KatMulkiyeti.Com üyelik gerektiren bir paylaşım sitesidir. Soru sormak ve kat mülkiyeti ile ilgili her türlü bilgiyi edinmek için üye olmak gereklidir. Tüm üyelik işlemleri ve paylaşımlar ücretsizdir.

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: Site Yöneticisine Haberimiz Olmadan "Maaş" Bağlamışlar!  (Okunma sayısı 5965 defa)

 • MRTEK
 • Üye
 • **
 • İleti: 2
 • Nerden: EREĞLİ
 • 0

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
 • Çevrimdışı
slm,ben 12 blok ve192 daireden oluşan sitede oturuyorum.sitemize yönetici ekim 2009 yılında toki yetkililerine geçmiş dönem bld başkanının talimatı ile yönetici ismi verilerek atandı.AYRICA OCAK 2010 dan itibaren bizlerin yani katmaliklerinin haberi olmadan kendine maaş bağlamış, bu yöneticinin değiştirilebilmesi için nasıl bir yol uygulamamız gerekiyor.Bu işi bir kişi halledebilirmi veya çoğunlukmu sağlamamız gerek.şimdiden tşk ederim.
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2011, 03:26:27 ös Gönderen: KatMulkiyeti.Com »


 • Okunma sayısı 5965 defa
 • 1 Yanıt • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
 • Yönetici
 • Forum Gurusu
 • *****
 • İleti: 1211
 • Nerden: İstanbul
 • 898
 • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
  • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
 • Çevrimdışı
Site Yöneticisine Haberimiz Olmadan "Maaş" " ücret" Bağlamışlar!
« Yanıtla #1 : Ocak 10, 2011, 03:25:48 ös »
Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap
slm,ben 12 blok ve192 daireden oluşan sitede oturuyorum.sitemize yönetici ekim 2009 yılında toki yetkililerine geçmiş dönem bld başkanının talimatı ile yönetici ismi verilerek atandı.AYRICA OCAK 2010 dan itibaren bizlerin yani katmaliklerinin haberi olmadan kendine maaş bağlamış, bu yöneticinin değiştirilebilmesi için nasıl bir yol uygulamamız gerekiyor.Bu işi bir kişi halledebilirmi veya çoğunlukmu sağlamamız gerek.şimdiden tşk ederim.


Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
Arama Sayfasına Ulaşmak İçin ! TIKLAYINIZ!!! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap
Veya Her Sayfanın Sağ Üst Köşesindeki Ara... Kutusuna Konu İle İLgili Bir İki Kelime Yazarak Benzer Cevaplara Ulaşınız!


Aşağıda izah ettiğim gibi anayasa yüklentiyi yasaklamıştır. Yönetici bir ücret almalıdır. Bazı yönetim planlarında yöneticin malikler arasından seçileceği ve ücret yazılmayacağı yazılı olabilir. Bu durumlar haricinde yönetici yasl bir ücret alır. En azından  yönetim planında durum belirlenmemiş ve genel kurullarda bu yönde karar alınmamış ise , yönetici yönetim süresince kendisine düşen normal yönetim giderlerinin yarısına katılmaz.

Sizin durumunuzda önce yönetim planına bakmak lazım. Çünkü bir çok yeni yönetim planında yönetici maddelerinde veya geçici maddelerde yöneticinin belli bir yıl için nasıl atanacağı ve ne kadar ücret alacağı yazılı olabilir. Bu durumda siz yönetim planını okumadıkça durumu bilemeyebilirsiniz. Bu durumu tapudaki yönetim planından , eski genel kurul tutanaklarından okumanız veya satış sözleşmelerinizi incelemeniz lazım.

Neticede 192 dairede atanan yönetici tam gün mü mesai yapar bu durumlar sorunuzda açık değil. 192 dairede yöneticilik yamak da ücretsiz olacak iş değil açıkçası..

Dediğim gibi bir araştırın. Ben yasal olmayan bir husus yaptıklarını zannetmiyorum.

Yöneticinin Hakları Madde 40 – Yönetici kaide olarak vekilin haklarına sahiptir. Kat malikleri,kendilerine düşen borçları ve yükümleri,yönetici tarafından noterlikçe yaptırılan ihtara rağmen vaktinde ve tamamen yerine getirmezlerse yönetici,hiçbir tazminat ödemeye mecbur olmaksızın,kendine ait sözleşmeyi feshedip yöneticilikten çekilerek bu yüzden uğradığı zararın tazminini kat maliklerinden isteyebilir. Yönetici,yönetim planında veya kendisiyle yapılan sözleşmede bir ücret tayin edilmemiş olsa bile,kat maliklerinden uygun bir ücret isteyebilir. Kat malikleri kurulu,kat malikleri arasından atanmış yöneticinin normal yönetim giderlerine katılıp katılmayacağı,katılacaksa ne oranda katılacağını karar-laştırır.Bu yolda bir karar alınmamış ise,yönetici yönetim süresince kendisine düşen normal yönetim giderlerinin yarısına katılmaz. Yönetici ücreti Yönetim planları tüm kat sahiplerini bağlayan sözleşme hükmündedirler.

Apartmana ilişkin yönetim planında,yöneticiye ücret ödenmeyeceği yazılı bulunmasına rağmen yöneticiye ücret ödenmesi hakkında alınan karar yönetim planına aykırı olup geçerli değildir.


634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun (ve değişen)  34 üncü maddesine göre; kat malikleri, gayrimenkulün yönetimini kendi aralarından veya dışardan seçecekleri bir Yöneticiye veya üç kişilik bir Yönetim Kuruluna verebilmektedirler. Yönetici, yönetim planında veya kendisiyle yapılan sözleşmede bir ücret tayin edilmemiş olsa bile, kat maliklerinden uygun bir ücret isteme hakkına sahiptir. Kat malikleri kurulu, kat malikleri arasından atanmış yöneticinin normal yönetim giderlerine katılıp katılmayacağı, katılacaksa ne oranda katılacağını kararlaştırır. Bu yolda bir karar alınmamış ise, yönetici yönetim süresince kendisine düşen normal yönetim giderlerinin yarısına katılmaz.

Bu hükümlere göre;

 site veya apartman yöneticisi veya müdürünün kat malikleri dışından seçilmesi halinde, kendisine yönetim planında ya da sözleşmede  belirlendiği tutarda yapılan ödemenin gerçek ücret olarak kabul edilerek vergilendirilmesi gerekir.

Ancak, site müdürünün veya apartman yöneticisinin site veya apartman sakinleri (dikat!!!kat malikleri ifade ediliyor) arasından seçilmesi halinde, bunlara sağlanan menfaatler, beraber yaşamanın gerekli kıldığı görev ve sorumlulukların külfeti ve bu görevin yerine getirilmesinde yapılması gerekli olan masrafların karşılığı niteliğinde olması nedeniyle, ücret olarak vergilendirilmez.

Bununla beraber çok önemli olan şu dipnotu eklemeliyim,. Yönetici Eğer Kat Maliki İse /Tapuda bağımsız bölüm kendi adına kayıtlı ise )  alacağı ücret vergiye tabi olmaz iken; kat malikinin örneğin, eşi, kızı, babası gibi kendi öz soyundan birisinin yönetici olarak atanması halinde bu yöneticiye yapılacak ödemelerin gelir vergisine tabi olması gereklidir.

Site veya apartmanda oturmayıp yönetici veya müdür atanan kişiye ödenen ücretin vergilendirilmesinde sorumluluk site veya apartman yönetimine aittir. Yönetim, yönetici veya müdüre ödediği ücret üzerinden kanuna göre kestiği gelir vergisini üç ayda bir bağlı olduğu vergi dairesine “muhtasar beyannanme” ile beyan ederek ödeyecektir. Bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda zamanında tahakkuk ve tahsil edilmeyen vergi cezalı olarak ücretli olarak çalışan yönetici veya müdürden değil apartman veya site yönetiminden talep edilecektir.
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap


Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter