Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
Arama Sayfasına Ulaşmak İçin ! TIKLAYINIZ!!! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: Site yönetimini Toki Emlak yönetimden devralma  (Okunma sayısı 4049 defa)

 • yıldırım75
 • Üye
 • **
 • İleti: 1
 • 0
 • Katmulkiyeti

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
 • Çevrimdışı
Site yönetimini Toki Emlak yönetimden devralma
« : Haziran 18, 2016, 11:07:11 öö »
Merhabalar,
Sitemiz  toplam 53.013 m² üzerinde kurulu, 5 ADA 14 Blok 392 konuttan oluşmaktadır.İçerisinde 196 adet otopark alanı, 3 adet oyun sahası, 1 adet 24 derslikli ilköğretim okulu, 1 adet ticaret merkezi (6 dükkân), 1 adet camii ve çocuk oyun alanları bulunmaktadır.14 blokun 6 tanesi üst gelir grubu 8 tanesi alt gelir grubuna aittir.
Toki tarafından 2011 yılının mayıs ayında bitirilip hak sahiplerine devrettiği Adıyaman Gölbaşı 2.etap toki sitesi teslim edilen tarihten itibaren Emlak Yönetim A.Ş. tarafından yönetilmektedir.
Site sakinleri aylık aidatların yüksek olması ve çeşitli nedenlerle site yönetiminden memnun değil.Site sakinleri site yönetiminin Emlak Yönetim A.Ş. devir alınmasını istiyor.Oturan site sakinlerinin büyük bir kısmı kiracı.Zaten büyük bir kısmının tokiye ödemesi devam ediyor.Sadece üst gelir grubundan bir kısım toki borçlarını bitirip tapularını devralmış.
Bu şartlar altında 396 daire sahibinin çoğunluk oluşturup site yönetimini Emlak Yönetimden devralması imkansız.Site yöneticisi kat malikleri kurulunu toki tarafından oluşturulduğunu söylüyor bu doğru mu?Bizim kat malikleri kurulunu nasıl toplamamız gerekir?Kiracılar katılabilir mi?
Bu şartlar altında Emlak Yönetimden site yönetimini nasıl devralınır?
Nasıl bir yol izlemeliyiz? Saygılarımla.


 • Okunma sayısı 4049 defa
 • 1 Yanıt • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Yönetici
 • Forum Gurusu
 • *****
 • İleti: 1211
 • Nerden: İstanbul
 • 898
 • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
  • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
 • Çevrimdışı
Ynt: Site yönetimini Toki Emlak yönetimden devralma
« Yanıtla #1 : Haziran 23, 2016, 05:15:38 ös »
Alt gelir grubunun henüz ödemesi devam eden ( borcu bulunan bağımsız bölümleri açısından) tapu devri söz konusu olmadığından bağımsız bölüm maliki TOKİ'dir.
Ancak TOKİ'nin Kat Malikleri Kurulları'nda vekalet vermesi halinde Alt Gelir grubu borçluları veya kiracıları kat malikleri kuruluna katılarak oy kullanabilirler. Aksi taktirde sadece dinleyici olabilirler, oy hakları yoktur.
Üst gelir grubu bağımsız bölüm sayınızı bilmiyorum. Ancak şunu ifade ediyim.
Toplam bağımsız bölüm sayısının salt çoğunluğunu ( sayı ve arsa payı açısından ) TOKİ'den devir almamış bağımsız bölüm malikleri oluşturmadıkça Yönetici , Denetici Seçimi , Faydalı yenilik ve İlaveler kararlarını alamazsınız.
Site yöneticiniz büyük ihtimalle öğrencilerimden biridir. Kendisinde iletişimlerim vardır. Konuyu ona söylerseniz beni ararsa size daha doğru bilgiler verebilirim. Eksik bilgi ile verdiğim bilgilendirmelere güvenmeyiniz.
Kiracıların halihazırda hiç bir anagayrimenkulde kat malikleri izin vermedikçe  (vekalet vermedikçe)  kat malikleri kurulunda oy kullanma yetkileri yoktur. Sadece dinleyici olarak katılabilirler.
Emlak Yönetimi AŞ nin yönetim politikasını bilmekle beraber "aidatların neden yüksek olduğu" sonucuna varılmadan önce bütçenin bilinmesi gereklidir.
Emlak Yönetimi AŞ gibi TOKİ iştiraki olan yönetim şirketleri hukuki, idari mevzuatlara uygun felsefe ile yönetim yaparlar. Bir çok kiracı ve malikin önemsemediği/ dikkate almadığı bu hususlar özellikle tazminat , cezai yükümlülüklerin bertaraf edilmesi için uygulanır.
Yoksa hiç bir icraat yapmayan yönetimin gideri de olmaz.
Selam ve saygılarımla
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap


Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


Site yönetimini Toki Emlak yönetimden devralma Konusuna Ait Benzer Konular

Yönetimden İzinsiz balkonu odaya katmak, kalorifer sistemi değiştirmek???
Sayın arkadaşlar,Önemli olduğunu düşündüğüm bir konuyu hem sizlerle paylaşmak hemde bilgi almamız açısından başıma gelen bu olay... Devamı...

Gösterim: 21825 - Yanıt: 6 - Başlatan:thekinger
TAŞINDI: Yönetimden İzinsiz balkonu odaya katmak, kalorifer sistemi değiştirmek???
Bu konu daha çok Ortak Yerlerin Kullanılmasına Yöneliktir. Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap Devamı...

Gösterim: 3578 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
site yönetimi
  sayın yetkili  burada verdiğiniz hizmet için sizleri kutlarım. oturduğum sitenin tam olarak ne tür bir statüye sahip olduğunu ... Devamı...

Gösterim: 7134 - Yanıt: 2 - Başlatan:matriks
kanunen mütahhit firma site yönetimini kendi atayabilir mi?
Halihazırda oturduğum site; birkaç yıldır yapımı devam eden, biten binalar satılarak teslim edilen bir sitedir.şu an için tüm si... Devamı...

Gösterim: 11098 - Yanıt: 2 - Başlatan:ahmetahmetoglu
site yönetimi
toki konutları 9 bloktan oluşan ve 240 daireden mevcut olan yerin site yönetimi var yönetim 9 blok yöneticisi 9 blokdenetciisnde... Devamı...

Gösterim: 3446 - Yanıt: 0 - Başlatan:mihtar