Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
 Her Sayfanın Sağ Üst Köşesindeki Ara... Kutusuna Konu İle İlgili Bir İki Kelime Yazarak Benzer Cevaplara Ulaşınız!

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: site yönetim kurulu seçiminde kimler ne kadar süre yöneticilik yapabilir?  (Okunma sayısı 9731 defa)

 • resores
 • Üye
 • **
 • İleti: 1
 • 0

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
 • Çevrimdışı
site yönetim kurulu seçiminde kimler yöneticilik yapabilir ve ne kadar süre yapar.
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2008, 09:27:12 öö Gönderen: KatMulkiyeti.Com »


 • Okunma sayısı 9731 defa
 • 2 Yanıt • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Yönetici
 • Forum Gurusu
 • *****
 • İleti: 1211
 • Nerden: İstanbul
 • 898
 • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
  • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
 • Çevrimdışı
Site Yönetim Kurulu üyeleri kat mülkiyeti kanunu ilgili maddelere aykırı olmamak sureti ile sitenin yönetim planı esas alınmak kaydı ile seçilir.  Bu sorunuza seçim usulünü sormadığınız için cevaplamıyoruz.

Yönetim Kurulu üyeleri kat maliklerinden seçilebileceği gibi kiracılardan da seçilebilir. Veya dışarıdan yani kat maliki veya kiracı olmayan kişiler de yönetici olarak seçim sureti ile  atanabilir. (KMK Md:34)

Eski Kat Mülkiyeti Kanunu "Yönetici her yıl kat malikleri kurulunun kanuni yıllık toplantısında yeniden atanır; eski yönetici tekrar atanabilir. " derdi. Yeni kanunda da bu husus aynen bırakıldı.

Yeni Kanunda "DOKUZUNCU BÖLÜM: Toplu Yapılara İlişkin Özel Hükümler "düzenlendi.
KapsamToplu yapı, bir veya birden çok imar parseli üzerinde, belli bir onaylı yerleşim plânına göre yapılmış veya yapılacak, alt yapı tesisleri, ortak kullanım yerleri, sosyal tesis ve hizmetler ile bunların yönetimi bakımından birbirleriyle bağlantılı birden çok yapıyı ifade eder.

Eğer sorunuz yukarıda tanımlanan bir tipte site ise yine yeni kanun ile gelen bir değişiklik ile  "I - Toplantı zamanı: Madde 29 - Kat malikleri kurulu, yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim planında gösterilen zamanlarda, eğer böyle bir zaman gösterilmemişse, her takvim yılının ilk ayı içinde toplanır. Toplu yapılarda ise kurullar, en geç iki yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim plânlarında gösterilen zamanlarda, böyle bir zaman gösterilmemişse, ikinci takvim yılının ilk ayı içinde toplanır.(md:14) " şeklinde görev süresi belirlenir.

İyi ve hayırlı seçimler ...
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2008, 09:28:38 öö Gönderen: KatMulkiyeti.Com »
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap

TOKİ'nin gelir paylaşımı yöntemi ile yaptırdığı, bağımsız bölümlerinin satış ve pazarlaması yüklenci firma tarafından yapılan bir 5 blok ve bir blok niteliğinde olmayan bağımsız bölüme sahip 323 kat maliki bulunan siteden daire aldım. Satış sırasında yüklenici firma TOKİ ile yaptığı anlaşmanın gereği olarak Site Yönetiminin 5 yıl süre ile kendileri tarafından veya kendilerinin belirleyeceği profesyonel bir şirket tarafından yürütülmesi konusunda konut satın alanlara bir muvafakatname imzalattı bizlerde imzaladık. Konutlar teslim edildikten sonra yüklenici firma bir yan kuruluşunu site yönetimi olarak belirlediğini belirtti ve aidatlarımızı belirledi bu firma yönetim işlerine balşadı. Ancak 1 yıl sonunda birçok kat malikinden aidatları düzenli olaraka toplamasına rağmen, bazı kat maliklerinin (% 10 - 15) başlangıçtan itibaren aidat ödemediğini ve yönetim firmasının bunlarla ilgili herhangi bir yasal işlem yapmadığını öğrendik. Birinci yıl sonunda yönetim firması ısınma ihtiyacını bile sağlayamaz durumda düştüğünü belitti güvenlik hizmetlerini kaldırdı. Blok temsilcisi olarak belirlediği ancak nerhangi bir seçimle belirlenmemiş veya atanmamış kişilere teslim etti ve aidatları ve yakıt bedellerini kendiniz toplayın gazınızı alın ısının dedi kış ortasında soğukta kalmamak için gönülsüz ve usulsüz de olsa para toplandı yönetim firması toplanan ve gaz alınan miktarlar için kat malikleri adına makbuz kesti. Perişanlığımızı tahmin edersiniz. Daha sonra TOKİ firmanın yönetim yetkisini iptal ederek en kısa zamanda seçim gündemli genel kurul yapılarak yönetimin Kat maliklerine devredilmesini firmadan yazılı olarak istedi (Bu arada TOKİ tapuda hala 123 konutun sahibi olarak gözüküyor). Ancak kat maliklerinden bir kısmı bu toplantının düzenlenmesini beklemeden blok yönetimlerini oluşturmaya giriştiler ve KMK'na uygun olmasada iki blok yönetimi oluştu ve daha sonrada 1/3 kat malikinden imza toplayarak olağanüstü genel kurul çağrısı yapıldı doğru veya yanlış bir yönetim kurulu seçildi.
Sitenin kat irtifak tesisi 2005 yılında yapılmış ve kat irtifakı tesisinde verilen yönetim planı 28/ağustos/2008 tarihine kadar değiştirilmemiş. Diğer bir değişle yönetim planı 5711 sayılı kanunla getirilen toplu yapı yönetileri ile ilgili özel hükümlere uygun hale getirilmemiş. Yapı Kullanma izni 25/01/2008 tarihinde alınmış, ancak kat mülkiyetine geçilmemiş durumda.

1- Yeni yönetim kurulu yönetim şirketinden hesapları ve ilgili evrakları nasıl almalı? (Genel Kurul yapmadıkları için ibra edilip edilmeme diye bir husus olmamıştır)
2- Yönetim firmasından site adına eski döneme ait ödenmemiş borçlar çıkarsa (güvenlik firması vb.) bunların durumu ne olacak
3- Yönetim firmasının topladığı aidatlardan (varsa !) kalan miktarlar nasıl yeni yönetime devredilebilir?
4- Yönetim planını zamanında 5711 sayılı kanuna uygun hale getirmek için herhangi bir çalışma yapılmadığından kat maliklerinin yasa karşısında cezalı duruma düşmesi söz konusu olabilirmi? Yönetim firması bu konuda üzerine düşeni yapmadığı için sorumlu tutulabilir mi?
5- Yeni yönetime bu durumun yasalara uygun hale getirilmesi için yapmasını tavsiye edeceğiniz hususlar varmıdır? (herhalde birçok nokta vardır eğer mümkünse en acil ve hukuki sormluluk getirecekleri özellikle belirtmenizi rica ediyorum.)
6- Yukarıda özetlediğim biçimde ilk kurulan yönetimin yasallığı hakkında bir mütalaanız olabilir mi?
   


Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


site yönetim kurulu seçiminde kimler ne kadar süre yöneticilik yapabilir? Konusuna Ait Benzer Konular

Örnek Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu
                                KAT MALİKLERİ YÖNETİM KURULU                                                                    & Devamı...

Gösterim: 14395 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Toplu Yapılarda Yönetim Planının Değişmesi Halinde Mevcut Yönetim Kurulu
TOPLU YAPILARDA DİĞER SORULARDA YÖNETİM PLANI DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL TARİHİ İLE İLGİLİ YORUMLARIMIZI OKUMAK İÇİ... Devamı...

Gösterim: 3838 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
apartman yönetim kurulu hakkında oy ve yeter sayıları
Mesela apartman yönetim kurulu, aidatın arttırılması, çocuk oyun parkı yaptırılması, mantolama yapılması gibi konularda, bütün k... Devamı...

Gösterim: 4346 - Yanıt: 3 - Başlatan:edam
Site Denetçisi geçmişe yönelik denetim yapabilir mi?
Site Yönetimi bu yıl 9 yıldan bu yana ilk kez değişti ve ben de Yeni Yönetimle brlikte Denetçi oldum. Olağan Genel Kurulda ben d... Devamı...

Gösterim: 2855 - Yanıt: 1 - Başlatan:Ragıp
Yönetim Seçiminde Vekalet Sayısı
Herkese MerhabaBenim 2 sorum olacak, yardımcı olursanız sevinirim..1 - 49 daire + 1 (kapıcı dairesi) toplam 50 daireli bir sited... Devamı...

Gösterim: 981 - Yanıt: 1 - Başlatan:Cotoni