Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

site yönetim kurulu seçiminde kimler ne kadar süre yöneticilik yapabilir?

Başlatan resores, Aralık 12, 2007, 12:29:18 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

site yönetim kurulu seçiminde kimler yöneticilik yapabilir ve ne kadar süre yapar.
Linkback: site yönetim kurulu seçiminde kimler ne kadar süre yöneticilik yapabilir?


  • Gösterim 11,132 
  • Yöneticilik Seçimi İLe İLgili Konular
  • 2 Yanıtlar
Site Yönetim Kurulu üyeleri kat mülkiyeti kanunu ilgili maddelere aykırı olmamak sureti ile sitenin yönetim planı esas alınmak kaydı ile seçilir.  Bu sorunuza seçim usulünü sormadığınız için cevaplamıyoruz.

Yönetim Kurulu üyeleri kat maliklerinden seçilebileceği gibi kiracılardan da seçilebilir. Veya dışarıdan yani kat maliki veya kiracı olmayan kişiler de yönetici olarak seçim sureti ile  atanabilir. (KMK Md:34)

Eski Kat Mülkiyeti Kanunu "Yönetici her yıl kat malikleri kurulunun kanuni yıllık toplantısında yeniden atanır; eski yönetici tekrar atanabilir. " derdi. Yeni kanunda da bu husus aynen bırakıldı.

Yeni Kanunda "DOKUZUNCU BÖLÜM: Toplu Yapılara İlişkin Özel Hükümler "düzenlendi.
KapsamToplu yapı, bir veya birden çok imar parseli üzerinde, belli bir onaylı yerleşim plânına göre yapılmış veya yapılacak, alt yapı tesisleri, ortak kullanım yerleri, sosyal tesis ve hizmetler ile bunların yönetimi bakımından birbirleriyle bağlantılı birden çok yapıyı ifade eder.

Eğer sorunuz yukarıda tanımlanan bir tipte site ise yine yeni kanun ile gelen bir değişiklik ile  "I - Toplantı zamanı: Madde 29 - Kat malikleri kurulu, yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim planında gösterilen zamanlarda, eğer böyle bir zaman gösterilmemişse, her takvim yılının ilk ayı içinde toplanır. Toplu yapılarda ise kurullar, en geç iki yılda bir defadan az olmamak üzere yönetim plânlarında gösterilen zamanlarda, böyle bir zaman gösterilmemişse, ikinci takvim yılının ilk ayı içinde toplanır.(md:14) " şeklinde görev süresi belirlenir.

İyi ve hayırlı seçimler ...
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

TOKİ'nin gelir paylaşımı yöntemi ile yaptırdığı, bağımsız bölümlerinin satış ve pazarlaması yüklenci firma tarafından yapılan bir 5 blok ve bir blok niteliğinde olmayan bağımsız bölüme sahip 323 kat maliki bulunan siteden daire aldım. Satış sırasında yüklenici firma TOKİ ile yaptığı anlaşmanın gereği olarak Site Yönetiminin 5 yıl süre ile kendileri tarafından veya kendilerinin belirleyeceği profesyonel bir şirket tarafından yürütülmesi konusunda konut satın alanlara bir muvafakatname imzalattı bizlerde imzaladık. Konutlar teslim edildikten sonra yüklenici firma bir yan kuruluşunu site yönetimi olarak belirlediğini belirtti ve aidatlarımızı belirledi bu firma yönetim işlerine balşadı. Ancak 1 yıl sonunda birçok kat malikinden aidatları düzenli olaraka toplamasına rağmen, bazı kat maliklerinin (% 10 - 15) başlangıçtan itibaren aidat ödemediğini ve yönetim firmasının bunlarla ilgili herhangi bir yasal işlem yapmadığını öğrendik. Birinci yıl sonunda yönetim firması ısınma ihtiyacını bile sağlayamaz durumda düştüğünü belitti güvenlik hizmetlerini kaldırdı. Blok temsilcisi olarak belirlediği ancak nerhangi bir seçimle belirlenmemiş veya atanmamış kişilere teslim etti ve aidatları ve yakıt bedellerini kendiniz toplayın gazınızı alın ısının dedi kış ortasında soğukta kalmamak için gönülsüz ve usulsüz de olsa para toplandı yönetim firması toplanan ve gaz alınan miktarlar için kat malikleri adına makbuz kesti. Perişanlığımızı tahmin edersiniz. Daha sonra TOKİ firmanın yönetim yetkisini iptal ederek en kısa zamanda seçim gündemli genel kurul yapılarak yönetimin Kat maliklerine devredilmesini firmadan yazılı olarak istedi (Bu arada TOKİ tapuda hala 123 konutun sahibi olarak gözüküyor). Ancak kat maliklerinden bir kısmı bu toplantının düzenlenmesini beklemeden blok yönetimlerini oluşturmaya giriştiler ve KMK'na uygun olmasada iki blok yönetimi oluştu ve daha sonrada 1/3 kat malikinden imza toplayarak olağanüstü genel kurul çağrısı yapıldı doğru veya yanlış bir yönetim kurulu seçildi.
Sitenin kat irtifak tesisi 2005 yılında yapılmış ve kat irtifakı tesisinde verilen yönetim planı 28/ağustos/2008 tarihine kadar değiştirilmemiş. Diğer bir değişle yönetim planı 5711 sayılı kanunla getirilen toplu yapı yönetileri ile ilgili özel hükümlere uygun hale getirilmemiş. Yapı Kullanma izni 25/01/2008 tarihinde alınmış, ancak kat mülkiyetine geçilmemiş durumda.

1- Yeni yönetim kurulu yönetim şirketinden hesapları ve ilgili evrakları nasıl almalı? (Genel Kurul yapmadıkları için ibra edilip edilmeme diye bir husus olmamıştır)
2- Yönetim firmasından site adına eski döneme ait ödenmemiş borçlar çıkarsa (güvenlik firması vb.) bunların durumu ne olacak
3- Yönetim firmasının topladığı aidatlardan (varsa !) kalan miktarlar nasıl yeni yönetime devredilebilir?
4- Yönetim planını zamanında 5711 sayılı kanuna uygun hale getirmek için herhangi bir çalışma yapılmadığından kat maliklerinin yasa karşısında cezalı duruma düşmesi söz konusu olabilirmi? Yönetim firması bu konuda üzerine düşeni yapmadığı için sorumlu tutulabilir mi?
5- Yeni yönetime bu durumun yasalara uygun hale getirilmesi için yapmasını tavsiye edeceğiniz hususlar varmıdır? (herhalde birçok nokta vardır eğer mümkünse en acil ve hukuki sormluluk getirecekleri özellikle belirtmenizi rica ediyorum.)
6- Yukarıda özetlediğim biçimde ilk kurulan yönetimin yasallığı hakkında bir mütalaanız olabilir mi?
   


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler