Katmülkiyeti.Com


Apsiyon Yöneticinin Yanında

"Apsiyon Yöneticinin Yanında"

Gündem


İzlemek İçin Tıklayın...  Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi...

"Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi....Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Youtube"

Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Site Yönetiminde Blok Yönetimi

Başlatan Mahmut27, Haziran 13, 2011, 04:17:54 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İlk önce böyle bir site oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Bit toplu yapıda oturuyorum ve blok yöneticisi seçildim. İlk önce toplu yapı hakkında bilgi vereyim.
5091 Ada 1 nolu parselde 5 Blok
5100 Ada 1 Nolu Parselde 2 Blok
5101 Ada 1 Nolu Parselde 4 Blok
5103 Ada 1 Nolu Parselde 4 Blok olmak üzere 15 blokta 576 konuttan oluşmaktadır.
Toplu Yapı Yönetim Seçim Şeması
Kat Malikleri Sayısı : 576 Kişi
Toplu Yapı Temsilciler Kurulu : 15 Kişi
(Blok Yöneticilerinden Olıuşur.)
Toplu Yapı Yönetim Kurulu : 3 Asil 1 Yedek
Toplu Yapı Denetim Kurulu : 3 Asil 1 Yedek

Yönetim Planının
III. KISIM
1. Bölüm BLOK YÖNETİMİ
A) BLOK KAT MALİKLERİ KURULU
Madde 11' de Toplu Konut Alanında bulunan imar adalarındaki (birden çok bağımsız bölümden oluşan) ayrık veya bitişik düzende inşa edilmiş blok yapıların her biri, kendi sorunlarına ve yalnız o bloğa ait ortak yerlere ilişkin olarak, o blokta bulunan bağımsız bölüm maliklerinden (kat maliklerinden) oluşan "Blok Kat Malikleri Kurulu" nca yönetilir.

Yönetim Planının
III. KISIM
1 Bölüm BLOK YÖNETİMİ
B) BLOK YÖNETİCİSİ Görev, Yetki ve Sorumlulukları
Madde 19- 1) Blok Yöneticisi kat maliklerine karşı aynen bir vekil gibi sorumludur. Yönetici, her yıl Haziran ayında yapılacak toplantıda o tarihe kadar elde edilen gelirlerin ve yapılmış olan giderlerin hesabını vermekle yükümlüdür. (Bütçe yapılmışsa) Yönetici bu amaçla gelir / gider durumunu gösteren bir raporu, toplantı çağrısı ile birlikte kat maliklerinin bilgisine sunar. Yönetici yaptığı giderleri belgeler ve bütün gider belgelerini, gerektiğinde incelemek üzere bir dosyada saklar.
2) a) Blok Kat Malikleri Kurulu ve Toplu yapı Yönetim Kurulunca verilen
kararları yerine getirir, çağrılara uyar.
b) Blok Kat Malikleri Kurulunca kabul edilmiş (gerekiyorsa) işletme
projesi (/bütçe) yok ise, seçimi izleyen 15 gün içinde bir işletme projesi
hazırlar.
Bu projede özellikle;
b-1) Bir yıllık tahmini gelir ve gider tutarlarını,
b-2) Toplu Yapı Yönetim Giderleri dışında kalan blok ortak giderlerinden, bu
Yönetim Planına ve Kat Mülkiyeti Kanunun 20. Maddesine göre her
kat malikine düşecek muhtemel miktarı,
b-3) Tahmini ve muhtemel giderleri karşılamak üzere kat malikinin vermesi
gereken avans tutarını gösterir.
İşletme projesi (bütçe), kat maliklerine ve bağımsız bölümlerden fiilen yararlananlara (kiracı vs.) imzaları karşılığında veya taahhütlü bir mektup ile bildirilir. Bildirimden başlayarak 7 gün içinde projeye kat maliklerince itiraz edilirse, itiraz Blok Kat Malikleri Kurulunca bir hafta içinde incelenir ve proje hakkında karar verilir. Gerekirse yeni bir proje hazırlanır. İtiraz olmaz ise proje kesinleşir.

Yönetim Planının
V.KISIM ORTAK GİDERLERE KATILMA
1. BÖLÜM Genel Olarak Ortak Gider
Madde 36- Toplu Yapı Alanı sınırları içindeki konut ve merkezi tesisleri bağımsız bölümleri sahipleri (kat malikleri, trafo binaları hariç) için "ortak giderlere katılma zorunluluğu" iki türlüdür. Bunlardan "Toplu Yapı Yönetimi" bütçesi ile belirlenip tek rakam olarak ifade edilen yükümlülük mutlak zorunluluktur.
İkinci tür ortak gider, "Blok Yönetimi' nin bütçesi ile belirlenen yükümlülük ise, mutlak olmayıp, Blok Kat Malikleri Kurulunca bir bütçe kararlaştırıldığı takdirde zorunluluk olarak ortaya çıkar. Blok Kat Malikleri Kurulu, ihtiyaç duymuyarak bütçe yapmayı gerekli görmez ise, doğal olarak, böyle bir ortak gidere katılma zorunluluğu olmaz.

Genel olarak bu şartlarda kurulmuş bir toplu yapı yönetimimiz var. 5103 Ada 1 Nolu Parselde bulunan bir bloğun yöneticisi evini sattığından dolayı yapılan toplantıda ben seçildim. Toplantıya gerekli nedenlerden dolayı katılamayan kişiler oldu bunlarında imzalarını daha sonradan aldık. 48 daireli blokta 27 kişi (Ben oy kullanmadım) imza verdi. Seçilmememi gösterir karar kağıdını site yönetimi verdi imzalat dedi. Bende kapı kapı imzalattım ve sıradaki sayfaya yapıştırarak yönetici oldum. Site Yönetimi yaptığım itirazlardan sonra sen bu kağıdı kapı kapı dolaştırarak imzalattığım gerekçesi ile geçersizdir, sen yönetici değilsin dedi. İlk sorum buna hakkı varmı?
İkinci olarak yukarıda yönetim planından maddeler yazdım. BLOK YÖNETİCİSİ Görev, Yetki ve Sorumlulukları madde 19 da blok harcamalarında benim sorumlu olduğum yazıyor. Ben ise benim yapmadığım bir harcamadan benim sorumlu tutulmamın yönetim planına aykırı olduğunu blokların bütçe hazırlıyarak kendi iç harcamalarını (Kapıcı, merdiven elektriği, su vb.) kendilerenin yapmaları gerektiğini. Site yönetiminin ise blokların ortak alanlarının (Otopark, par, çocuk bahçesi vb.) gelir ve giderlerinin tutmaları gerektiğini savunuyorum. Bu gidişlede mahkemelik olacağımız kesindir. Sizden ricam yazmış olduğum yönetim planının maddelerine göre haklı veya haksız olduğumu yorumlamanız. Bu kadar uzun yazdığım için ilk önce özür dilerim.
Linkback: Site Yönetiminde Blok Yönetimi Mesajı Paylaş


  • Gösterim 16,934 
  • Yöneticilik Seçimi İLe İLgili Konular
  • 2 Yanıt
         4 Bloklu site Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap yöneticisi kendi başına harcama yapıyor.Kendi oturduğu binanın dış cephesini boyamak ve bu gideri tüm site oturanlarının aidatlarından karşılamak istiyor.Bu yasal mıdır?Her blok kendi yöneticisini seçebilir mi?Yönetici nasıl değiştirilebilir? Mesajı Paylaş

bu konu benide ilgilendiriyor.aynısı bizde yaşıyoruz cevap bekliyorum
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.