Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

İlk Yönetici

Başlatan petro, Mayıs 15, 2018, 02:11:45 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İyi günler,

Yönetim planına göre sitemizde ada yönetimleri var ama hiç kurulmamış. Ada yönetimini ilk kez kuracağız.

Bu aşamada olağan üstü genel kurul çağrısı yapıp yönetim oluşturacağız. Benim merak ettiğim ise şu:

Toplantı çağrısını kim yapacak. İnternette araştırdığıma göre aramızdan biri "Kurucu Yönetici" sıfatı ile yapacak çağrıyı deniyor. Bu yöntem doğru mudur?

Yoksa adadaki kat maliklerinin 3'te 1'inin imzalı çağrısı ile mi yapmalıyız?

Teşekkürler...
Linkback: İlk Yönetici Mesajı Paylaş


  • Gösterim 1,900 
  • Yöneticilik Seçimi İLe İLgili Konular
  • 1 Yanıt
Haziran 02, 2018, 06:35:11 ös #1 Son düzenlenme: Haziran 02, 2018, 06:58:04 ös ck0902
Kat Mülkiyeti Kanunun 29. Maddesine göre Kat Malikleri Kurul Toplantısı istemi;

(a) Yönetici tarafından Genel Konular Hakkında Olağan Toplantı İstemi
veya
(b) Denetçi tarafından Hesaplarla İlgili konu(lar) hakkında Olağanüstü Toplantı İstemi
veya
(c) Kat Malikleri Kurulunun en az 1/3'ü tarafından Her Türlü Konu Hakkında Olağanüstü Toplantı İstemi

yapılabilir.

(1)  Bu unsurların İSTEMLERİ mutlaka yerine getirilir.
(2) Toplantı Çağrısı yapma yetkisi Yöneticiye aittir. Ancak yönetici dışında yapılan İSTEMLERİN yöneticiye resmi olarak tebliğ edilmesi durumunda ve toplantı çağrısının yapılmaması halinde İSTEMDE bulunan unsur tutanakla bu toplantı çağrısını yapabilir. Yani Denetçi toplantı istemiş ama yönetici toplantı çağrısını yapmamış ise, toplantı çağrısını Denetçi yapabilir. Aynı şekilde Kat Malikleri Kurulunun en az 1/3'ü toplantı istemiş ama yönetici toplantı çağrısını yapmamış ise tutanakla toplantı çağrısı Kat Malikleri Kurulunun en az 1/3'ünün imzasını taşıyan çağrı ile (Kat Malikleri Kurulu tarafından) yapılabilir. Toplantı çağrısının giderleri Kat Malikleri tarafından karşılanır.


Yöneticiyi HÜKMEDEBİLEN KİŞİ / MAKAM zanneden zihniyetten kurtulmak gerekir. Yönetici hükmeden konumda değil hesap veren konumdadır. Ancak Kat Malikleri Kurulunun almış olduğu kararları ve/veya Kat Mülkiyeti Kanununda belirtilen görevleri yapabilir. Kendi başına mevcut olmayan bir görevi yapamaz.

Ancak hem kat maliki olup hem de hakları hakkında bilgi dolayısıyla fikir sahibi olmayanlar, hakkını aramayanlar sayesinde (kötü niyetle ki bilmediğini iddia ederek görev yapmak da kötü niyettir) yönetici olan kişi maddi / manevi Kat Maliklerinin haklarını gayri resmi yollarla ele geçirmektedir. Buna "dur" diyecek yegane unsur kat malikinin ta kendisidir.

Bir usulsüzlük halinde (hak düşürücü süre içerisinde) hakkını Sulh / Asliye Hukuk Mahkemesinde arayabilir. Çok iyi bilgi sahibi olmakta ve olayı çok iyi analiz ederek dava açmakta yarar var.
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.