
Linkback: Yönetici veya Denetçi yerine görevleri için Vekalet verebilir mi ? Mesajı Paylaş


  • Gösterim 4,369 
  • Yöneticilik Seçimi İLe İLgili Konular
  • 1 Yanıt
Sayın <soncirit> iyi günler, öncelikle endişelerinizde haklı olduğunuzu ama endişelerinizin çözümsüz olmadığını hatırlatmak isterim.
Alıntı
Yasal dayanak :
D- Denetleme Kurulunun Görev ve Sorumlulukları :
Yönetimin denetlenmesi:
Madde 41 - Kat malikleri kurulu, yöneticinin bu görevdeki tutumunu devamlı olarak denetler ve haklı bir sebebin çıkması halinde onu her zaman değiştirebilir.
Hesapların denetlenmesi için yönetim planında, belli bir zaman konulmamışsa; bu denetim her üç ayda bir yapılır; bununla beraber haklı bir sebep çıkarsa, hesap denetlenmesi her zaman yapılabilir.
Kat malikleri kurulu denetim işini, kendi aralarından sayı ve arsa payı çoğunluğuyla seçecekleri bir denetçiye veya üç kişilik bir denetim kuruluna verebilir; bu halde denetçi veya denetim kurulu yönetim planında yazılı zamanlarda, eğer zaman yazılmamışsa, her takvim yılının birinci ayı içinde kat malikleri kuruluna verecekleri bir raporla denetimin sonucunu ve anagayrimenkulün yönetim tarzı hakkındaki düşüncelerini bildirir; bu rapor çoğaltılarak birer örneği taahhütlü mektupla kat maliklerine gönderilir.
Denetçiler bu raporu ve verecekleri kararları ve gerekli gördükleri diğer hususları, (1) den başlayıp sıra ile giden sayfa numaraları taşıyan ve her sayfası noter mührüyle tasdikli bir deftere geçirip tarih koyarak altını imza ederler.


Madde - 41 Yorumları :
(1) Yöneticiyi ilk önce denetleme yetkisi olan Kat Maliklerinin kendisidir. Bu görevi ve yetkiyi bir denetçiye verir. Yani yöneticiyi sadece denetçi denetlemez. Denetçi Kat Malikleri Kuruluna Yönetimin Faaliyetleri Hesap Hareketleri konusunda (zamanında, doğru ve resmi) rapor verir.

Kat Malikleri Kurulu veya içlerinden en az bir kat maliki denetimin verdiği raporu kabul etmek zorunda değildir. Gerekçesini usulüne uygun belirterek yöneticiyi ve denetçiyi ibra etmediğini beyan edebilir. Ardından da dava açarak Yöneticinin Mahkemede İbrasını talep edebilir.

Yöneticiyi ve/veya denetçiyi ibra eden kat maliki artık o dönem için hesap sormaz. Oy çokluğu ile İBRA diye bir şey yoktur. Toplantıda ibra etmeyen veya toplantıya katılmayan kat maliki Hak Düşürücü Süre içinde yönetimin mahkemede ibrasını talep edebilir.

Yani patron her zaman Kat Malikidir. (Kanunlara uygun, doğru söylediği sürece itirazlarına ve/veya taleplerine karşılık bulabilir.)

(2) Bu maddenin 3. paragrafında (KMK Madde - 41/3) denetçinin Kat Malikleri Kurulu arasından seçileceği belirtilmiştir. Denetçi Kat Maliki olmak zorundadır. Neden? bir zarar söz konusu ise bu zarardan karine olarak (kanunda yazılı olmayan ancak hayatın doğal akışına uygun eylem/tepki) kendisinin de etkilenmesi dolayısıyla bu zarara (Rapor yazarak ve tebliğ ederek) engel olması gerekir.

(Kanun Maddesinin) bu paragrafı yorumlanamaz, amir hükmündedir. Yani Denetçi aynı anagayrimenkulün Kat Malikleri Kurulu Üyeleri arasından seçilir. Komşu binanın veya Edirne'den Ardahan'ı kapsayan anagayrimenkullerden birinde kat maliki olan birini seçemez. Aynı siteninin / toplu konutun içindeki diğer bir anagayrimenkulde kat maliki olan kişiyi de denetçi olarak seçemez. Çünkü amaç aynı anagayrinekulde yönetim risklerini paylaşan Kat Malikleri Kurulunun bu riskleri önleme imkanı olması içindir. Yoksa başka bir anagayrimenkulden "usulsüz seçilmiş" denetçi hata yaparak ve/veya suç işleyerek kendi anagayrimenkulüne risk taşımış olmaz ki.  Zarardan yine yöneticinin bulunduğu anagayrimenkul Kat Malikleri Kurulu Üyeleri etkilenir.

Ayrıca denetçi özen sorumluluğuna sahiptir. Yönetime ait kusur ve/veya usulsüzlükleri görmezse ya da görmezden gelirse ya da denetim raporunu, zararın oluşumuna engel olacak ya da oluştuğu tarihten sonra üç aylık denetim sürecini makul bir süreden daha fazla aşacak şekilde verirse zarardan müteselsilen sorumludur.

(3) Denetçi, "yoldan geçen birinden" görevi hakkında hukuki danışmanlık hizmeti alabilir ancak görevini ve yetkisini (görev süresi bitene kadar) başkasına devredemez.

Denetçinin sorumluğunun bitmesi için istifa ya da Kat Malikleri Kurulu tarafından azledilmesi gerekir. Bu durumda varsa yedek denetçi göreve çağrılır yoksa yeniden (dönem sonuna kadar geçerli) denetçi seçilir.

Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.