Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Yeni Binada Yönetici Seçimi

Başlatan mstckr, Mayıs 22, 2017, 06:38:06 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba. Binamız 1,5 sene önce yapıldı. 13(12 daire, 1 dükkan) bağımsız bölüm bulunan binada 1 senedir oturuyorum fakat ancak 7 daire oturuma başladı. Oturanların tamamı daire sahibi. Artık yönetici seçmek istiyoruz. İlk toplantı olacağı için ne yapacağımızı bilmiyoruz.  Toplantı için sayımız yeterli mi? Toplantı çağrısını kim yapacak? Toplantı ocak ayında olmak zorunda mk? Kısacası ilk toplantı nasıl yapılacak ve hangi konular konuşulmalı?  Bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum.
Linkback: Yeni Binada Yönetici Seçimi Mesajı Paylaş


  • Gösterim 3,396 
  • Yöneticilik Seçimi İLe İLgili Konular
  • 2 Yanıt
Sayın mstckr,

8 bağımsız bölüm ve sonrası yönetim ile yönetilmek zorundadır. Siz 13 bağımsız bölüme sahip olduğunuza göre yönetim kurmalısınız. Özet olarak, Yönetim Planı yazıp tapuya tescil ettirmeniz lazım. Yönetim planını tüm kat maliklerinin kabul etmesi lazım. (OY BİRLİGİ)

Yönetim Planı yoksa, her yılın OCAK ayında Genel Kurul toplantısı yapmalısınız.

Ayrıntılar için, açıklamalı 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kitabı satın alabilirsiniz. Bu şekilde kuruluş bilgisi eksik kalabilir. BU kitabı da demirbaş olarak saklayabilirsiniz. Mesajı Paylaş

Sayın mstckr;


Yönetim planı kat irtifakı tapuları alınırken inşaat firmanız tarafından tapuya tescil ettirilmiştir. Tapunuzla birlikte, adresinizin kayıtlı olduğu tapu dairesine gidip, cüzi bir rakam ödeyerek yönetim planınızı alabilirsiniz.

* Kırtasiyeden karar defteri ve işletme defteri alınız.
* Yöneticilik unvanı belirleyerek örn: Palmiye Apartmanı Yöneticiliği, defterleri bu unvan ile notere giderek tasdik ettiriniz
* Adresinizin kayıtlı olduğu vergi dairesine giderek, potansiyel vergi no alınız.
* Toplantı gündem maddelerini belirleyiniz, (İletişim bilgilerimizden şirketimize ulaşabilirsiniz)
  komşularınıza 15 gün önceden bir toplantı günü belirleyerek, imza karşılığı veya iadei taahhütlü olarak tebliğ ediniz.
* Toplantıda yönetici(dışardan biri de olabilir) ve denetçiyi (mal sahibi olmalı) belirleyiniz, kararlarınızı alınız, 7 mal sahibi (alınabiliyorsa daha fazla imza) kararların altına imza alınız.
* Yetki alan yönetici notere giderek imza beyannamesi çıkartır ve apartmanınıza en yakın bankalardan birine giderek(karar defteri, imza beyannamesi, vergi no) ile aidat hesabı açtırır,
* Yıllık demirbaş avansı ve ayrıca işletme projesi yönetim planı maddelerine göre hazırlanır ve pay edilir. (yıllık tahmini giderler) toplantıda belirlenmiş ise itiraz hakkı yoktur, toplantıdan sonra yönetici belirlediyse kat sakinlerinin 7 gün itiraz hakkı mevcuttur, aidatı ve avans tutarları kat sakinlerine ve mal sahiplerine tebliğ edilir. Toplantıda 2 veya 3 aydan fazla veya belli bir rakamı aşan geciken ödemelere, ihtara gerekmeksizin icra işlemleri başlatılır ibaresi belirtilirse ödeme yapmayan dairelere kolaylıkla icra işlemi yapılabilir. Sonrasında gerekli bakım sözleşmeleri düzenlenir, tahsilatlar yapılır, ortak alan sigortası yapılır, elektrik, su, doğalgaz (ortak olanlar) yönetim adına alınır, asansörler uluslararası belgelendirme firmasından kontrol raporu alınır ve revizyon işlemleri sonrası yeşil veya mavi etiket alınır, 2020 yılına ertelendi ama enerji kimlik belgesi almakta fayda var.
Saygılarımızla. Mesajı Paylaş
SİYOMER GAYRİMENKUL
YÖNETİM HİZMETLERİ A.Ş.
  "Site Yönetim Merkezi"

0 ( 216 ) 504 69 85
0 ( 212 ) 999 80 01
0 ( 532 ) 595 94 00
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Adres: Ritim İstanbul B Blok No: 44 Kat: 4
Maltepe/İSTANBUL PK: 34846


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.