Katmülkiyeti.Com


Apsiyon Yöneticinin Yanında

"Apsiyon Yöneticinin Yanında"

Gündem


İzlemek İçin Tıklayın...  Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi...

"Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi....Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Youtube"

Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Karar ve İşletme defterinin kapatılması

Başlatan chrome1235, Ocak 17, 2017, 07:36:36 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhabalar,

2 hafta önce bina yöneticisi oldum ve ilk sorunlarla karşılaşmaya başladım.
Hemen buraya üye oldum Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Bina yönetim 2014 de oluşturulmuş ve hem karar hem işletme defteri noterden onaylatılarak açılmış.
Fakat bu defterler şimdiye kadar (2015 ve 2016 da) kapatılmamış.
İnternetten öğrendiğim bilgilere göre bunların ocak sonuna kadar kapatılması gerekiyormuş.

Avukat olan komşumuza sordum kapanış çokda önemli değil dedi, ama kanunda açıkça yazıyor.
Sonra notere gittim ve ne yapmam gerektiğini sordum.
Görevli, şimdiye kadar hiç kapatılmamışsa böyle gitsin dedi.

Ama buda ben rahatlatmadı ve size yazmaya karar verdim. Sizce ne yapmalıyım?

Teşekkürler.
Kemal.

Linkback: Karar ve İşletme defterinin kapatılması Mesajı Paylaş


  • Gösterim 4,118 
  • Yöneticilik Seçimi İLe İLgili Konular
  • 3 Yanıt
Alıntı634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu

Madde 36 - Yönetici, kat malikleri kurulunun kararlarını protokolleri, yapılan ihtar ve tebligatın özetini ve tarihlerini ve bütün giderleri, 32 nci maddede sözü geçen deftere tarih sırasiyle yazmaya ve bu defteri ve giderlerin belgeleriyle diğer bütün belgeleri bir dosyada saklamaya mecburdur.

Bu defterin, her takvim yılının bitmesinden başlayarak bir ay içinde yönetici tarafından notere kapattırılması mecburidir.

Bu maddede yazılı görevleri yerine getirmeyen yöneticiye 33 üncü maddenin son fıkrasında yazılı cezalar uygulanır.


Ayrıca eklemek gerekir

Alıntı6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu

Madde 222 -

(1) Mahkeme, ticari davalarda tarafların ticari defterlerinin ibrazına kendiliğinden veya taraflardan birinin talebi üzerine karar verebilir.

(2) Ticari defterlerin, ticari davalarda delil olarak kabul edilebilmesi için, kanuna göre eksiksiz ve usulüne uygun olarak tutulmuş, açılış ve kapanış onayları yaptırılmış ve defter kayıtlarının birbirini doğrulamış olması şarttır.

(3) İkinci fıkrada belirtilen şartlara uygun olarak tutulan ticari defter kayıtlarının sahibi ve halefleri lehine delil olarak kabul edilebilmesi için, diğer tarafın aynı şartlara uygun olarak tutulmuş ticari defterlerindeki kayıtların bunlara aykırı olmaması veya ilgili hususta hiç bir kayıt içermemesi yahut defter kayıtlarının aksinin senet veya diğer kesin delillerle ispatlanmamış olması gerekir. Bu şartlara uygun olarak tutulan defterlerdeki sahibi lehine ve aleyhine olan kayıtlar birbirinden ayrılamaz.

(4) Açılış veya kapanış onayları bulunmayan ve içerdiği kayıtlar birbirini doğrulamayan ticari defter kayıtları, sahibi aleyhine delil olur.

(5) Taraflardan biri tacir olmasa dahi, tacir olan diğer tarafın ticari defterlerindeki kayıtları kabul edeceğini belirtir; ancak, karşı taraf defterlerini ibrazdan kaçınırsa, ibrazı talep eden taraf iddiasını ispat etmiş sayılır.


Öncelikle hayırlı olsun. Defterler incelenmiş ve denetimden geçmiş ise notere götürüp kapanış işlemlerini yaptırın. Yeni bir defter alarak notere açılış yapın ve bunu her yılın ocak ayı içinde tekrarlayın. Başınız ağrımasın. Mesajı Paylaş

Hocam yanıtınız için teşekkür ederim.
"Defterlerin denetimden geçmis ise" den  kastınız, ibra edilmesi ise evet edildi.

Benim görüşümde defterlerin kapatılmasından yana, ama noterdeki görevli daha önce kapanmamış ise kapatamayız dediği için sıkıntı oldu. Yarın bir başka notere giderim artık Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Fakat bir başka sorunda şu, bu arada apartmana ait giderler oluyor. Benim bu gider ve gelirleri deftere yazmam gerekiyor. Bu bir sıkıntı yaratır mı?

Mesajı Paylaş

yeni defterlerinizi alın ve noterden açılışları yapın. karar defterine ilk toplantınızda aldığınız kararları yazın ve altına (kapatamaz sanız) eski yönetimden aldığınız defterlerin süresi geçtiği için kapatılamadığını belirtin kat maliklerine imzalatın.

yönetimde 3 defter kullanılır. 3 ünüde noter açılışlarını yaptırın.
1. Karar defteri
2. İşletme Defteri
3. Denetim Defteri Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.