Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
Arama Sayfasına Ulaşmak İçin ! TIKLAYINIZ!!! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: nasip oy  (Okunma sayısı 1670 defa)

  • oguz79
  • Üye
  • **
  • İleti: 18
  • 0
  • Katmulkiyeti

  • AKTIFLIK

    DENEYIM
    *
    SEVIYE
    **
  • Çevrimdışı
nasip oy
« : Mart 26, 2017, 03:46:20 ös »
aynı kişinin birden fazla bağımsız bölümde malik olması durumunda o kişi maliki olduğu bağımsız bölüm sayısı kaç olursa olsun tek malik olarak dikkate alınacaktır.kat mülkiyet kanununda böyle bir ifade bulamadım eski kanun maddelerinde mi geçiyor?


  • Okunma sayısı 1670 defa
  • 3 Yanıt



  • Ohcoskun
  • ***
  • İleti: 39
  • Nerden: İzmir
  • 2
  • Katmulkiyeti

  • AKTIFLIK

    DENEYIM
    *
    SEVIYE
    **
  • Çevrimdışı
Ynt: nasip oy
« Yanıtla #1 : Mart 26, 2017, 05:59:13 ös »
Alıntı
Madde 31 –
Her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahiptir.

Anagayrimenkulde birden ziyade bağımsız bölümü olan kat maliki, her bağımsız bölüm için ayrı bir oy hakkına sahiptir; bununla beraber onun malik olduğu bağımsız bölümlerin sayısı ne olursa olsun, sahip olacağı oy sayısı bütün oyların üçte birinden fazla olamaz; oy hesabı yapılırken kesirler göz önüne alınmaz.

Bir bağımsız bölümün birden ziyade maliki varsa, kat malikleri kurulunda bunları içlerinden vekalet verecekleri birisi temsil eder. Kat maliklerinden biri ehliyetsiz ise onu kanuni mümessili temsil eder.

Alınacak karar doğrudan doğruya kendini ilgilendiren kat maliki görüşmelerde hazır bulunabilir, fakat oya katılamaz.

(Değişik son fıkra: 14/11/2007-5711/16 md.) Kat maliklerinden biri, oyunu yetkili vekil eliyle kullanabilir. Bir kişi, oy sayısının yüzde beşinden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak, kırk ve daha az sayıdaki kat mülkiyetine tâbi taşınmazlarda bir kişi, en fazla iki kişiye vekâlet edebilir.

KMK Madde 31 inceleyebilirsiniz.

  • oguz79
  • Üye
  • **
  • İleti: 18
  • 0
  • Katmulkiyeti

  • AKTIFLIK

    DENEYIM
    *
    SEVIYE
    **
  • Çevrimdışı
Ynt: nasip oy
« Yanıtla #2 : Mart 26, 2017, 06:17:41 ös »
Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap
aynı kişinin birden fazla bağımsız bölümde malik olması durumunda o kişi maliki olduğu bağımsız bölüm sayısı kaç olursa olsun tek malik olarak dikkate alınacaktır.kat mülkiyet kanununda böyle bir ifade bulamadım eski kanun maddelerinde mi geçiyor? bu ibareyi sizin gönderdiğiniz metinde de yok.ictihat kararımıdır bu

  • ack1903
  • Üye
  • **
  • İleti: 16
  • 1
  • Katmulkiyeti

  • AKTIFLIK

    DENEYIM
    *
    SEVIYE
    **
  • Çevrimdışı
Ynt: nasip oy
« Yanıtla #3 : Mart 27, 2017, 09:01:49 ös »
Malesef KMK çok detaylı bir kanun değildir , yargıtay içtihatları sayesinde bir çok boşluk dolmuştur , 31. Maddeki ," her kat maliki bağımsız bölüm sayısı kadar oy kullanır" ifadesi  , yasanın özel nisap aradığı durumlarda geçerli değildir. Katılanların çoğunluğu tarafından karar verilir şeklindeki bir konuya ilişkin olarak Kmk 31 geçerlidir ama , yasa maddesinde özellikle "malik sayısının " 4/5 i veya salt çoğunluğunun belirtildiği durumlarda , bağımdız bölüm değil , malik sayısı üzerinden hesap yapılır
Kmk md 34 : "  Yönetici, kat maliklerinin, hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır."
Yasa açıkça maliklerin sayı /arsa payı çoğunluğu diyor .
« Son Düzenleme: Mart 28, 2017, 12:27:36 öö Gönderen: ack1903 »


Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter