Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Şüpheli Yönetici hesap vermeden Yöneticiliği bırakabilir mi?

Başlatan can11, Temmuz 12, 2016, 02:20:43 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Binanın yöneticisi çatıyı yaptırmadığı için mahkemeye verdik.Hiç bir kararı toplantıyla almadı kendisi toplantıya katılmadan yönetici oldu.Binamız'da 20 daire var 4-5 kişilik 6-7 yıldır yakın komşu olanlar var.Hiç kimseye sormadan kararlar alıyor uyguluyorlar.Hesap vermiyor bu yönetici hiç fatura göstermiyor.Kaç defa uyardık yasal değil dediysek dinlemedi.Denetleyici'de bu 4-5 kişilik grup'tan çıktığı için adalet sağlanmıyor.Bu hafta sonu nasıl olduysa toplantı yapmaya karar verdiler.Bu adamın hesap vermeden bırakmasını istemiyorum.Bu adama karşı çıkan sadece 2 kişi var bizimle beraber.Diğerleri bir ana kız(yanlız),bir tümorlu yaşlı amca ve karısı Suriyeli multeciler'den oluşuyor.Yada kimseye pek karışmayan kimseler'den oluşuyor.Toplantı'da hesap sormamıza izin vermeyecekler.Ya geçiştirecek ya tartışma çıkaracaklar yada yok sayacaklar beni.Buna karşı polis çağırıp tutanak tutturup bunları dava edebilirmiyim.Kimse şahit'de olmuyor bunların aleyhine veya kendim tutanak tutup mahkemeye verebilirmiyim.Bizimle beraber olan diğer kişi kiracı olduğundan şahit olmuyor.Aldıkları kararları tanımayacağımı belirtip toplantıyı terketsem suç olur mu?Yönetici seçilse yasalmıdır kapıcı adamın karısı çöpü bazen atıyor atmıyor.Bu tip sorunlar'da var kısacası toplantı'da kendimi dinlettirmek bu adamın hesap vermesini nasıl sağlarım.Polis çağrabilirmiyim bu durum'da.
Linkback: Şüpheli Yönetici hesap vermeden Yöneticiliği bırakabilir mi? Mesajı Paylaş


  • Gösterim 6,682 
  • Yöneticilik Seçimi İLe İLgili Konular
  • 8 Yanıt
Yapacağınız ilk iş, durumu izah ederek, yöneticinin (dediğiniz gibi ise) usulsüz olarak seçilmesinden ya da görev yapmasından dolayı Sulh Hukuk Mahkemesinden "Hakim Müdahalesi" talep etmelisiniz. Mahkeme, sizlerden birini veya dışarıdan birini yönetici olarak atayacaktır.

Bundan sonrası oldukça karışık. Ancak bu adımı atmadan hiç bir müdahale kolay görünmüyor.

Ayrıca, usulüne uygun alınan kararlar için;
(a) toplantıya katıldıysanız, karar defterine (itiraz nedenini yazarak) 30 gün içinde
(b) katılmadıysanız, kararı öğrendiğiniz andan itibaren 30 gün içinde
(c) hiç haberiniz olmadıysa ve toplantı olağan toplantı ise, toplantı tarihinden itibaren 6 ay içinde (*)

Sulh Hukuk Mahkemesine itiraz davası açabilirdiniz.

Sizin haklarımız, süresi içinde itiraz ettiğiniz sürece yasalarla korunmaktadır. Çoğunluk kararı sizin haklarınızı ortadan kaldıramaz.

(*) Eğer toplantı olağanüstü ise, yani Ocak ayı dışında yapılmış ise veya yönetim planınızda belirtilen olağan toplantı tarihinin dışında yapılmış ve size usulüne uygun tebliğ edilmemiş ise toplantı usulsüz yapılmış olur. Bu durumda da "Alınan Kararların İptali" isimli dava açabilirdiniz.

Usulsüz yapılan toplantı kararlarına itiraz süresi zaman aşımına uğramaz. Her an itiraz yapılabilir. (Yine de usulsüzlüğün yarattığı zarar(lar)ı önlemek için zamanında müdahale etmek en doğrusu olur.

Önce ilk adımı başarmalısınız. Mesajı Paylaş

bizde de aynı durum söz konusu idi ben bir dilekçe hazırlayarak sulhhukuk mahkemesi yazı işlerine gittim ve ne yapmam gerektiğini danıştım : biz 5 kişi itiraz içindeyiz ancak müdür bana aynen şöyle dedi. sitede kaç daire var; cevaben 132 dedim o halde dedi bu 132 kişiyi de konuya dahil etmenizi hakim isteye bilir , bunun için size ek süre verir bu süre içinde siz bu kişilerin tc numarasını ve adreslerini bulmalısınız ayrıca diğer kişiler de sizinle hem fikir olmalılar. bu sizce mümkünmü ayrıca bu kadar kişiye tebligat masrafını ve mahkemenin belirleyeceği diğer masrafları da yatırmanız gerekiyor dedi bende bubilgilerle itiraz sahibi diğer 5 kişiye gittim  masrafları duyunca " hakkını aramakta para  biz zaten kredi ödüyoruz ........." yani malesef kıvırdılar bu durumda ben tek başıma masrafları karşılayarak bu işe girişsem bile mahkemede arkamda olmazlar ise boşuna zaman ve para kaybım olucak . eee tabi yönetici de bunu bildiği için istediği gibi at koşturabiliyor. bu durumda yapılacak en kolay müdehale ne ise onu yapmak lazım ben şimdi denetçiyi arıyorum onun da kim olduğu meçhul ama bulursam ona olağan üstü toplantı yaptırtıp yönetimi devirmeye çalışacağım. Mesajı Paylaş

.
Sayın <Cesurveguzel>

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
bizde de aynı durum söz konusu idi ben bir dilekçe hazırlayarak sulhhukuk mahkemesi yazı işlerine gittim ve ne yapmam gerektiğini danıştım : biz 5 kişi itiraz içindeyiz ancak müdür bana aynen şöyle dedi. sitede kaç daire var; cevaben 132 dedim o halde dedi bu 132 kişiyi de konuya dahil etmenizi hakim isteye bilir , bunun için size ek süre verir bu süre içinde siz bu kişilerin tc numarasını ve adreslerini bulmalısınız ayrıca diğer kişiler de sizinle hem fikir olmalılar. bu sizce mümkünmü ayrıca bu kadar kişiye tebligat masrafını ve mahkemenin belirleyeceği diğer masrafları da yatırmanız gerekiyor dedi bende bubilgilerle itiraz sahibi diğer 5 kişiye gittim  masrafları duyunca " hakkını aramakta para  biz zaten kredi ödüyoruz ........." yani malesef kıvırdılar bu durumda ben tek başıma masrafları karşılayarak bu işe girişsem bile mahkemede arkamda olmazlar ise boşuna zaman ve para kaybım olucak . eee tabi yönetici de bunu bildiği için istediği gibi at koşturabiliyor. bu durumda yapılacak en kolay müdehale ne ise onu yapmak lazım ben şimdi denetçiyi arıyorum onun da kim olduğu meçhul ama bulursam ona olağan üstü toplantı yaptırtıp yönetimi devirmeye çalışacağım.


Açıklamalarınızı hangi kanun maddelerini referans alarak yazıyorsunuz.

Bu sitede özellikle ileti sayısından da anlaşılacağı üzere tecrübeli üyeler, 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu, Borçlar Kanunu vb. ilişkili Medeni Kanun gibi diğer kanunları referans alıp üstelik bunları da yardım isteyen diğer üyeye mesajında ALINTI olarak gösteriyor.

Böylece mesajı okuyan tüm üyeler hatta üye olmadan sitedeki makaleleri okuyan internet kullanıcıları, sunulan referans kanun maddesini yine kanun kitaplarından, uzmanlardan, internetten, sözleşmeli avukatından teyid edebilirler.

Burada elde edilen tek şey yardım istenen konuda hız kazanmak için gerçek bilgi gücünde kanun maddelerini referans olarak sunmaktır.

Sizin tutum ve davranışlarınız, yönlendirici nitelikte olup, sorumluluk da almanızı gerektirir. Lütfen sözleşmeli olmadıkça hukuki yardım aldığınız referans bilgileri ve/veya doğrudan kanun maddesini referans olarak göstermedikçe yönlendirici mesajlardan kaçınmanızı öneriyorum.

Bu durum Site Yöneticisine ayrıca ihbar edilecektir. Saygılarımla Kat Mülkiyeti haklarınızı yasal sınırlar içerisinde çözmeniz dileğiyle.

Mesajı Paylaş

yine siz ve yine ithamlarınız tanımadığınız birisi ile nasıl bu üslupla konuşuyorsunuz benim bir kanunu referans aldığım filanyok kendi deneyimimi paylaşıyorum aynı yazıyı heryere kopyala yapıştır yapmışsınız hazımsızlığınızın nedenini anlayabilmiş değilim. Mesajı Paylaş

ayrıca şunu da belirtmek isterim ki kanun maddelerini referans olarak sunarken konuyu bilenler özetlerse çok daha yardımcı olmuş olurlar çarşaf çarşaf madde yazmanın kimseye bir faydası yok zaten hukuk eğitimi olmayan biri o kanun maddesinden anlamıyacak sadetle ne anlatılmak isteniyorsa o yazılırsa herkes faydalanmış olur Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
ayrıca şunu da belirtmek isterim ki kanun maddelerini referans olarak sunarken konuyu bilenler özetlerse çok daha yardımcı olmuş olurlar çarşaf çarşaf madde yazmanın kimseye bir faydası yok zaten hukuk eğitimi olmayan biri o kanun maddesinden anlamıyacak sadetle ne anlatılmak isteniyorsa o yazılırsa herkes faydalanmış olur


Bence, (görüş alarak) yardım talebinde bulunduğunuzu düşünen kişinin güvenini kazanmalısınız.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
yine siz ve yine ithamlarınız tanımadığınız birisi ile nasıl bu üslupla konuşuyorsunuz benim bir kanunu referans aldığım filanyok kendi deneyimimi paylaşıyorum aynı yazıyı heryere kopyala yapıştır yapmışsınız hazımsızlığınızın nedenini anlayabilmiş değilim.


Sayın <Cesurveguzel>

Ben zaten duyumlarınızı değil kanun maddelerini referans almalısınız diyorum. Siz ise "benim bir kanunu referans aldığım filanyok kendi deneyimimi paylaşıyorum" diyorsunuz. Benim itirazım zaten kanun maddesini referans almamanız. Hal böyle iken nasıl oluyor da bir başkasının görüş alma talebine cevap verirken kanun maddesini referans göstermek yerine "kendi deneyimimi paylaşıyorum" diyorsunuz.

- Size karşı haksız ithamlarda bulunmuyorum. Konuşma üslubum da "Sayın <Cesurveguzel>" diye başlıyor. Sizden beklentim aynı yöndedir.

- Kopyala yapıştır konusu iki ayrı makalenizde de aynı tutum ve davranışı göstermenizden dolayı olmaktadır. Ayrıca tamamen kopyala yapıştır uygulaması değildir.

- Herhangi bir hazımsızlığım söz konusu değildir. Site yöneticisinden övgü hatta moderatör yetkisi önerilen biri olarak hazımsız olmam için hiç bir neden yoktur. (Ben ise moderatör olma konusunda ısrar etmiyorum. Çünkü verdiği yetkiyi sizin tabirinizle "hazımsızlıkla" kötü niyetli olarak kullanma ihtimaline karşı Site Kurucusu Sayın Ozan ÖZEN beyin bunca yıllık emeğine gölge düşürebilirim. Bunun yerine konuyu O da takip etsin. Müdahale kararını kendisi versin. Ben sadece bu verimli olmadığını düşündüğüm üsluba dikkat çekiyorum) (Sizinle olan bu diyalogda sizin de dediğiniz gibi sizi tanımıyorken ve Hayatın Doğal Akışı diye bir Karine varken hazımsızlık söz konusu olamaz.)

- Amacım sadece hem Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap üyelerine hem de siteye üye olmadan makalelere erişebilen ve Türkçe yazışmaları okuyabilen aynı zamanda Türkiye'de Kat Mülkiyeti hakkında ön araştırma amacıyla gayri resmi bilgi toplayarak hususi hukuk mücadelesine daha iyi hazırlanmasına (olabildiğim kadar) yardımcı olabileceğim Internet kullanıcılarına; mağduriyetlerini hukuk kurallarına göre çözmek durumunda olduklarından ve aynı tür (hukuki) yöntemlerden söz ederek yardımcı olmak söz konusu olduğundan, naçizane tecrübemi aktarmak.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
ayrıca şunu da belirtmek isterim ki kanun maddelerini referans olarak sunarken konuyu bilenler özetlerse çok daha yardımcı olmuş olurlar çarşaf çarşaf madde yazmanın kimseye bir faydası yok zaten hukuk eğitimi olmayan biri o kanun maddesinden anlamıyacak sadetle ne anlatılmak isteniyorsa o yazılırsa herkes faydalanmış olur


- Asla kanun maddeleri dışında bir referans göstermem. Çünkü kanun maddelerinde bile yazılan bir önceki paragraf gerçekleşmediği takdirde bir sonraki yazılan paragraftaki metnin hukuki değeri kalmamaktadır.

Örneğin - Denetçi Seçimi : "Kat malikleri kurulu denetim işini, kendi aralarından sayı ve arsa payı çoğunluğuyla seçecekleri bir denetçiye veya üç kişilik bir denetim kuruluna verebilir; " cümlesi gibi.

Sizce burada denetçi olmak için hangi sınırlar vardır?

(- Bir bilen hızlıca söylesin mi?
   Ezber olsun benzer bir konudaki küçük bir ayrıntı bu benzeliği yok hükmünde kılsın. Ama öğrendiğini zanneden kişi bu ayrıntı yüzünden hukuk mücadelesini kaybetsin.
- Bir bilen kanunu referans göstererek yorumlasın mı?
   Bilginin başka profesyonel kaynaklardan teyid edilme imkanını sunsun, karşı tarafa merak ve öğrenme isteği uyandırsın. Böylece O'nun da yorum gücü zamanla artsın.
- Bir "bilen", "kendi deneyimimi paylaşıyorum" mu desin?
    { })

- Farkındaysanız bir soruya yanıt verdiniz ama profesyonel bir yorum hala getirmiyorsunuz.

- Zaten alıntıdan anlaşıldığı üzere

Alıntıayrıca şunu da belirtmek isterim ki kanun maddelerini referans olarak sunarken konuyu bilenler özetlerse çok daha yardımcı olmuş olurlar çarşaf çarşaf madde yazmanın kimseye bir faydası yok zaten hukuk eğitimi olmayan biri o kanun maddesinden anlamıyacak sadetle ne anlatılmak isteniyorsa o yazılırsa herkes faydalanmış olur


diyerek profesyonel yorum yapıp yapmayacağınız net değil. 

ve farkındaysanız hala güveninizi kazanmaya çalışıyorum. (size cevap veriyorum)

Sorunlarınızın hukuki yollarla çözülmesi konusunda başarılar dilerim.

Mesajı Paylaş

sayın ck benim sorunum ise sizin yönlendirici olmakla beni suçlamanız siz ilk yazdığımı dikkatlice okudunuz mu orda nasıl bir yönlendirme gördünüz siz benim yazdığım bu yazı ile dava açmakta olduğunuz bir hukuksal durumdan vazgeçermisiniz bende herkes gibi burda bişeyler öğrenmeye çalışıyorum hukuk müdürü kanunu bilmiyor demek istiyorsanız o kısmı bilmiyorum ben ne duydumsa onu söyledim biri çıksa ve bana deseki hayır o öyle değil siz müdüre yanlış anlatmış olabilirsiniz siz davanızı açın ya da bir avukatla görüşün o takip etsin dese pazartesi hemen tekrar mahkemeye gidicek durumdayım 
Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
sayın ck benim sorunum ise sizin yönlendirici olmakla beni suçlamanız siz ilk yazdığımı dikkatlice okudunuz mu orda nasıl bir yönlendirme gördünüz siz benim yazdığım bu yazı ile dava açmakta olduğunuz bir hukuksal durumdan vazgeçermisiniz bende herkes gibi burda bişeyler öğrenmeye çalışıyorum hukuk müdürü kanunu bilmiyor demek istiyorsanız o kısmı bilmiyorum ben ne duydumsa onu söyledim biri çıksa ve bana deseki hayır o öyle değil siz müdüre yanlış anlatmış olabilirsiniz siz davanızı açın ya da bir avukatla görüşün o takip etsin dese pazartesi hemen tekrar mahkemeye gidicek durumdayım 


Sayın <Cesurveguzel>

Mesele de burada zaten. Cevap verdiğiniz üye, henüz hukuki mücadelesine başlamamış. Başlamış olsa bu soruları sormaz ya da "davanın şu aşamasındayız" der. Siz ise kötü örnek (teyide muhtaç ispatlanmamış, kanun dururken kişisel deneyimizden bahsediyorsunuz. Kötü örnek örnek değildir. Kötü örnek bir dava da bile referans gösterilemez.

Ayrıca trafik iyice karıştı. Ben Adliyedeki Müdür bilmiyor demedim. Demem de. Bilmese orada mesai yapabilir mi? Eminim ki siz yanlış / eksik anlattınız. Buradaki anlatımlarınızdan bile anlaşılan Sadece mevcut Yönetimi eleştirmek) Kanun var, usulsüz davranışların yaptırımları var. Tabi özellikle Nisbi butlan sayılan hallerde hak düşürücü süre var.

Siz kararlara usulüne uygun şekilde itiraz etmediyseniz hak düşürücü süre içinde, kararı kabul etmiş sayılırsınız. Usulsüz alınan avans kararına rağmen ödeme yaptıysanız kendi rızanızla ödeme yapıyorsunuz demektir. (Bankalarda hesap numarasını bilmeyip adrese dayalı isme ödeme yapmak gibi (artık hala uygulanıyor mu bilmiyorum) veya örneğin bankadan Bağkur borcunuzu net olarak bilmediğiniz için beyanla ödeme gibi. Banka ne yapsın. Siz ne kadar yatıracağım derseniz onu ödeme olarak alır doğal olarak)

Naçizane tavsiyem; Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap oldukça donanımlı üyelerden ve zengin makalelerden oluşmakta. Site içerisinde iyi bir araştırma yaparak "dersinize iyi çalışın". Ayrıca Kat Mülkiyeti konusunda art niyetli kişiler çok kolay manüplasyon yaparak kişiyi "Don Quijote - Don kişot" haline getirirler mutsuz olursunuz.

Ruh halinizi biraz anlıyorum sanırım. Çünkü ben de tecrübesiz iken sizin gibi diğer kat maliklerinin desteği ile beklenen verimliliğe ulaşacağımı sanıyordum. (yanlış düşünüyorsam tavsiyemi dikkate almayın) Kısmen bir çok usulsüzlüğe engel oldum. Ama art niyetli / kanuna başvurmadığınız sürece usulsüz davranan kat Malikleri beni "Don Quijote - Don kişot" yapmayı başardılar. Diğer korkaklar da onlara yaklaştı.  Bu yüzden (kazanacağımı ön gördüğüm zamanda) yaptıkları ilk usulsüz kararda dava açtım. Aynı tavrımı sürdürmeye devam edeceğim. İtiraz etmezseniz geçmiş olsun. Siz de bir çok borçtan bahsediyorsunuz. Yönetici vekildir. Kat Malikleri büyük oranda sorumludur.

İtiraz dilekçelerini okuduğumda "bana göre" kanunları bilmek konusunda da oldukça tecrübe olarak olgunlaşmamla birlikte, kanuları referans almam gerektiğini ve net olarak "masaya elimi vurmam" zamanının geldiğini görüyorum artık.   

Size de hayırlı akşamlar dilerim. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.